28. prosince 2012: Naši a američtí vědci zkoumali genetickou informaci mitochondrií silenky obecné. Zjistili, že u silenky prochází DNA těchto vnitrobuněčných útvarů překvapivě rychlou evolucí.
Mitochondrie odbourávají organické látky, čímž vyrábějí energii nezbytnou pro život buněk. S trochou nadsázky je můžeme označit za mikroskopické elektrárny. Mají také vlastní, i když redukovaný, genom – dědičnou informaci uloženou v DNA.
Doktorka Štorchová a doktor Müller z našeho ústavu, společně s biology ze dvou univerzit v USA, přečetli mitochondriální genom luční byliny silenky obecné (Silene vulgaris). A objevili, že ve srovnání se situací u jiných druhů rostlin se nápadně rychle vyvíjí. Několik evolučních změn dokázali badatelé sledovat téměř v přímém přenosu.
Výsledky projektu pomohou zároveň pochopit, jak je řízena aktivita mitochondriálních genů nebo jak je určováno pohlaví květů. Mitochondrie totiž umí zařídit, aby se v květech silenek nevytvářel životaschopný pyl – oboupohlavné rostliny se tak mění na samičí. Stejný jev existuje u některých plodin. Tento výzkum je tedy důležitý i pro zemědělství.
Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě Akademie věd ČR.