Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Optonika 2011

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o neživé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Dr. Václav Petříček z Fyzikálního ústavu AV ČR získal Barrettovu cenu

4.10.2013

Cena Charlese Barretta se uděluje jednou za dva roky od roku 1987 jako ocenění vynikajících vědeckých výsledků v oboru práškové difrakce. Držiteli této ceny jsou nejznámější jména z oboru jako Juan Rodriques-Carvajal, Robert Von Dreele nebo Hugo Rietveld. Letos v srpnu toto ocenění získal první český fyzik – RNDr. Václav Petříček, CSc., z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Doktorandi z FZÚ AV ČR získali stipendia UniCredit Bank

3.10.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131003-doktorandi-z-fyzikalniho-ustavu-av-cr-ziskali-stipendia-unicredit-bank.jpg

Čtyři talentovaní doktorští studenti z Fyzikálního ústavu (FZÚ) AV ČR obdrželi ve čtvrtek 3. října 2013 v sídle Akademie věd ČR v Praze stipendia UniCredit Bank. Mimořádná stipendia, každé v hodnotě 100 000 Kč, předal studentům při slavnostním setkání generální ředitel a předseda představenstva UniCredit Bank Czech Republic Ing. Jiří Kunert za účasti místopředsedy Akademické rady AV ČR RNDr. Jana Šafandy, CSc., a ředitele Fyzikálního ústavu AV ČR doc. Jana Řídkého, DrSc. UniCredit Bank se udělením těchto stipendií rozhodla podpořit rozvoj základního výzkumu v České republice.

Český matematik získal prestižní evropský grant

1.10.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131001-cesky-matematik-ziskal-prestizni-evropsky-grant.jpg

Za výsledky dosažené v oblasti výpočetní složitosti byl oceněn Evropskou radou pro výzkum (ERC) prof. RNDr. Pavel Pudlák, DrSc., z Matematického ústavu AV ČR. Jako jediný z českých zástupců letos získal finanční podporu v rámci prestižní soutěže „ERC Advanced Grants“, vypsané pro zkušené výzkumné pracovníky. Uspěl s projektem „Feasibility, logic and randomness in computational complexity“ (Dosažitelnost, logika a náhodnost ve výpočetní složitosti) a po Eduardu Feireislovi (2012), Josefu Michlovi (2008), Detlefu Schröderovi (2008) a Tomáši Jungwirthovi (2011) je pátým držitelem pokročilého grantu v ČR.

Čeští fyzici odhalili další zákonitosti třecí síly

25.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130925-cesti-fyzici-odhalili-dalsi-zakonitosti-treci-sily.png

Nový koncept přímého měření laterálních sil (třecí síly) na atomární úrovni pomocí modifikovaného mikroskopu atomárních sil představili badatelé z Fyzikálního ústavu AV ČR ve spolupráci s kolegy z univerzity v Řezně. Jejich práce byla v těchto dnech publikována v časopisu Physical Review Letters (viz abstrakt). Tento pokrok otevírá zcela nové možnosti při studiu tření. O významu práce svědčí fakt, že článek byl vybrán editorem časopisu do rubriky Editors' Suggestion a Physics Viewpoint (viz zde). O článku také referoval na svých stránkách časopis Physics Today (viz zde). Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Na řadě je Mars

17.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130917-na-rade-je-mars-james-rice-foto-skys-perex.jpg

Návštěva geologa NASA dr. Jamese Ricea
Na úvod přednáškového turné předního odborníka NASA na průzkum Marsu dr. Jamese Ricea se konala v úterý 17. září. 2013 v sídle Akademie věd ČR v Praze tisková konference. Kromě amerického vědce na ní vystoupili také velvyslanec USA v Praze Norman L. Eisen a místopředseda AV ČR RNDr. Jan Šafanda, CSc. „Touto akcí se AV ČR snaží veřejnosti ukázat, že výzkum kosmu, do kterého je zapojena i řada akademických ústavů a jenž stojí nemalé finanční prostředky, se společnosti bohatě vrací – jak rozšiřováním znalostí o Sluneční soustavě, tak i řadou praktických aplikací a technologických inovací,“ uvedl J. Šafanda.

Čeští astronomové objevili již 500. proměnnou hvězdu

6.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130906-cesti-astronomove-objevili-jiz-500-promennou-hvezdu.jpg

Pět set proměnných hvězd objevených v České republice se zdá málo z počtu asi 200 000 známých proměnných hvězd. Když ale odečteme robotické dalekohledy, zbude 48 000 proměnných hvězd a z toho 500 je objeveno v Česku. Fenoménem u nás je i to, že za metodické pomoci Sekce proměnných hvězd a exoplanet se mohou do objevování zapojit amatéři, tedy doslova každý! Za proměnné hvězdy označujeme ty hvězdy, které mění svojí jasnost. Více informací naleznete v tiskové zprávě.

Novou metodou brněnských vědců lze nedestruktivně studovat živé organismy

4.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130904-novou-metodou-brnenskych-vedcu-lze-nedestruktivne-studovat-zive-organismy.jpg

Prestižní americký časopis Microscopy and Microanalysis uveřejnil studii (viz abstrakt) brněnských vědců Ing. Evy Tihlaříkové a Ing. Viléma Neděly, Ph.D., z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Díky jejich nové metodě lze pozorovat živé organismy ve speciálním environmentálním rastrovacím elektronovém mikroskopu, aniž by je to stálo život. Metoda posouvá hranice elektronové mikroskopie směrem k šetrnějšímu způsobu studia živé přírody a může pomoci jak v biologii a farmacii, tak například i v potravinářství. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

„Červení skřítci“ astrofotografií měsíce

2.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130902-Vitezna_CAM_srpen2013_Starha.png

Vítěz srpnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce Pavel Štarha vyfotografoval „červené skřítky“. Nevypravil se však za nimi do lesa, ani nemířil objektivem svého fotoaparátu do houštin a skalních rozsedlin. Naopak. Mířil do nebeských výšek až k hvězdné obloze, částečně ovšem zakryté oblačností vzdálené bouře. Díky tomu se mu podařilo zachytit neobvyklý jev zvaný „červení skřítci“. Jedná se o stále ještě poněkud záhadné výboje v horní atmosféře, doprovázené dokonce záblesky gama záření.  Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Polární záře z Grónska živě na internetu

26.8.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130826-polarni-zare-z-gronska-zive-na-internetu.jpg

Ne každý může zaletět do Grónska pozorovat polární záře. Proto vznikl projekt GLORIA, do něhož je zapojen také Astronomický ústav (AsÚ) AV ČR a který toto úžasné přírodní představení snímané v rámci expedice Shelios 2013 zprostředkovává všem zájemcům v přímém přenosu po internetu – na adrese live.gloria-project.eu.  Více o přenosech ve dnech 24.–29. srpna 2013 se dočtete v novinkách na webových stránkách AsÚ AV ČR – http://www.asu.cas.cz/news/475_projekt-gloria-bude-sledovat-polarni-zari-z-gronska/.  První zkouška z 22. srpna je k vidění zde.

Nova Delfini 2013 pozorována i z Ondřejova

21.8.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130821-nova-del-mapka.jpg

Japonský amatérský astronom Koichi Itagaki nalezl na snímku, který pořídil 14. srpna 2013 v 18 hodin světového času, jasnou hvězdu  v souhvězdí Delfína. Jedná se o výbuch novy, což potvrdila spektra pořízená několik hodin po oznámení objevu. Díky dobrým mezinárodním kontaktům mohl pracovník Stelárního oddělení Astronomického ústavu AV ČR Dr. Petr Škoda, jako jeden z prvních na světě, jen hodiny po objevu pořídit spektrum tohoto zajímavého objektu Perkovým dalekohledem v Ondřejově. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Mladí čeští astronomové opět přivážejí medaile

9.8.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130809-mladi-cesti-astronomove-opet-privazeji-medaile.jpg

Český studentský tým přivezl ze 7. mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice dvě medaile stříbrnou a bronzovou. S konkurencí 185 soutěžících z Evropy, Asie, Ameriky a Nového Zélandu se utkali v řeckém Volosu ve dnech 27. 7.-5. 8. 2013. Nejlépe se z českého týmu umístil Lukáš Timko, absolvent Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, který získal stříbrnou medaili. Bronzovou medaili obdržel Ondřej Theiner z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. Podrobné informace o astronomické olympiádě naleznete v tiskové zprávě.

Perseidy opět zkrášlí srpnovou noční oblohu

6.8.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130806-perseidy4.jpg

Maximum letošního srpnového meteorického roje Perseid nastane v noci z 12. na 13. srpna 2013. V průběhu této noci spatříme zejména mezi půlnocí a 4. hodinou ranní průměrně 70 meteorů za hodinu. Díky vhodné fázi Měsíce nebude noc v podstatě vůbec osvětlena měsíčním svitem a při pozorování daleko od měst uvidíme i slabé meteory. Kromě meteorické podívané obloha nabídne pohledy na Mléčnou dráhu nad hlavou nebo krásné uskupení planet poblíž jasných hvězd a hvězdokup na ranní obloze před rozbřeskem. Podrobnosti naleznete v tiskové zprávě.

Srpek se stal astrofotografií měsíce

1.8.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130801-ceska-astrofotografie-za-cervenec-2013-ngc-6888.jpg

Letní noční obloze nad našimi hlavami nyní dominuje rozsáhlé souhvězdí Labuť, ukazující směr ve vesmíru, kam se rychlostí 220 km/s řítí naše Sluneční soustava. Pavol Kollarik, vítěz červencového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce, se v této nebeské oblasti zaměřil na bublinu plynu odvrhovaného mohutným hvězdným větrem Wolf-Rayetovou hvězdou WR 136 v jejím středu. Pro svůj tvar mlhovina (NGC 6888) dostala název „Srpek“. Podrobnější informace naleznete v tiskové zprávě.

archiv