Vyhledávání

Celý intranet Aktuální oblast


Academia 

Otevřená věda

otevrena.jpg

Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < leden > 
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Akademický bulletin

abicko

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Akademie věd ČR  › Vědní oblasti  › Vědy o živé přírodě  › Aktuality

Aktuality

Norský vědec Dr. Andreas Hejnol bude přednášet o genetickém stromu života

11.12.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností nazvanou From Genomes to Morphology – The Evolution of Developmental Diversity. V přednáškovém sále FGÚ AV ČR v Praze (areál Akademie věd ČR v Krči) s ní 16. prosince 2013 ve 14 hodin vystoupí význačný genetický biolog Dr. Andrease Hejnola ze Sars International Centre for Marine Molecular Biology v norském Bergenu. Badatel proslul výzkumem v oblasti srovnávací a vývojové biologie orgánů živočichů a člověka. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.
 

Dobrodružství botaniky

5.12.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131205-dobrodruzstvi-botaniky.png

Výstava v Průhonickém zámku
 
Dlouhodobou výstavu Dobrodružství botaniky otevírá v Průhonickém zámku Botanický ústav Akademie věd ČR. Jejím cílem je představit botaniku jako vědu krásnou, zajímavou i potřebnou. Málokdo si uvědomuje, co všechno botanická práce obnáší, proto výstava ukazuje botanické výzkumy zblízka a bezprostředně, tak jak vznikají během prací v přírodě, často v nehostinných přírodních podmínkách, ať už v polárních oblastech, v tropech, v Himálaji či jinde. Má také ukázat, že výzkum není anonymní či tovární výrobou vědeckých informací, ale že ho dělají konkrétní lidé s osobitým viděním přírody a světa.

Epigenetická diverzita zvyšuje produktivitu a stabilitu rostlinných populací

28.11.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131128-epigeneticka-diverzita-zvysuje-produktivitu-a-stabilitu-rostlinnych-populaci.jpg

Lidstvo je závislé na přírodních ekosystémech coby zdrojích potravy, poskytují však i další zásadní služby. Zachování jejich biologické diverzity je zásadním úkolem současné ochrany životního prostředí. Nedávný výzkum zjistil, že vnitrodruhová diverzita hraje stejně zásadní úlohu ve fungování a stabilitě ekosystémů jako diverzita mezidruhová. Vnitrodruhová diverzita byla do dnešních dnů vždy připisována fenotypové a funkční různorodosti jedinců, zajištěné díky variabilitě DNA. Nicméně fenotyp jedince není řízen pouze sledem bází nukleotidů v DNA, ale je řízen i epigenetickou variabilitou.

Proč vyhrává kukačka souboj s hostitelem?

25.11.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131125-proc-vyhrava-kukacka-souboj-s-hostitelem.jpg

Nové poznatky biologů z AV ČR
 
Kukačka obecná je obligátní hnízdní parazit, který klade svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků (hostitelů), a přenechává jim tak veškerou tíhu péče o své potomstvo. V důsledku tohoto způsobu života u ní vznikla řada specifických adaptací, na které hostitelé odpovídají adekvátními protiadaptacemi. To dává vznik koevolučnímu zápolení mezi oběma zúčastněnými stranami. Jednou z nejzajímavějších adaptací kukačky obecné je často pozoruhodná podobnost zbarvení jejích vajec s vejci hostitele (mimikry), čímž se zvyšuje šance, že je hostitel nerozpozná a neodstraní.

MUDr. Jan Kopecký oceněn za výzkum omega-3 mastných kyselin

15.11.2013

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací za rok 2013 převezme ve čtvrtek 21. 11. MUDr. Jan Kopecký, DrSc., z Fyziologického ústavu AV ČR. Badatel zde vede vynikající pracovní tým studující energetický metabolismus. Jeho skupinu tvoří zkušení vědci s mezinárodní reputací i talentovaní mladí badatelé. Získali si uznání především výzkumem omega-3 mastných kyselin a jejich významné úlohy ve zdravé výživě a v boji proti chorobám spojeným s obezitou a zánětem. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Fyziologický ústav AV ČR otevřel dokořán dveře laboratoří i zvídavé mysli svých návštěvníků

15.11.2013

Letošní Den otevřených dveří ve Fyziologickém ústavu Akademie věd České republiky (7. 11. 2013) se blýskl několika novinkami, které vtáhly mladé návštěvníky do dění v laboratořích a postavily je zábavnou formou do rolí experimentátorů nebo naopak zkoumaných objektů. Z řady nabídek se největšímu zájmu těšil „Memory park“ Oddělení fyziologie paměti. Místo myšek a bílých potkanů si studenti středních škol i další mladší i starší návštěvníci vyzkoušeli 10 testů nejen mechanické paměti, ale i orientace v prostoru.

Vliv globálního oteplování na chladnomilné rostliny

12.11.2013

Současné změny klimatu, zejména globální oteplování, zvýhodňují teplomilné druhy organismů, zatímco chladnomilné druhy ustupují, případně se přesouvají do vyšších nadmořských výšek. Otázkou, jak zareagovaly na oteplování klimatu rostliny opadavých lesů Evropy a Severní Ameriky, se zabýval tým vědců včetně dvou pracovníků Botanického ústavu AV ČR Radima Hédla a Petra Petříka. Výsledky výzkumu byly zveřejněny v posledním říjnovém čísle roku 2013 časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA (De Frenne et al., 2013, viz zde). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

 

Učebnicový příklad evoluce

8.11.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131108-ucebnicovy-priklad-evoluce.jpg

Článek českých molekulárních genetiků v časopisu Cell
 
Unikátní evoluční událost, která zásadně změnila regulaci genů v myších vajíčkách, objevila skupina doc. Petra Svobody z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Učebnicový příklad pozitivní mutace a mechanismus vzniku její nenahraditelné role ve fungování samičích pohlavních buněk jsou popsány v článku, který právě vyšel v prestižním mezinárodním vědeckém časopisu Cell. Mechanismus, který Petr Svoboda a jeho kolegové odkryli, je součástí velmi komplikované kontroly genetické informace. Klíčovou kontrolní roli hrají malé krátké molekuly RNA. Podrobné informace v tiskové zprávě.

Prof. MUDr. Evě Sykové, DrSc., byla udělena medaile Za zásluhy o stát v oblasti vědy

5.11.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131105-prof-mudr-eve-sykove-drsc-byla-udelena-medaile-za-zasluhy-o-stat-v-oblasti-vedy.jpg

Prezident republiky Miloš Zeman udělil profesorce MUDr. Evě Sykové, DrSc., při příležitosti státního svátku 28. října 2013 medaili Za zásluhy o stát v oblasti vědy. Profesorka Eva Syková, lékařka, vědkyně a politička, je ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR od roku 2001. Je nositelkou četných cen a vyznamenání (Čestná oborová medaile J. E. Purkyně, 2003; Manažerka roku 2011) a zvolenou členkou Academia Europaea a Učené společnosti ČR. Věnuje se biomedicíně – oboru neurovědy.

Věda kontra viry

5.11.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131105-veda-kontra-viry.jpg

Výstava k 60. výročí ÚOCHB AV ČR
 
U příležitosti šedesátého výročí založení Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR je od 5. 11. 2013 otevřena v Národním technickém muzeu v Praze výstava nazvaná Věda kontra viry. Představuje formou unikátního exponátu jedinečné momenty z historie ústavu – od jeho založení v roce 1953 až po současnost. Jde o neopakovatelné, často velmi amatérské záběry, které návštěvníky provedou uplynulými šedesáti lety. Příběh, který fotografie vyprávějí, přibližuje osoby nejen významné pro vědecký směr ÚOCHB AV ĆR, ale především život v ústavu, práci zaměstnanců i mimopracovního „ducha“, který podporoval tvůrčí prostředí.

Nositelé Akademické prémie představili výsledky své práce

23.10.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131023-nositele-akademicke-premie-predstavili-vysledky-sve-prace.jpg

Přednášky laureátů Akademické prémie – Praemium Academiae za rok 2007 prof. MUDr. Jiřího Forejta, DrSc. (Ústav molekulární genetiky AV ČR) Genetické mechanismy vzniku nových druhů a prof. Ing. Pavla Hobzy, DrSc. (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR) Nekovalentní interakce – teorie a aplikace v chemii a biodisciplínách byly uspořádány 23. 10. 2013 v sídle AV ČR. Nositelé této významné podpory excelentního výzkumu představili posluchačům hlavní výsledky své šestileté vědecké práce. Badatelskou invenci prof. J. Forejta a prof. P. Hobzy ocenil při této příležitosti předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš: „Oba patří do zlatého fondu naší instituce.“

BIOCEV: Slavnostní poklepání na základní kámen

7.10.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131007-slavnostni-poklepani-na-zakladni-kamen-dnes-oficialne-odstartovalo-vystavbu-centra-biocev.jpg

Za přítomnosti předsedy vlády ČR Jiřího Rusnoka proběhlo v pondělí 7. října 2013 slavnostní poklepání na základní kámen centra BIOCEV – společného projektu Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy. Oficiálně tak započala výstavba tohoto unikátního vědeckého pracoviště ve Vestci. Bezmála 25 500 m2 nových laboratoří a dalších pracovních prostor pojme v budoucnu na 600 zaměstnanců. BIOCEV letos v říjnu rovněž slaví rok od zahájení prvního výzkumného programu Funkční genomika, zbývající výzkumné programy byly postupně zahájeny v průběhu letošního léta. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Nové reaktivní DNA sondy pro vychytávání vazebných proteinů

25.9.2013

/sys/galerie-obrazky/news-2013/130925-nove-reaktivni-dna-sondy-pro-vychytavani-vazebnych-proteinu.png

Velmi reaktivní modifikované DNA sondy, které lze využít k selektivnímu vychytávání proteinů vázajících se na danou sekvenci DNA, vyvinuli badatelé ze Společné laboratoře bioorganické a medicinální chemie nukleových kyselin Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Přírodovědecké fakulty UK (tým doc. Michala Hocka) ve spolupráci s kolegy z Biofyzikálního ústavu AV ČR a CEITEC MU Brno (tým doc. Miroslava Fojty). Objevná práce (viz abstrakt), která může pomoct v boji s nádorovými onemocněními, byla nedávno publikována v prestižním mezinárodním odborném časopisu Angewandte Chemie International Edition (IF = 13.7).

archiv