The Academy of Sciences of the Czech rebublic - The Academy of Sciences of the Czech rebublic

Search

All intranet Current section


Centre of

Administration

and Operations of

ASCR, v. v. i.
Národní 1009/3
110 00 Prague 1

Czech Republic
tel.:  +420 221 403 111
fax.: +420 221 403 307
e-mail:
ssc@ssc.cas.cz

 

Videopresentation of the Academy of Sciences

videovizitka ASCR

Otto Wichterle - výstava u příležitosti 100. výročí narození

Světově proslulého českého chemika Otto Wichterleho (1913-1997) zná veřejnost především jako vynálezce kontaktních čoček. Byl však také uznávaným pedagogem, akademikem a veřejně angažovaným vědcem. Výstava přibližuje nejen Wichterleho životní osudy, ale i způsoby, jakými reagoval na neustále se měnící pracovní i společenské události. Zájemci mohou výstavu zhlédnout do 31. října 2013.

 

Archivní dokumenty a fotografie vybírali kurátoři výstavy Milena Josefovičová, Vlasta Mádlová a Tomáš W. Pavlíček z Wichterleho osobního fondu uloženého v Archivu Akademie věd ČR. První tři panely přibližují začátek vědecké dráhy Otto Wichterleho na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze a ve zlínském výzkumu u Bati během 2. světové války. Dále je zdůrazněno, jak se Wichterle po válce podílel na reformě vysokoškolského studia chemie. Návštěvník si bude moci vyzkoušet, zda by uspěl v rozřazovacím testu obecných znalostí, který Wichterle dával studentům 1. ročníku.


Když byl profesor Wichterle po čistkách v roce 1958 z vysoké školy vyhozen, poskytla mu Československá akademie věd možnost pokračovat ve v ýzkumu makromolekulárních látek, jako byly silon, syntetický kaučuk a jiné polyamidy. Čtyři výstavní panely proto přibližují práci chemika v době, když se stal ředitelem Ústavu makromolekulární chemie a když byl tohoto místa v roce 1969 z politických důvodů zbaven. Vystaveny budou také vzorky z výzkumu hydrofilních gelů a kontaktních čoček.


Za připomenutí stojí rovněž Wichterleho politická činnost v průběhu Pražského jara. Otto Wichterle byl jedním z prvních signatářů dokumentu Dva tisíce slov a stal se poslancem České národní rady. Další dva panely naznačují, jak složitě musel Otto Wichterle po roce 1969 omlouvat svou nepřítomnost na celosvětových kongresech chemiků a oftalmologů, kteří ho pokládali za vědeckou kapacitu. Naproti tomu doma v ČSAV mu cesty do zahraničí byly zprvu zakazovány a opakovaně mu hrozilo neprodloužení pracovní smlouvy. Zajímavým dokumentem je proto jeho výuční list z doby, kdy mu zbývalo několik let do důchodu.


Výstava je zakončena zvolením Otto Wichterleho prvním polistopadovým předsedou Československé akademie věd. Wichterle pak výrazně obohatil diskusi o hodnocení vědy a podílel na transformaci ČSAV do Akademie věd ČR.


Výstavu připravil Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie, v. v. i., a Střediskem společných činností, v. v. i. Záštitu nad výstavou převzal předseda AV ČR prof. Ing. Jiří Drahoš, DrSc., dr. h. c. Vernisáž se uskutečnila 1. října 2013.


Výstavu je možné zhlédnout ve dnech 2.–31. října 2013 ve foyer hlavní budovy AV ČR na Národní 3, Praha 1. Ve všední dny je výstava zdarma přístupná pro veřejnost.

 

Kontakty:
PhDr. Milena Josefovičová, Ph.D., e-mail: josefovicova@mua.cas.cz, tel.: 286 010 115
Mgr. Vlasta Mádlová, e-mail: madlova@mua.cas.cz, tel.: 286 010 114
PhDr. Tomáš W. Pavlíček, e-mail: pavlicek@mua.cas.cz, tel.: 286 010 113
sekretariát MÚA AV ČR, e-mail: sekretariat@mua.cas.cz, tel.: 286 010 110


10 Oct 2013