O knihovně

Hlavní stránka » Knihovna » O knihovně »

V souladu s vědeckovýzkumným záměrem ÚSD je knihovna koncipována jako pracoviště se speciálním knihovním fondem k politickým, sociálním, hospodářským a kulturním dějinám České republiky, Československa a Slovenska od konce 30. let 20. století (výběrově od vzniku republiky) do současnosti.

  • Knihovna systematicky shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje české a výběrově i zahraniční monografické a periodické publikace v tištěné i audiovizuální formě, k dějinám předmnichovské republiky, k období okupace a dějinám odboje, budování socialismu a prvním krizím politického systému, k období 1967-1969 a následující normalizaci, k událostem roku 1989 a polistopadovému vývoji. Sledována je i problematika česko-slovenských a česko/československo-německých vztahů, lidských práv, opozičních hnutí a disentu z období totality, dějin československých Židů, dějin vědy a techniky, českého/československého exilu v období 1939-1989, evropské integrace, menšin, výběrově pak literatura k dějinám vědy, k otázkám mezinárodních vztahů (zejména v období studené války), k obecným světovým dějinám a problémům historiografie, politologie, filosofie a sociologie, k dějinám literatury a kulturního dědictví.
  • Knižní fond (40 000 svazků) tvoří nejen publikace vydané od roku 1990, ale i v období 1. republiky a obou totalit, včetně titulů vydaných exilovými nakladatelstvími. Knihovna soustavně rozšiřuje a zpřístupňuje fond slovenských odborných publikací a časopisů.
  • Knihovna aktuálně odebírá 5 českých a 2 slovenské deníky, 150 českých a 95 zahraničních odborných časopisů a ročenek. Speciální částí fondu je sbírka 60 titulů exilových časopisů. Celkem je v knihovně uloženo, v různé míře úplnosti, přes 800 titulů periodik. Tištěné noviny (denní tisk) jsou postupně převáděny na mikrofilmy.
  • Katalog knihovny ÚSDKabinetu pro dějiny vědy je součástí souborného katalogu Akademie věd ČR a částečně také Souborného katalogu ČR.
  • Knihovna spolupracuje, zejména v oblasti výměny publikací, s řadou domácích a zahraničních institucí příbuzného zaměření a účastní se projektu Jednotné informační brány.
  • Součástí knihovny je veřejně přístupná studovna.
  • Rozsah a podmínky poskytovaných služeb jsou stanoveny Knihovním řádem.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Current events in picture

Bruce Lockhart Lecture at the Embassy of the United Kingdom on 5 June in the evening: Profesor Richard Overy (University of Exeter) lecturing on British political warfare and occupied Europe.
Photo: British Embassy
The first conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Anticlockwise: Albert Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (The London School of Economics and Political Science), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (chair; University of Southampton), Jan Bečka (Charles University – Faculty of Social Sciences)
The second conference panel called The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). From left to right: Vít Smetana (conference co-ordinator; Institute for Contemporary History, Prague), Jiří Ellinger (chair; Foreign Ministry, Prague), Edita Ivaničková (The Institute of History, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Lodz University), Viktoria Vasilenko (Belgorod State University)

The international conference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6-7 June 2013

more...