The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search

All intranet Current section


Vzkaz předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pracovníkům Akademie věd ČR do roku 2014 Věda pro vás

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Oxid dusný a methan jsou významné tzv. skleníkové plyny a účastní se i odbourávání ozonu ve stratosféře. K jejich největším zdrojům patří mikrobiální procesy přeměn dusíku a uhlíku v půdách. Vědci zjistili, že velkým zdrojem oxidu dusného a pravděpodobně i methanu jsou půdy pastvin a zimoviště skotu. Vzhledem k velké koncentraci zvířat, akumulaci výkalů a změnám ve struktuře půdy se zde tvoří mnoho plynných metabolitů, který posléze emitují do atmosféry. Dusík a další živiny, jež se v půdě hromadí během zimy, jsou intenzivně metabolizovány půdními mikroorganismy především za příznivých podmínek (teplota, vlhkost atd.) v jarním období, kdy vzniká většina emisí. Dochází tak nejen k velkým ztrátám živin z ekosystému, ale i ke znečištění atmosféry oxidem dusným, methanem a dalšími stopovými plyny. Významným výsledkem, zejména s ohledem na praktické možnosti snížení tvorby oxidu dusného v zemědělských půdách, je také zjištění, že emise oxidu dusného velmi pravděpodobně souvisejí s pH půdy: při vyšším pH se relativně snižují (a narůstá podíl molekulárního dusíku). Intenzivně studujeme také tvorbu methanu methanogenními archae a oxidaci methanu v povrchové vrstvě půdy s využitím nejmodernějších metodických přístupů a metod molekulární biologie. Výsledky byly publikovány v posledních pěti letech v cca 20 publikacích včetně pěti v mezinárodních vědeckých časopisech a představeny v 16 dalších příspěvcích na osmi mezinárodních konferencích.
 
puda01.jpg
Emise plynů z půd jsou regulovány řadou faktorů prostředí. Mezi významné kontrolní faktory patří pórovitost půdy a obsah vody v půdních pórech. Snímek znázorňuje měření rychlosti zasakování vody do půdy pastviny, v pozadí jsou komory na měření emisí plynů.
puda01.jpg
Akumulace dobytka na pastvinách vytváří předpoklady pro akceleraci půdních mikrobiálních procesů a v důsledku vede k emisím skleníkových plynů z půd do atmosféry. Zemědělské půdy jsou významným zdrojem emisí oxidu dusného i methanu.


Kontakt:

prof. Ing. Miloslav Šimek, CSc., Biologické centrum AV ČR, v. v. i., Ústav půdní biologie
tel.: 385 310 174, 723 734 722, e-mail: misim@upb.cas.cz