JSME V ČEŠTINĚ DOMA?
Jednou ze služeb veřejnosti poskytovaných ústavem pro jazyk český AV ČR je jazyková poradna. Služba s cílem napomáhat zvýšení jazykové kultury má dlouhou tradici sahající až do roku 1936. Knižní výběr nejzajímavějších a stále aktuálních e-mailových dotazů zaslaných poradně seznámí čtenáře například s tím, co znamenají a odkud se vzaly výrazy jako hujer, mrcasit se, kokino či moldánky. Některé zaslané podněty se staly „dotazem týdne“ a byly v průběhu let 2006–2010 zveřejněny na internetových stránkách poradny.
Pravdová, M. (ed.), edice Lingvistika, Academia, Praha 2012. Vydání 1.
PENÍZE V MODERNÍCH ČESKÝCH DĚJINÁCH
Monografie shrnuje poznatky o vývoji měny a oběživa v českých zemích od nástupu konvenční měny v polovině 18. století po současnost a dokumentuje na něm naše hospodářské a politické dějiny. Záměrem autora bylo mj. ukázat čtenářům, jak krásným koníčkem může numismatika a notafilie být a jak může obohatit duševní život sběratele.
Vondra, R., edice Historie, Academia, Praha 2012. Vydání 1.
SAVCI ČESKÉ REPUBLIKY
Popis, rozšíření, ekologie, ochrana
Publikace přináší nejdůležitější výsledky více než půl století trvajícího faunisticko-ekologického monitoringu savců v ČR. Hlavní náplň představuje úplný výčet druhů žijících na našem území do poloviny roku 2012. U každého druhu je uveden stručný popis s poznávacími znaky, tělesné rozměry, celkový areál rozšíření a detailní přehled poznatků o výskytu, včetně čtvercových map. Připojeny jsou základní informace o způsobu života a ochranářský status na národní i mezinárodní úrovni.
Anděra, M., Gaisler, J., Academia, Praha 2012. Vydání 1.
UMĚLECKÉ PAMÁTKY PRAHY
Velká Praha, A/L
Po čtyřech svazcích věnovaných historickým pražským městům (Starému Městu, Novému Městu spolu s Vyšehradem, Malé Straně a Pražskému hradu a Hradčanům) vychází první ze dvou dílů pojednávajících o později připojených městech, obcích a osadách. Kromě velkého množství novodobých architektonických děl reprezentujících historizující slohy, secesi, funkcionalismus a další stavební styly 19. a 20. století se i v těchto pražských čtvrtích nachází řada zajímavých staveb ze starších období – tvrze, zámky, kostely a kaple, usedlosti, kláštery aj.
Vlček, P. a kol., Academia, Praha 2012. Vydání 1.
ODKAZ EMILIE STREJČKOVÉ
Sborník rozhovorů, článků a dalších textů seznamuje čtenáře s odkazem české pedagožky a environmentalistky E. Strejčkové (1939–2009), která svůj život zasvětila posilování vztahu dětí k přírodě. Nositelka Ceny ministra životního prostředí a Stříbrné medaile MŠMT je známa především jako zakladatelka a ředitelka Střediska ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr.
Petáková, Z., Bauerová, A. (koncepce a sestavení), Česká geologická služba, Praha 2013. Vydání 1.