11. září 2012: Banánovník není zrovna typická česká plodina. Přesto se o něj v létě živě zajímala naše média. Olomoučtí vědci se totiž podíleli na rozluštění jeho DNA.
Biologové z olomouckého pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR studují banánovníky, protože chtějí pomoci jejich pěstitelům a šlechtitelům. Od července mohou naši odborníci hrdě říkat, že mají tuto rostlinu dokonale přečtenou. Pomohli totiž přečíst všech 523 miliónů „písmen“ její genetické informace.
Výsledky výzkumu zveřejnil špičkový odborný časopis Nature. Získané poznatky jsou vědecky cenné. Navíc je lze využít pro šlechtění lepších odrůd této důležité tropické plodiny.
Projektu se účastnili vědci ze sedmi zemí. Českou republiku „reprezentovali“ docent Jaroslav Doležel (vedoucí Laboratoře molekulární cytogenetiky a cytometrie našeho ústavu a vědecký ředitel Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum) společně s doktorkou Evou Hřibovou.
Mezinárodní úspěch českých biologů pochopitelně přitáhl pozornost médií. Informovaly o něm například deník MF DNES, weby iDNES.cz a České noviny, časopis 21. století, televize Prima a české vysílání australského rozhlasu SBS. Téma se objevilo také ve zpravodajství České televize (podívejte se na reportáž, nebo si přečtěte článek na webu ČT24).
Foto: Kvetoucí banánovník druhu Musa coccinea ze skleníku Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci. Snímek Eva Hřibová.