PF 2014
2.1.2014
Lyžařský výcvik v Krušných horách pro děti 7–17 let
30.12.2013
Mikrobiologický ústav AV ČR pořádá již 45. ročník lyžařského kurzu pro děti od 7 do 17 let. Oblíbená akce se koná v Jáchymově na chatě Svornost v době jarních prázdnin 15.–22. 2. 2014. Lyžařský výcvik s důrazem na sjezdové lyžování s vlastním vlekem (400 m) zajišťuje tým zkušených instruktorů. V případě nedostatku sněhu je zajištěn program v přírodě s náhradními sportovními aktivitami. Bližší informace a přihláška zde.
Energy Symposium
19.12.2013
Učená společnost spolu s Heidelberskou akademií věd uspořádaly ve dnech 18. a 19. prosince 2013 v budově Akademie věd na Národní třídě Energy Symposium, kterého se účastnili významní odborníci v problematice energie z české a německé strany. Diskutovalo se zejména o úloze obnovitelných zdrojů v energetice a o budoucnosti jaderné energetiky, ale též o dopadech těžby a pálení hnědého uhlí na krajinu a zdraví obyvatel a současných výzkumných trendech, které by měly vést k novým čistým a levným zdrojům a technologiím pro získávání energie.
XLIII. zasedání Akademického sněmu
18.12.2013
V Národním domě na pražských Vinohradech se 12. prosince 2013 konalo XLIII. zasedání Akademického sněmu AV ČR. Delegáti a pozvaní hosté se mj. seznámili se zprávou o činnosti Akademické rady za období od XLII. zasedání Akademického AV ČR, s aktuálními informacemi o přípravě pravidelného hodnocení pracovišť AV ČR a jejich vědeckých útvarů v roce 2015, se zprávou o ekonomické situaci Akademie věd a rovněž s návrhem jejího rozpočtu pro nadcházející rok 2014.
Umění v neklidné době
16.12.2013
Ústav dějin umění AV ČR ve spolupráci s Rakouskou akademií věd uspořádal ve dnech 12.–14. listopadu 2013 mezinárodní workshop Umění v neklidné době. Česká knižní malba před Gutenbergem/ Art in an Unsettled Time. Bohemian Book Painting before Gutenberg (ca. 1380–1450), věnovaný české knižní malbě konce 14. a první poloviny 15. století. Akce se uskutečnila v rámci projektu katalogizace iluminovaných rukopisů Rakouské národní knihovny (Mitteleuropäische Schullen VII. (ca. 1400–1450). Dne 6. prosince se pak konalo zahájení stejnojmenné výstavy ve Window Gallery ÚDU, která představuje dva skvostně iluminované rukopisy, Bibli Václava IV. a Zlatou bulu, veřejnosti známé svými záhadnými vyobrazeními točenice s ledňáčkem, spoutaného krále a vnadných lazebnic na okrajích stránek.
Kníže Metternich a Orient
11.12.2013
V rámci Cyklu veřejných přednášek Orientálního ústavu AV ČR se 2. ledna 2014 od 18:00 hod. v zasedací místnosti Ústavu pro českou literaturu AV ČR uskuteční přednáška PhDr. Miroslava Šedivého, Ph.D., Kníže Metternich a Orient.
Rakouský kancléř Metternich (1773–1859) je v českém prostředí známý díky svým milostným avantýrám či vlastnictví panství Kynžvart a Plasy. Již méně se však ví o jeho zájmu o Orient, především pak Blízký východ. Metternich zde byl aktivní nejen ze své funkce rakouského ministra zahraničí, ale sám také četl knihy, články a zprávy o náboženských, ekonomických, vojenských, společenských a kulturních poměrech v Osmanské říši, sbíral orientální předměty a setkával se s evropskými orientalisty, cestovateli i osmanskými hodnostáři.
Dvacetiletí Akademie věd České republiky
10.12.2013
K připomínce vzniku Akademie věd České republiky před dvěma desetiletími (přesně v poslední den roku 1992), se v historické budově Akademie věd na Národní sešli 4. prosince 2013 její současní i někdejší představitelé, aby v plném sále hostů vzpomenuli nelehký přerod Československé akademie věd ve stávající soustavu veřejných výzkumných institucí, ale zejména představili výhled do nadcházejících let. Vizi instituce jako centra národní kultury a významného hospodářského aktéra má naplnit připravovaná strategie rozvoje, jejímž prostřednictvím chce AV ČR reflektovat vědecké a společenské výzvy a navrhovat odpovídající řešení. Část setkání patřila slavnostnímu přivítání knihy Hvězdy vědeckého nebe, která ve dvaceti kapitolách představuje povětšině prostřednictvím rozhovorů přehlídku osobností z různých vědních oblastí, mezi nimiž jsou tři bývalí předsedové AV ČR, pět nositelů Akademické prémie, čtyři vědci ocenění Českou hlavou, řada bývalých či současných ředitelů ústavů. Mnohé z těchto pomyslných hvězd našeho akademického nebe, jež zanechaly za uplynulé dvacetiletí výraznou stopu na evropském obzoru i po celém světě, se slavnosti rovněž zúčastnily. Více se dočtete v prosincovém čísle Akademického bulletinu.
O rentgenové astronomii v Praze
10.12.2013
Ve dnech 9.– 12. prosince se ve vile Lanna koná již šestý ročník mezinárodní konference AXRO 2013, kterou společně pořádají Astronomický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., České vysoké učení technické v Praze a Ministerstvo dopravy. Celkem 40 odborníků v oblasti rentgenové astronomie z devíti zemí (Číny, Dánska, Německa, Itálie, Nizozemí, Japonska, Švýcarska, USA a České republiky) diskutuje o nejnovějších technologiích pro budoucí rentgenové družice.
Cena Milady Paulové a Cena Františka Běhounka
9.12.2013
Nositelkou Ceny Milady Paulové, jež byla v letošním roce udělena v oblasti experimentální a klinické farmakologie a toxikologie, se stala profesorka Alexandra Šulcová ze Středoevropského technologického institutu CEITEC při Masarykově univerzitě. Ocenění, které pátým rokem vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR, převzala 5. prosince 2013 v sále Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského. Ve zdejších prostorách předal téhož dne ministr školství, mládeže a tělovýchovy Dalibor Štys i Cenu Františka Běhounka za rok 2013, kterou obdržel prof. Jiří Bártek z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a z Ústavu molekulární genetiky AV ČR za šíření dobrého jména České republiky v evropském výzkumu a vývoji, konkrétně v oblasti molekulární genetiky a nádorových onemocnění.
SCIAP 2013
5.12.2013
Soutěž SCIAP (SCIence APproach), která již třetím rokem podporuje popularizátory vědy, zakončilo 3. prosince 2013 ve vile Lanna v pražské Bubenči ocenění vítězných projektů.
Téměř ze čtyřicítky přihlášených jich porota opět vyhodnotila patnáct. Ceny úspěšným projektům na prvních třech místech v pěti kategoriích (Expozice, Periodikum, Audio/video, Internet, Ostatní) předal ředitel pořadatelského Střediska společných činností Akademie věd ČR JUDr. Jiří Malý.