Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i.
Gabčíkova 2362/10
182 00  Praha 8


Tel.:  286 010 110
Fax.: 284 680 150
e-mail: mua@mua.cas.cz
www.mua.cas.cz
IČ 67985921
Č. Ú. 69527011/0710

Akce

AKCE 2013

(Řazeno chronologicky)

 

Přednáška Adély Ebersonové

Knihovna roudnických augustiniánů – dochované rukopisy a jejich obsah

Komise pro soupis a studium rukopisů a Oddělení pro soupis a studium rukopisů MÚA pořádají přednášku na téma Knihovna roudnických augustiniánů – dochované rukopisy a jejich obsah, kterou přednese Mgr. Adéla Ebersonová. Přednáška se uskuteční v úterý 17. 12. 2013 od 13:00 v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR, Praha 1, Na Florenci 3 (3. patro, vchod C).

pozvánka (pdf)


 

Týden vědy a techniky

Dny otevřených dveří 14. a 15. 11. 2013

V rámci Týdne vědy a techniky pořádá Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., dny otevřených dveří.

Ve čtvrtek 14. 11. 2013 9:00–12:00 a 13:00–16:00 a v pátek 15. 11. 2013 9:00–16:00 je možné navštívit budovu ústavu: Praha 8, Gabčíkova ul. 2362/10.

Upozornění: v pátek 15. 11. mezi 10:00 a 12:00 bude omezena možnost prohlídek pro jednotlivce, na tento termín jsou ohlášeny větší skupiny.

Co MÚA nabízí?

  • Představení struktury a historie pracoviště, prezentace jedinečných archivních dokumentů mapujících vývoj české vědy jak z Archivu AV ČR, tak z fondů Ústavu T. G. Masaryka včetně archivních kulturních památek ve fondech MÚA AV ČR (diplom Nobelovy ceny za chemii udělený Královskou švédskou akademií věd ve Stockholmu v roce 1959 Jaroslavu Heyrovskému za objev a vývoj polarografické analytické metody; zakládací listina České akademie věd a umění z roku 1892).
  • Informace o dějinách Akademie věd.
  • Seznámení se strukturou českého archivnictví a podstatou archivní činnosti včetně základních pravidel.
  • Prohlídka budovy archivu a jejích archivních depozitářů.
  • Prezentace výzkumných projektů, publikací, edic (mj. spisů a korespondence T. G. Masaryka) a veřejných databází zpracovávaných institucí.
  • Po předchozí domluvě je možné uspořádat přednášku či besedu, zaměřit ji tematicky (dějiny vědy, vybraná témata českých dějin 1850–1948 se zaměřením nejen na problematiku E. Beneše, T. G. Masaryka, archivnictví, bibliografie, otázky studia rukopisů – kodikologie, lexikografie, historikovy pracovní metody).
  • Prezentace publikací vydávaných ústavem, prodej knih se slevou.

Další informace o Týdnu vědy a techniky AV ČR: www.tydenvedy.cz


 

Konference

Politická kultura v českých zemích a Československu 1848–1948

Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v. v. i., pořádají ve dnech 11. a 12. 11. 2013 konferenci na téma Politická kultura v českých zemích a Československu 1848–1948.

program (pdf) 


 

Konference

Česká politická pravice v letech 1938–1945

Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., a Ústav českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy pořádají dne 6. 11. 2013 konferenci na téma Česká politická pravice v letech 1938-1945.

program (pdf) 


 

Přednáška Marka Waice

Českoslovenští turneři – opravdoví vlastenci nebo pěšáci iredenty?

Pracovní kolektiv grantového projektu "Edvard Beneš, Němci a Německo" si vás dovoluje pozvat na přednášku, Českoslovenští turneři – opravdoví vlastenci nebo pěšáci iredenty?, kterou přednese Prof. PhDr. Marek Waic, CSc., z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

Přednáška se uskuteční v pondělí 14. října 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře (schodiště C) v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR.

Marek Waic působí dlouhá léta jako historik tělesné výchovy a sportu. Je členem mezinárodní společnosti sportovní historie, Evropské komise historie sportu a redakční rady vědeckého časopisu Sport Zeit (SRN), zároveň je předsedou historické komise kinantropologické společnosti.

Výběrová bibliografie:

WAIC, M. Deutsche Turn-und Sportvereine in den tschechischen Ländern und in der Tschechoslowakei. Praha: Karolinum, 2007.
WAIC, M. Češi a Němci ve světě tělovýchovy a sportu. Praha: Karolinum, 2004.
UHLÍŘ, J. B.; WAIC, M. Sokol proti totalitě 1938-1952. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 2001.
HAVRÁNKOVÁ, H., aj. Český olympismus: 100 let. 1. vyd. Praha: Olympia, 1999.
WAIC, M., aj. Sokol v české společnosti 1862-1938. 1. vyd. Praha: Univerzita Karlova, Fakulta tělesné výchovy a sportu, 1997.
WAIC, M.; KÖSSL, J. Český tramping 1918-1945. Praha: Práh; Liberec: Ruch, 1992.

pozvánka (pdf)


 

Konference

Agrarismus ve střední a východní Evropě 19. a 20. století

Centrum středoevropských studií (společné vědecké a výzkumné pracoviště Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, v. v. i., a vysoké školy CEVRO Institut) a Úřad vlády České republiky pořádají ve dnech 24. - 25. 10. 2013 mezinárodní konferenci na téma Agrarismus ve střední a východní Evropě 19. a 20. století.

pozvánka (pdf)

program (pdf)

tisková zpráva Úřadu vlády ČR o průběhu konference


 

Otto Wichterle v archivních dokumentech. Výstava u příležitosti 100. výročí narození

Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR, v. v. i., a Střediskem společných činností AV ČR, v. v. i., připravil výstavu, která připomíná významného českého vědce v oboru makromolekulární chemie, pedagoga, akademika, poslance a prvního polistopadového předsedu Československé akademie věd. Cílem výstavy je přiblížit ve světle historických pramenů nejen jeho životní osudy, ale i způsoby, jakými Wichterle reagoval na neustále se proměňující pracovní i společenské události. Autoři výstavy – Milena Josefovičová, Vlasta Mádlová, Tomáš W. Pavlíček a Jan Boháček – čerpali především z bohatého osobního fondu Otty Wichterla, uloženého v Archivu AV ČR.
Výstavu je možné zhlédnout každý všední den od 2. do 31. října 2013 ve foyer hlavní budovy Akademie věd ČR v Praze 1, Národní třída 3.

plakát (pdf)


 

Mezinárodní konference

Czechoslovakia and the Other Occupied Nations in London. The Story of the Exile Revisited after Seventy Years

Česká sekce Britsko-česko-slovenského fóra historiků pořádá ve dnech 6. – 7. června 2013 mezinárodní historickou konferenci s názvem Czechoslovakia and the Other Occupied Nations in London. The Story of the Exile Revisited after Seventy Years. Na pořádání konference se podílejí: ÚSD AV ČR, v.v.i., HÚ AV ČR, v.v.i., MÚA AV ČR, v.v.i., IMS FSV UK a PF UK. 

Konference proběhne pod záštitou ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga v Černínském paláci, v angličtině bez tlumočení.

Přihlásit se můžete do 30. května 2013 zde: http://www.bcsforum.cz/registrace/

předběžný program (pdf)


 

Přednáška Oskara Muleje (Central European University, Budapest)

(Post)liberalism and its place within the interwar Slovene political landscape

Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku (Post)liberalism and its place within the interwar Slovene political landscape, kterou přednese Oskar Mulej z CEU Budapešť. Přednáška se uskuteční v pondělí 3. června 2013 od 14:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 2. patře v učebně č. 206. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu. Pozvánku na přednášku naleznete v příloze.

Oskar Mulej momentálně připravuje disertační práci s názvem National liberal heirs in the interwar party politics of the former Cisleithanean lands. Jeho hlavní zájem se soustřeďuje na politické a intelektuální dějiny Střední Evropy v 19. a 20. století, se zvláštním důrazem na problematiku liberalismu a liberálních politických organizací.

pozvánka (pdf)


 

Přednáška Ségolène Plyer (Université de Strasbourg)

Bohemia in a shell: national politics mirrored in the example of Broumov/Braunau (1918-1938)

Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku Bohemia in a shell: national politics mirrored in the example of Broumov/Braunau (1918-1938), kterou přednese Ségolène Plyer z univerzity ve Štrasburku. Přednáška se uskuteční v pondělí 27. května 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu.

Ségolène Plyer PhD. přednáší na univerzitě ve Štrasburku a působí jako badatelka ve francouzském Národním centru pro výzkum (CNRS) jako odbornice na moderní evropské dějiny s důrazem na německé země. V roce 2007 obhájila disertační práci na téma  Sudetští Němci a Německo: mutace skupinové identity na příkladu města Broumova (Les Allemands des Sudètes et l’Allemagne : mutations de l’identité de groupe à l’exemple de Broumov en Bohême.) V roce 2009 jí byla českým velvyslanectvím ve Francii za tuto studii udělena cena Václava Černého.  Zabývá se otázkami mezinárodních vztahů s důrazem na dějiny migrací v Evropě v 19. a 20. století a vztahující se k problematice kolektivních identit.

pozvánka (pdf)


 

Přednáška Nancy Wingfield a Dagmar Hájkové

How TGM Became President-Liberator & Little Father: Masaryk in myth and memory

Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku How TGM Became President-Liberator & Little Father: Masaryk in myth and memory, kterou přednesou Prof. Nancy Wingfield (Northern Illinois University) a PhDr. Dagmar Hájková, PhD. (MUA AV ČR). Přednáška se uskuteční v pondělí 20. května 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu. Pozvánku na přednášku naleznete v zde:

pozvánka (pdf)


 

Prezentace knihy Hany Kábové

Josef Vítězslav Šimák. Jeho život a dílo se zvláštním zřetelem k historické vlastivědě

  • pátek 10. 5. 2013, 16:30, galerie Muzea Českého ráje v Turnově, Skálova ul. 71
  • úterý 14. 5. 2013, 16:00, Literární kavárna knihkupectví Academia, Praha, Václavské nám. 34

anotace knihy (pdf)

prezentace v Turnově 10. 5. 2013 (pdf)

prezentace v Praze 14. 5. 2013 (pdf)

FOTOGALERIE


 

Přednáška PD. Dr. Volkera Zimmermanna

Nemilovaná menšina. K otázce kriminalizace a kriminality Romů v habsburské monarchii a ČSR (od konce 19. století do roku 1938)

Pracovní kolektiv grantového projektu „Edvard Beneš, Němci a Německo“ si vás dovoluje pozvat na přednášku Nemilovaná menšina K otázce kriminalizace a kriminality Romů v habsburské monarchii a ČSR (od konce 19. století do roku 1938), kterou přednese PD. Dr. Volker Zimmermann (Collegium Carolinum). Přednáška se uskuteční v pondělí 29. dubna 2013 od 15:00 v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR. Jedná se o přednášku z přednáškového cyklu pořádaného v rámci výše jmenovaného grantového projektu. Pozvánku na přednášku naleznete v zde:

pozvánka (pdf)


 

Prezentace knihy Jiřího Kořalky Tschechen im Rheinland und in Westfalen 1890–1918

  • pondělí 25. března 2013 v 16:00, Na Florenci 3, Praha 1, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR

pozvánka (pdf)


 

Prezentace knihy doc. JUDr. Jiřího Kejře, DrSc. Výbor rozprav a studií z kodikologie a právních dějin

  • pátek 15. března 2013 v 15:00, Akademické konferenční centrum, Husova 4a, Praha 1

pozvánka (pdf)

FOTOGALERIE


 

Prezentace knihy Jiřího Křesťana Zdeněk Nejedlý. Politik a vědec v osamění

  • čtvrtek 28. února 2013 v 17:00, Na Florenci 3, Praha 1, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR

Poutavě psaná životopisná monografie o Zdeňku Nejedlém (1878-1962) těží z autorova více než dvacetiletého výzkumu a je první velkou a komplexní analýzou této kontroverzní postavy moderní české historie. Zabývá se Nejedlého vědeckým i politickým působením, příčinami jeho příklonu ke stalinismu, jeho poměrem k politickým idolům (Masaryk, Stalin, Gottwald), ke spolupracovníkům i konkurentům (Beneš, Kopecký), k velkým uměleckým zjevům jeho doby (Dvořák, Janáček, Jirásek, Šalda), ale i jeho soukromým životem, vztahem k ženám a k rodině. Kniha je významným příspěvkem k dějinám komunismu a radikálního socialismu v českých zemích a získá si pozornost i u zájemců o kulturní dějiny.

pozvánka (pdf)

FOTOGALERIE


 

Přednáška Mgr. Michala Frankla, Ph.D., Protižidovské, nebo hladové? Antisemitismus a lidové výtržnosti v českých zemích, 1917–1920

  • pondělí 18. února 2013 v 13:00, MÚA, Na Florenci 3, schodiště C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR

Mgr. Michal Frankl, Ph.D., působí v Židovskému muzeu v Praze jako vedoucí Oddělení pro dějiny šoa. Zabývá se dějinami moderního antisemitismu, problematikou politických uprchlíků v meziválečném Československu a pamětí holocaustu.

Vybraná bibliografie:
"Prag ist nunmehr antisemitisch": tschechischer Antisemitismus am Ende des 19. Jahrhunderts, Berlin 2011.
Nejisté útočiště: Československo a uprchlíci před nacismem 1933-1938, Praha 2008. (společně s Kateřinou Čapkovou, německé vydání v nakladatelství Böhlau vyšlo v roce 2012).
"Emancipace od židů": český antisemitismus na konci 19. století, Praha 2007.

pozvánka (pdf)

FOTOGALERIE


 

Prezentace knihy prof. PhDr. Jana Rychlíka, DrSc. Rozdělení Československa 1989–1992

  • pondělí 11. 2. 2013 v 17:00, Praha, Kavárna Černá labuť (8. patro), Na Poříčí 25

pozvánka – Praha

  • čtvrtek 14. 2. 2013 v 19:00, Bratislava, knihkupectví Artforum, Kozia 20

pozvánka – Bratislava

Historik Jan Rychlík, profesor českých, slovenských a československých dějin na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy, vědecký pracovník Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR, byl v době rozpadu Československa poradcem tehdejšího předsedy české vlády Petra Pitharta a dramatická jednání mezi slovenskými a českými politiky tedy sledoval z bezprostřední blízkosti. Díky svému dlouholetému zájmu nejen o slovenskou politiku, ale obecněji o otázky národa a nacionalismu v moderních evropských dějinách, např. v dějinách balkánských národů, spojuje podrobnou znalost složitých jednání s vhledem do podstaty česko-slovenského vztahu, pro nějž byla od počátku typická jistá disproporce. Zatímco Češi považovali společný stát za de facto stát český, za naplnění představy o české nezávislosti, pro Slováky byl od samého počátku jen jednou z etap na cestě k dosažení samostatnosti. Proces zániku Československa se odehrál sice pokojnou cestou, ale proti vůli většiny obyvatelstva a nikoli bez závažných následků pro běžný život, například obyvatel příhraničních oblastí. Kniha Jana Rychlíka na příkladu z našich nedávných dějin dokazuje, že otázky vztahů mezi národy a národnostmi zůstávají i v Evropě na počátku 21. století aktuální a hodné pozornosti


 

Přednáška Prof. Chada Bryanta (University of North Carolina at Chapel Hill, USA) Obojživelníci v protektorátu: Češi, Němci a národnost v době nacistické nadvlády

  • středa, 23. ledna 2013 v 15:00, MÚA, Na Florenci 3, schodiště C, 3. patro, zasedací místo ÚČL AV ČR

Profesor Chad Bryant vystudoval historii na University of California v Berkley, kde absolvoval rovněž doktorské studium. V současnosti působí na University of North Carolina v Chapel Hill. Zabývá se kulturními a sociálními dějinami střední a východní Evropy od 18. století do současnosti. V současnosti pracuje na monografii Encountering Prague: History and Place in a Central European City, která vyjde v nakladatelství Harvad University Press. Monografie věnovaná Praze v době nacistické okupace vychází v lednu 2013 v nakladatelství Argo pod názvem Praha v černém.

pozvánka (pdf)


 

Workshop Industriální architektura a prekiontrie

  • pátek, 18. ledna 2013, 13:00, badatelna MÚA, Gabčíkova ul. 10, Praha 8

Setkání zástupců institucí, organizací a projektů zabývajících se dějinami, dokumentací a popularizací industriální architektury, prekiontrie a příbuzných oborů.

pozvánka s programem (pdf)