Výzkum laboratoře je zaměřen na odpovědi rostlin na různé abiotické stresy (především na ty, související s globální změnou klimatu: zvýšená koncentrace CO2, sucho a UV-záření, a na vysokou nebo nízkou teplotu a těžké kovy) a na biotické stresy (stárnutí, vysoký obsah CK, virová infekce) působících jednotlivě i v různých kombinacích.
Zjišťovány jsou změny fyziologických a strukturních charakteristik na úrovni celých rostlin a listů , jednotlivých buněk i buněčných organel. Jedná se především o měření výměny plynů, vodního režimu, stanovení složení a funkce fotosyntetického aparátu a jiných buněčných organel, sledování tvorby aktivních forem kyslíku, oxidativního poškození a indukce biosyntézy ochranných pigmentů a antioxidačních enzymů. Dále jsou detekovány změny v metabolismu reaktivních forem dusíku během přirozené a stresem indukované senescence.
Sledovány jsou jak bezprostřední reakce rostlin na změnu určitého faktoru, tak průběh aklimace a de-aklimace (post-efekty působení stresu).
Významným směrem je ovlivnění reakcí rostlin na stresy působením exogenních a endogenních fytohormonů, zejména ABA a CK.
Macková H., Hronková M., Dobrá J., Turečková V., Novák O., Lubovská Z., Motyka V., Haisel D., Hájek T., Prášil I.T., Gaudinová A., Štorchová H., Ge E., Werner T., Schmülling T., Vanková R.
JOURNAL OF EXPERIMENTAL BOTANY642805-28152013 Fulltext: PDF link pouze na intranetu
Benešová M., Holá D., Fischer L., Jedelský P.L., Hnilička F., Wilhelmová N., Rothová O., Kočová M., Procházková D., Honnerová J., Fridrichová L., Hniličková H.