The Academy of Sciences of the Czech rebublic - III. Humanities and Social Sciences

Search

All intranet Current section


Vzkaz předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pracovníkům Akademie věd ČR do roku 2014 Věda pro vás

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Pětiletý grantový projekt Česká politická pravice v osudových letech 1938–1945 se zaměřuje na diferencované působení a postoje pravicové části českého politického spektra (české nacionální pravice, agrarismu, katolického konservativismu) v době od Mnichova do konce druhé světové války. Pokusí se zmapovat převládající reakce těchto směrů na mnichovskou kapitulaci a německou okupaci, jejich aktivitu v mezích koncentrovaného politického stranictví a ostré ideové polarizace za druhé republiky a posléze mimo stranickou strukturu v omezených možnostech protektorátní legality, ale také v domácím odboji a ukázat jejich reflexi dobové situace národa, z ní vyplývající programové koncepce odboje i představy o poválečném uspořádání a dalším vývoji osvobozené republiky. Spolu s tím bude hledat odpověď na otázku, jak se tyto směry vyrovnávaly s celkovou levicovou vývojovou tendencí v české společnosti během druhé světové války a jakou k ní stavěly alternativu.
Výsledky výzkumu shrne kolektivní monografie, další proponované ediční výstupy představují kritická vydání tří pozoruhodných a dokumentárně cenných memoárových rukopisů českých politiků, které se vztahují k uvedené tematice a období: pamětí Františka Ježka, Jiřího Havelky a Vlastimila Klímy. Každou z edic uvede studie, zasazující příslušné memoáry do historického kontextu a vyrovnávající se s problematikou, k níž přinášejí pramenný materiál; text memoárů doplní poznámkový aparát, medailon autora, ediční poznámka, charakterizující výpovědní hodnotu pamětí, a jmenný rejstřík. V rámci grantu se též počítá s uspořádáním jednodenní mezinárodní vědecké konference, věnované proměnám české politické elity v letech 1938–1945.
Na řešení grantu se podílí Ústav českých dějin Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky, v. v. i. Řešitelem projektu je prof. PhDr. Robert Kvaček, CSc. z Filosofické fakulty UK, spoluřešitelem PhDr. Josef Tomeš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i.
 
 
Kontaktní osoba: PhDr. Josef Tomeš, tomes@mua.cas.cz