Oddělení pro studium novověké racionality

Pracovníci oddělení

Marina Barabas, Ph.D.
Mgr. Petr Glombíček, Ph.D.
PhDr. Hana Fořtová, Ph.D.
doc. James W. Hill, Ph.D.
PhDr. Ing. Jiří Chotaš, Ph.D.
Dr. phil. habil. Jindřich Karásek, Dr.
Mgr. Jan Kuneš, Ph.D.
Mgr. Tomáš Marvan, Ph.D.
Mgr. Jan Palkoska, Ph.D.

Vedoucí: Ing. Jiří Chotaš, Ph.D.
Zástupce vedoucího: Mgr. Tomáš Marvan, Ph.D.

Vědeckým záměrem skupiny pro studium novověké racionality je výzkum v oboru novověké filosofie. Tento výzkum se soustřeďuje na dlouhodobé projekty v oblasti racionalismu, empirismu, filosofie osvícenství a německé klasické filosofie. V pracovní skupině jsou realizovány projekty převážně v těchto oblastech: epistemologie, ontologie, etika, teorie práva, antropologie a politická filosofie. Výzkum probíhá ve spolupráci s ostatními pracovišti FLÚ AV ČR a též ve spolupráci s Ústavem pro filosofii a religionistiku FF UK, jakož i s obdobnými pracovišti v zahraničí (především v SRN a USA). Jeho cílem je podat původní analýzu vybraných problémů novověké filosofie, mezi něž patří zejména problém specifické racionality moderního světa. Vědecký záměr sestává z komplexních badatelských, edičních a překladatelských projektů, které není možno realizovat na vysokých školách.

Podrobnější charakteristika pracovní náplně PSSNR:

1. Dlouhodobější projekty překladů významných děl evropské novověké tradice (pracovníci skupiny se podílejí jako překladatelé i odborní redaktoři či lektoři): Descartes (Glombíček, Marvan), Leibniz (Palkoska), Berkeley (Glombíček), Kant (Chotaš), Hegel (Kuneš), Wittgenstein (Glombíček).

2. Samostatné badatelské projekty k novověké filosofii: Descartovo pojetí jazyka (Glombíček), Leibnizovo pojetí substance (Palkoska), Lockova politická (Chotaš) a přírodní (Hill) filosofie, epistemologická a etická problematika filosofie německého idealismu (Kuneš, Chotaš, Karásek).

3. Příprava sborníků a tematických čísel FČ k vybraným tematickýcm okruhům novověké filosofie.

4. Grantové projekty v oblasti novověké filosofie: „Nové přístupy k německé klasické filosofii" (Chotaš, Karásek); „Subjektivita: nové přístupy ke klasickému pojmu" (Kuneš, Glombíček, Marvan); „Politická filosofie" (Chotaš).

5. Pořádání konferencí k vůdčím postavám evropské novověké filosofie: Descartes (2003), Locke (2004), Hegel (2004), Berkeley (2006).

6. Badatelské projekty, které zkoumají rozvíjení centrálních problémů novověkého racionalismu v současných filosofických debatách: Wittgensteinova idea soukromého jazyka u Descarta a Locka (Glombíček); Hegelovské motivy v současné filosofii – Sellars, Brandom, McDowell (Kuneš); Kantovská problematika pojmového rámce v současné analytické filosofii – Strawson, Quine, Davidson, Putnam (Marvan).

7. Vysokoškolské přednášky na FF UK a FF UPOL (všichni členové): Descartes, Leibniz, britský empirismus, německá klasická filosofie, Russell, Wittgenstein ad.