Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


NEWSLETTER

Máte-li zájem o zasílání zpravodaje AB, napište nám svou e-mailovou adresu:

O rentgenové astronomii v Praze

Ve dnech 9.– 12. prosince se ve vile Lanna koná již šestý ročník mezinárodní konference AXRO 2013, kterou společně pořádají Astronomický ústav Akademie věd České republiky, v. v. i., České vysoké učení technické v Praze a Ministerstvo dopravy. Celkem 40 odborníků v oblasti rentgenové astronomie z devíti zemí (Číny, Dánska, Německa, Itálie, Nizozemí, Japonska, Švýcarska, USA a České republiky) diskutuje o nejnovějších technologiích pro budoucí rentgenové družice.

AXRO_2013_01.jpg
                                             
 

Foto: Stanislava Kyselová , Akademický bulletin


Intenzivní rentgenové záření produkují zejména systémy, v nichž proudí hmota na neutronovou hvězdu, černou díru nebo na bílého trpaslíka. Ve vzdáleném vesmíru (tedy v jiných galaxiích) pak jde často o objekty, v nichž právě probíhá tzv. gama záblesk. Dalším druhem zdrojů rentgenového záření jsou aktivní galaktická jádra. S rozvojem techniky dnes odborníci dokážou zhotovit nový rentgenový satelit, který by výrazně pomohl ve studiu vesmíru v tomto oboru. Celkem 16 zemí světa se již spojilo v projektu velké rentgenové družice LOFT (Large Observatory For X-ray Timing). Evropská kosmická agentura záměr družice schválila a posunula do fáze hodnocení. Pokud vše půjde podle plánu, odstartuje LOFT v roce 2022. Na družici se podílí také instituce z České republiky včetně Astronomického ústavu Akademie věd.
Odborníci na konferenci dále diskutují také o rentgenové družici ATHENA (Advanced Telescope for High-Energy Astrophysics), kterou nedávno přijala Evropská kosmická agentura. Družice s plánovaným rokem vypuštění 2028 a rozpočtem kolem miliardy eur se zaměří na podrobné studium horké a energetické tváře našeho vesmíru.



10.12.2013