Setkání je součástí projektu „Migration to the Centre“, který finančně podpořila Evropské unie v rámci programu Evropa pro občany, Mezinárodní visegrádský fond a Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v rámci projektu „Zaostřeno na migraci“.
Přednášející:
Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., Sociologický ústav Akademie věd České republiky
Mgr. Daniel Chytil, Český statistický úřad, odd. pracovních sil, migrace a rovných příležitostí
Host debaty: Ing. Štěpánka Morávková, odd. metodiky, analýz a diseminace sčítání ČSÚ
Moderuje: Mgr. Lucie Trlifajová, Multikulturní centrum Praha
V České republice máme řadu zdrojů dat o migraci a cizích státních příslušnících. Oficiální statistické zdroje se zakládají především na registrech různých rezortů. Důležitým zdrojem je také Sčítání lidu, domů a bytů. Ne vždy si ovšem data z různých zdrojů odpovídají. Například podle údajů Ministerstva práce a sociálních věci pracuje v Česku více občanů EU, než jich tu má podle Ministerstva vnitra (MV) hlášeny pobyt. Podobně podle cenzu v březnu 2011 na území ČR pobývalo o několik tisíc více cizích státních příslušníků, než evidovaly záznamy MV; přičemž zmíněný rozdíl se týkal nejen občanu EU, ale také některých cizinců, jejichž pobyt je na území ČR podmíněn získáním příslušného povolení vydávaného rezortem vnitra. Čím jsou tyto rozdíly způsobené a jak pracovat s jednotlivými zdroji dat?
Na tyto otázky bychom se rádi zaměřili v návaznosti na nedávnou publikaci knihy Cesty k datům, jejíž jedna kapitola se věnuje migračním datům a statistikám, a na projekt Migration to the Centre. Vedle diskuze o problémech spojených s dostupností a využitím migračních statistik bychom chtěli věnovat zvláštní pozornost aktuálním výstupům ze Sčítání lidu, domů a bytů z roku 2011.
K tématu budou v listopadu publikovány dva články na MigraceOnline.cz.
Bližší informace: Lucie Trlifajová, lucie.trlifajova@mkc.cz, Multikulturní centrum Praha, www.migraconline.cz.
Facebook
Twitter