Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


NEWSLETTER

Máte-li zájem o zasílání zpravodaje AB, napište nám svou e-mailovou adresu:

Archiv

SCIAP 2013

5.12.2013

Soutěž SCIAP (SCIence APproach), která již třetím rokem podporuje popularizátory vědy, zakončilo 3. prosince 2013 ve vile Lanna v pražské Bubenči ocenění vítězných projektů.
Téměř ze čtyřicítky přihlášených jich porota opět vyhodnotila patnáct. Ceny úspěšným projektům na prvních třech místech v pěti kategoriích (Expozice, Periodikum, Audio/video, Internet, Ostatní) předal ředitel pořadatelského Střediska společných činností Akademie věd ČR JUDr. Jiří Malý.

Odešla významná slavistka a rusistka Ljubov Běloševská

5.12.2013

V pondělí 11. listopadu 2013 nás ve věku šedesáti sedmi let navždy opustila vědecká pracovnice Slovanského ústavu AV ČR, Ljubov Běloševská, jedna z iniciátorek výzkumu v oblasti dějin ruské emigrace v meziválečném Československu a dlouholetá vedoucí výzkumných úkolů na tomto poli.

Čestné oborové medaile třem badatelům

2.12.2013

Čestné oborové medaile udělil začátkem prosince předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš třem badatelům z pracovišť Akademie věd. Prof. Pavel Chráska z Ústavu fyziky plazmatu obdržel čestnou medaili Za zásluhy o Akademii věd ČR, prof. Pavel Mareš z Fyziologického ústavu a dr. Radim Šrám z Ústavu experimentální medicíny převzali čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.

Medaile Josefa Hlávky prof. Fiedlerovi

2.12.2013

fiedler_perex.jpgMedaili Josefa Hlávky za rok 2013 předal 29. listopadu 2013 v budově AV ČR na Národní třídě za přítomnosti předsedy Akademie věd prof. Jiřího Drahoše předseda Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových prof. Václav Pavlíček profesoru Miroslavu Fiedlerovi z Ústavu informatiky AV ČR. Vyznamenaný český matematik se zaměřuje na lineární a numerickou algebru, teorii grafů a euklidovskou geometrii a je autorem mnoha důležitých vědeckých článků a několika monografií. Zavedl pojem algebraické souvislosti, který umožňuje jisté charakteristiky grafů popsat a vyhodnocovat algebraickými metodami.

Setkání členů AV ČR a SAV

29.11.2013

Lannova vila v pražské Bubenči hostila ve dnech 25.–26. listopadu 2013 setkání členů vedení Akademie věd ČR a Slovenské akademie věd. Vzhledem k historické tradici jsou vztahy mezi oběma institucemi velmi blízké, a tak každoroční setkání jejich představitelů mají neformální a otevřený ráz. Delegace se vzájemně informují o svých problémech i úspěších, vyměňují si poznatky z důležitých oblastí společného zájmu a hledají společná stanoviska. Na programu letošního jednání bylo například představení nové strategie AV, otázka podpory perspektivních lidských zdrojů na pracovištích AV, diskuse o pořádání bilaterálních tematicky zaměřených konferencí s perspektivními postdoktorandy a mladými vědeckými pracovníky či vzájemná spolupráce v rámci Evropské unie.

O neurodegenerativních chorobách na zámku Liblice

29.11.2013

Pod záštitou předsedy AVČR, prof. Jiřího Drahoše se ve dnech 18. a 19. listopadu 2013 v Konferenčním Centru Liblice konalo druhé setkání vědců, kteří se věnují studiu Huntingtonovy choroby na modelech prasat, ovcí a opic. Hlavními organizátory konference The 2nd Large Animal Models of Neurodegenerative Diseases byla americká nadace CHDI Foundation a Centrum PIGMOD, které je součástí Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR v Liběchově.

Pozvánka na přednášku

28.11.2013

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění zve 9. ledna 2014 od 17:00 hod. na přednášku prof. Rostislava Šváchy z Ústavu dějin umění AV ČR Desakralizace sokoloven Akce se uskuteční v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1. Vstup volný.

Umění a mystika

28.11.2013

Na jistě úspěšnou cestu ke čtenářům se 25. listopadu 2013 v Literární kavárně Knihkupectví Academia na Václavském náměstí vydala obsáhlá publikace Umění a mystika prof. Pavla Kaliny z Fakulty architektury ČVUT v Praze. Kniha se věnuje vztahu umění a mystiky v rámci západoevropské civilizace, a to v ohromujícím záběru od 12. do 20. století. Mystika je zde na rozdíl od obecně zažité představy chápána především jako sociální fenomén. Ani „mystika“, ani „umění“ nejsou rozuměny jako neproměnné nadčasové entity, ale jako součást dynamických společenských procesů, které nelze přesně pochopit, sledujeme-li svět pouze optikou naší soudobé civilizace. Autor na konkrétních případech, které čerpá od Hildegardy z Bingen až po Williama Blakea, ukazuje proměnlivou dynamiku vztahu mystiky, jež často sloužila jako zdroj inspirace, a umění, které časem získalo značnou autonomii a stalo se poměrně nezávislým prostředkem osobního výrazu. Ačkoli autor zdůrazňuje období středověku, renesance a baroka, publikaci uzavírají pasáže věnované modernímu a současnému umění.

První vědecký projekt podpořen crowdfundingem

27.11.2013

Nejúspěšnějším projektem českého (a slovenského) davového financování (crowdfundingu) se stal vědecký projekt Hydronaut DeepLab. Jeho dokončení umožnila sbírka, k jejímuž vzniku dal podnět vědecko-populární pořad Meteor Českého rozhlasu. „Od počátku to byl experiment,“ říká autor Meteoru, Marek Janáč. „Chtěl jsem zjistit, zda jsou lidé ochotni vědu aktivně podpořit. Překvapilo mne, že zájem je tak veliký, což je především výborný signál pro vědu jako takovou. Lidé mají chuť podpořit dobrou myšlenku. Z crowdfundingu se tak v některých případech může stát doplňkový zdroj financování výjimečných projektů i nástroj užší komunikace mezi vědci a veřejností,“ dodává. Díky projektu bude možné provádět v Česku výzkumy v několika vědeckých a technologických oborech (medicíny, psychologie, biologie nebo botaniky, až po vývoj technologií a materiálů. Na výzkumech se podílí Fakulta tělesné výchovy a sportu, Botanický ústav AV ČR nebo Ústav leteckého zdravotnictví.

Podvečery SVU

26.11.2013

Pražská skupina Společnosti pro vědy a umění zve 12. prosince 2013 od 17:00 hodin na přednášku prof. Radoslava Kvapila Apassionata L. V. Beethovena s ukázkami. Akce se uskuteční v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Vstup volný.