![Lanna_kniha.jpg](https://webarchiv.lib.cas.cz:443/wayback/20140104022307im_/http://abicko.avcr.cz/miranda2/export/sitesavcr/data.avcr.cz/abicko/sd/novinky/tema/Lanna_kniha.jpg)
Jeden z architektonických klenotů Akademie věd ČR, pražská vila Lanna, se konečně dočkala samostatné odborné monografie, v níž se profesor Jan Bažant zabývá jejím historickým kontextem a uměleckými aspekty.
Akademický bulletin ji vydal jako přílohu letošního zářijového čísla, a pokusil se tak naplnit Lannův odkaz zvěčněný zlatým písmem na mramorové desce v hale vily:
Adalbert rytíř z Lannů sobě, rodině a přátelům pro líbeznost místa a za účelem osvěžení předměstskou vilu nově postavil léta páně 1872. Ve stejném duchu se v těchto překrásných prostorách neslo setkání, které redakce
AB uspořádala 8. října jako poděkování autorovi i všem spolupracovníkům, a díky prof. Bažantovi je mohla spojit přímo na místě s odborným výkladem. Autenticitu a atmosféru malé podzimní slavnosti podtrhla vzácná přítomnost pravnuka Vojtěcha Lanny generála Hubertuse Trauttenberga s chotí i rakouského velvyslance Ferdinanda Trauttmansdorffa. Pozvání přijali místopředsedové AV ČR prof. Vladimír Mareček a prof. Pavel Baran, který ve své úvodní řeči podotkl, že publikaci tohoto zaměření Akademie věd již dávno postrádala. Lannovskou přílohu stylově uvítali do života členové Akademické i Vědecké rady domovské instituce, ředitelé ústavů, popřát přišel též rektor Akademie výtvarných umění Jiří T. Kotalík, mj. autor ceněného seriálu
Galerie publikovaného v
Akademickém bulletinu v roce 2008.