Centrum pro studium studené války a jejích dopadů

Hlavní stránka » Vědecké útvary » Centrum pro studium studené války a jejích dopadů »

Centre for Studies of the Cold War and Its Consequences

Hlavním cílem centra je přispívat k zintenzívnění výzkumu studené války v České republice a k nárůstu obecného povědomí o mezinárodní úloze Československa v téměř pěti desetiletích poválečné historie. Primárním záměrem centra je integrovat, propojit a posílit dosavadní výzkum studené války a československé role v ní a postupně rozšiřovat rozsah tohoto výzkumu. Z řady důvodů má badatelský výzkum období 1945–1989 zásadní význam, přinejmenším ve snaze lépe porozumět současné situaci v mnoha oblastech světa, a to včetně střední a východní Evropy.

Centrum soustřeďuje badatele, kteří se specializují na dějiny studené války, ale i externí spolupracovníky, jejichž výzkum se zaměřuje i na problémy post-bipolárního světa. Ambicí centra je překlenout mezeru mezi výzkumem studené války a zkoumáním současných mezinárodních vztahů.

Centrum spolupracuje s předními akademickými institucemi obdobného zaměření v dalších zemích (National Security Archive ve Washingtonu; Cold War History Research Center v Budapešti; Harvard Project for Cold War Studies při Harvard University v Cambridge, Massachusetts) a rovněž s mnoha předními historiky studené války; snaží se být aktivním členem sítě mezinárodních výzkumných institucí zabývajících se studenou válkou a jejími dopady na současný svět.

Výzkumný tým: Hana Bortlová, Jiří Kocian, Doubravka Olšáková, Vít Smetana, Oldřich Tůma, Tomáš Vilímek


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...