Geologický ústav AV ČR, v. v. i.
Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.
Minerální fáze zirkonu z rýžovišť v oherském riftu: nové údaje o „stronciopyrochloru“
Na základě kvalitativního studia uzavřenin 80 mimořádně velkých krystalů zirkonu z aluviálních uloženin v oblasti třetihorního, převážně čedičového vulkanizmu v s. Čechách a jv. Sasku byly vybrány tři krystaly z lokality Podsedice k detailnímu studiu jejich fázového složení. Byly identifikovány primární a sekundární inkluze v nich a využity k interpretaci syn- a epigenetických procesů vývoje zirkonů. Zastoupení stopových prvků v zirkonu naznačuje zdroje v alkalických horninách, nejspíše nefelinických syenitech či fenitech, které se vyskytují v xenolitech v komínových brekciích blízkého vrchu Košťálov. Ke geneticky nejzajímavějším inkluzím patří “stronciopyrochlor”, na základě jehož vystupování v oscilačně zonálních zirkonech lze usuzovat na jeho magmatický původ. Tento vznik kontrastuje s dřívějšími interpretacemi, které indikují vznik “stronciopyrochloru” jako sekundárního minerálu v přeměněných karbonatitech. Koncentrace Sr ve “stronciopyrochloru” z Podsedic se pohybují mezi 7,4 and 12 hm.% SrO. Infiltrace pozdně magmatických nebo post-magmatických Fe-bohatých hydrotermálních fluid podél prasklin v zirkonu způsobilo částečné zastupování Nb5+ – Fe3+ v B-pozici pyrochlorové struktury a rozpad primárních fergusonitových inkluzí na blíže nedefinovanou Nb–Y–REE oxidickou železnatou fázi, spojovanou obvykle s goethitem. Thorit a příbuzné Y–REE–Th silikátové fáze představují nejčastější sekundární uzavřeniny, vznikající na základě procesů rozpouštění–opětné vylučování. Baddeleyit se patrně tvořil v důsledku desilicifikace, které podléhal zirkon během kontaktu s SiO2-podsycenou taveninou alkalického bazaltu.
Citace výstupu: Seifert, W. - Förster, H.-J. - Rhede, D. - Tietz, O. - Ulrych, J.: Mineral inclusions in placer zircon from the Ohře (Eger) Graben: new data on “strontiopyrochlore”. Mineralogy and Petrology. Roč. 106, č. 1-2 (2012), s. 39–53.
Kontaktní osoba: doc. RNDr. Jaromír Ulrych, DrSc., +420 233087204, ulrychgli [dot] cas [dot] cz