O knihovně

Hlavní stránka » Knihovna » O knihovně »

V souladu s vědeckovýzkumným záměrem ÚSD je knihovna koncipována jako pracoviště se speciálním knihovním fondem k politickým, sociálním, hospodářským a kulturním dějinám České republiky, Československa a Slovenska od konce 30. let 20. století (výběrově od vzniku republiky) do současnosti.

  • Knihovna systematicky shromažďuje, zpracovává a zpřístupňuje české a výběrově i zahraniční monografické a periodické publikace v tištěné i audiovizuální formě, k dějinám předmnichovské republiky, k období okupace a dějinám odboje, budování socialismu a prvním krizím politického systému, k období 1967-1969 a následující normalizaci, k událostem roku 1989 a polistopadovému vývoji. Sledována je i problematika česko-slovenských a česko/československo-německých vztahů, lidských práv, opozičních hnutí a disentu z období totality, dějin československých Židů, dějin vědy a techniky, českého/československého exilu v období 1939-1989, evropské integrace, menšin, výběrově pak literatura k dějinám vědy, k otázkám mezinárodních vztahů (zejména v období studené války), k obecným světovým dějinám a problémům historiografie, politologie, filosofie a sociologie, k dějinám literatury a kulturního dědictví.
  • Knižní fond (40 000 svazků) tvoří nejen publikace vydané od roku 1990, ale i v období 1. republiky a obou totalit, včetně titulů vydaných exilovými nakladatelstvími. Knihovna soustavně rozšiřuje a zpřístupňuje fond slovenských odborných publikací a časopisů.
  • Knihovna aktuálně odebírá 5 českých a 2 slovenské deníky, 150 českých a 95 zahraničních odborných časopisů a ročenek. Speciální částí fondu je sbírka 60 titulů exilových časopisů. Celkem je v knihovně uloženo, v různé míře úplnosti, přes 800 titulů periodik. Tištěné noviny (denní tisk) jsou postupně převáděny na mikrofilmy.
  • Katalog knihovny ÚSDKabinetu pro dějiny vědy je součástí souborného katalogu Akademie věd ČR a částečně také Souborného katalogu ČR.
  • Knihovna spolupracuje, zejména v oblasti výměny publikací, s řadou domácích a zahraničních institucí příbuzného zaměření a účastní se projektu Jednotné informační brány.
  • Součástí knihovny je veřejně přístupná studovna.
  • Rozsah a podmínky poskytovaných služeb jsou stanoveny Knihovním řádem.

 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...