The Academy of Sciences of the Czech rebublic - III. Humanities and Social Sciences

Search

All intranet Current section


Vzkaz předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pracovníkům Akademie věd ČR do roku 2014 Věda pro vás

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Vědci ze CERGE-EI analyzují český realitní trh
Narodohospodarskyustav_velke.jpg                                                                                     UniverzitaKarlova_velke.jpg
Pod vedením Ing. Petra Zemčíka, Ph.D. probíhá v CERGE-EI - Centru pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání – společném pracovišti Národohospodářského ústavu AV ČR a UK v Praze – výzkum českého trhu s nemovitostmi. „Zpracovávají se zde teoretické makroekonomické modely pro ceny nemovitostí a jejich empirické testy v kontextu dat z USA, dopady změn cen nemovitostí na spotřebu českých domácností a jejich rozhodování o tom, zda nemovitost pronajmout, či rovnou koupit,“ přibližuje práci týmu Petr Zemčík.
Poté, co splaskla bublina realitního trhu v USA, se ceny domů a bytů začaly vychylovat k nižším, či naopak vyšším hodnotám. Vědci ze CERGE-EI se snaží zjistit, jaké faktory mají na pohyb cen vliv. Zajímá je, zda není i český realitní trh jen nafouknutá bublina uměle navýšenými cenami; takový stav by způsobil propad zájmu a recesi. Nejviditelnějším příznakem „bubliny“ je prudký nárůst cen, který však v CERGE-EI  nezaznamenali.
Zatímco nabídku ovlivňují nejvíc náklady developerů na výstavbu a devalvace stavby, o poptávce rozhodují příjem obyvatelstva, dostupnost hypoték a úroky z nich či cena bydlení. Výzkumníci ze CERGE-EI předpokládají, že vlivem rostoucí inflace a nižšího růstu HDP v poslední době poptávka po bydlení klesne, a jeho ceny se tudíž ještě více sníží: „Banky navíc budou přísnější, což se již teď projevuje omezením poskytování stoprocentních půjček. Ovšem i poptávka klesne, protože spotřebitelé – potenciální budoucí majitelé bytů – budou ve svém utrácení opatrnější.“
Ze zkoumání situace v realitách však plynou i překvapivější závěry: „Třeba že ceny standardního, tedy 68 m² velkého bytu v Česku za rok 2007 vzrostly v průměru o 34 % mimo Prahu a o 22 % v Praze. A to po letech zpomalení růstu a navzdory jiným ekonomickým ukazatelům – nájmům, nákladům, příjmům domácností.“ Petru Zemčíkovi  z dlouhodobého zkoumání jednoznačně vyplývá, že ceny českých nemovitostí jsou nadhodnocené – a že se můžeme těšit na jejich pokles.
 
Kontakt:
Ing. Petr Zemčík, Ph.D.
CERGE-EI
tel.: 224 005 154, e-mail: petr.zemcik@cerge-ei.cz