The Academy of Sciences of the Czech rebublic - II. Life and Chemical Sciences

Search

All intranet Current section


Vzkaz předsedy AV ČR prof. Jiřího Drahoše pracovníkům Akademie věd ČR do roku 2014 Věda pro vás

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

BIOCEV

Funkcionalizovaný nanosystém pro řízené dodávání bioaktivních látek

 

LABORATOŘ TKÁŇOVÉHO INŽENÝRSTVÍ
Vedoucí: doc. RNDr. EVŽEN AMLER, CSc.
 
Laboratoř je především zaměřena na přípravu tkáňových náhrad, tvorbu buněčných nosičů, především biodegradabilních a na bázi nanovláken, modelování proteinových struktur, ale také vyhledávání možností praktického využití výsledků. Pracoviště vyvíjí technologii uvolňování bioaktivních látek s využitím nanovlákenných nosičů obohacených o lipozomy, což umožňuje řízený přísun živin a léků přímo do místa defektu. Připravují se umělé chrupavčité náhrady pro klinické využití v ortopedii.

 

 

 

Podařilo se nám vytvořit nanovlákenné struktury na bázi jádro/plášť a funkcionalizovat je díky imobilizaci liposomů na nanovlákenném povrchu. Zatímco tvorba nanovláken z polymerní směsi s liposomy nevedla k úspěchu, zvýšenou adhezi a lokalizaci liposomů jsme detekovali u povrchově upravených nanovláken s využitím plasmové úpravy v různých atmosférách. Podařilo se nám též inkorporovat do nitra některých nanovlákenných struktur liposomy obsahující bioaktivní látky. Tento systém jsme vizualizovali s využitím speciálních technik elektronové mikroskopie (cryoSEM). Podařilo se nám též prokázat, že lze udržet vodu a aktivní enzymy v nativní struktuře enkapsulované v nanovláknech i v případě, kdy nanovlákna jsou uchovávána v suchém prostředí (nejsou inkubována v pufru). Tento funkcionalizovaný nanosystém jsme použili in vitro pro zvýšení adheze a proliferace chondrocytů, fibroblastů a mesenchymálních buněk.
45-Obr1.png
 Obr. 1. Funkcionalizovaná nanovlákna
 

Nově vyvinutý nanovlákenný funkcionalizovaný systém byl již použit pro první in vivo studii. Byla provedena preklinická studie s cílem řešení osteochondrálních defektů v koleni miniprasete. Bylo použito buněčných i nebuněčných hydrogelových nosičů obohacených o funkcionalizovaný nanovlákenný systém, který sloužil pro postupné uvolňování bioaktivních látek, regenerovaná tkáň byla charakterizována šest měsíců po implantaci makroskopicky, biomechanicky, histologicky i imunohostologicky. Ve všech zkoumaných parametrech bylo dosaženo dobrých výsledků. Regenerace tkáně závisela na množství implantovaných buněk a měla svou optimální koncentraci.
 
46---Obr-2.jpg    
Obr. 2. Silně positivní imunohistochemické barvení s použitím     
monoklonální protilátky proti kolagenu II v osteochondrálním
defektu miniprasete ze skupiny s implantovaným
nosičem z fibrinu, kyseliny hyaluronové a kolagenu I,
osazeným autologními chondrocyty po 24 týdnech od implantace
dokazuje tvorbu hyalinní chrupavky. Zvětšení 40×.
 
       46---Obr-2.jpg
Obr. 3. Negativní imunohistochemické barvení s použitím
monoklonální protilátky kolagenu II v osteochondrálním
defektu miniprasete z kontrolní skupiny s neléčeným defektem
ukazuje tvorbu řídké fibrózní tkáně. Zvětšení 40×.
 
46-Obr4.png 
Obr. 4. (A) Kolonie chondrocytů, (B) Izotropní gelový nosič, (C) Implantace.
 
PATENTY UDĚLENÉ V ROCE 2010
  • PUV 2009 -21119 Kolagen/fi brinová síť s nanovlákny z polykaprolaktonu
  • PUV 2009 -21120 Síťka z polykaprolaktonu nebo z polyglykolové kyseliny nebo ze směsi kyseliny polymléčné a polyglykolové s nanovlákny
  • PUV 2009 -21121 Síťka obohacená nanovlákny z polykaprolaktonu nebo ze směsi kyseliny polymléčné a polyglykolové či polyvinylchloridu s adherovanými liposomy
  • PUV 2009 -21122 Nanovlákenná síťka s nanovlákny s dotovanými liposomy
  • PUV 2009 -21123 Dutá nanovlákna obohacená liposomy
 
PATENTOVÉ PŘIHLÁŠKY ZVEŘEJNĚNÉ V ROCE 2010
  • Způsob a zařízení k výrobě nanovláken přeplavovacím elektrostatickým zvlákňováním.
  • Způsob výroby nanokapslí připravených na bázi nanovláken.
  • Nanovlákenné nosiče s fotoafi nně vázanými mikrosférami a způsob jejich výroby.
 

 

PUBLIKACE ZA ROK 2010
ODDĚLENÍ TKÁŇOVÉHO INŽENÝRSTVÍ
Filová, E., Burdíková, Z., Rampichová, M., Bianchini, P., Čapek, M., Košťáková, E., Amler, E., Kubínová, L.: (2010) Analysis and three-dimensional visualization of collagen in artifi cial scaffolds using nonlinear microscopy techniques. J.Biomed. Opt. 15(6): 066011-1-066011-7.
IF 2.501
Lukáš, D., Pan, N., Sarkar, A., Weng, M., Chaloupek, J., Kostakova, E., Ocheretna, L., Mikes, P., Pociute, M., Amler, E.: (2010) Auto-model based computer simulation of Plateau-Rayleigh instability of mixtures of immiscible liquids. Physica A. 389(11): 2164-2176.
IF 1.562
Nečas, A., Plánka, L., Srnec, R., Crha, M., Hlučilová, J., Klíma, J., Starý, D., Křen, L., Amler, E., Vojtová, L., Jančář, J., Gál, P.: (2010) Quality of newly formed cartilaginous tissue in defects of articular surface after transplantation of mesenchymal stem cells in a composite scaffold based on collagen I with chitosan micro- and nanofi bres. Physiol. Res. 59(4): 605-614.
IF 1.653
Rampichová, M., Košťáková, E., Filová, E., Prosecká, E., Plencner, M., Ocheretná, L., Lytvynets, A., Lukáš, D., Amler, E.: (2010) Non-woven PGA/PVA Fibrous Mesh as an Appropriate Scaffold for
Chondrocyte Proliferation. Physiol. Res. 56(6): 773-781.
IF 1.430
Rampichová, M., Filová, E., Varga, F., Lytvynets, A., Prosecká, E., Koláčná, L., Motlík, J., Nečas, A., Vajner, L., Uhlík, J., Amler, E.: (2010) Fibrin/Hyaluronic Acid Composite Hydrogels as Appropriate
Scaffolds for In Vivo Artifi cial Cartilage Implantation. ASAIO J. 56(6): 563-568.
IF 1.389