Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Ocenění doktoranda L. Ondiče na významné mezinárodní konferenci

Lukáš Ondič, doktorand pracující ve Fyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i., získal ocenění za nejlepší prezentaci na téma Dvourozměrné fotonické krystaly pro zlepšení extrakce světla z luminiscenčních vrstev na mezinárodní konferenci The 2nd International Education Forum on Environment and Energy Science konané v Huntington Beach, Los Angeles, USA od 13. do 17. prosince 2013.

Nové číslo ELI Beamlines Newsletter 2013

V novém čísle ELI Beamlines Newsletter 2013 naleznete informace o dodávce laserového systému L3 z Lawrence Livermore National Laboratory, článek o návštěvě evropské komisařky pro vědu a výzkum Máire Geoghegan-Quinn, rozhovory se zahraničními vědkyněmi Carmen S. Menoni a Danijelou Rostohar, další pokračování seriálů Zpět domů, do ELI a Kapitoly z dějin laseru, statistiky a řadu dalších informací o dění v projektech ELI Beamlines a HiLASE v posledním období.

Markéta Holubová

Dr. Lokajíček oslavil 90 let

20. srpna letošního roku oslavil RNDr. Miloš Václav Lokajíček, DrSc., vědecký pracovník Fyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i., devadesát let. Na slavnostním semináři k tomuto významnému jubileu vystoupil 24. 10. 2013 Vojtěch Kundrát.

Vědci z Fyzikálního ústavu vyvinuli unikátní způsob ochrany povrchu zirkoniových slitin užívaných v jaderných reaktorech

Zirkoniové slitiny jsou v současné době zastoupeny ve všech komerčně provozovaných lehkovodních a těžkovodních jaderných reaktorech. Povrch zirkoniových slitin podléhá korozi již při běžném provozu, ale při teplotách nad 800 °C nastává nebezpečná vysokoteplotní koroze. Jedná se o silně exotermickou a vysoce kinetickou reakci, během které dochází k disociaci molekul vodní páry a následnému vzniku oxidu zirkoničitého a výbušného vodíku. Uvolní se také teplo, které dále komplikuje chlazení aktivní zóny a posiluje další průběh vysokoteplotní oxidace zirkoniové slitiny.

Prémie Otto Wichterleho 2013 udělena i třem mladým vědcům z FZÚ

Prémii Otto Wichterleho pro rok 2013 převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 5. června 2013 v pražské Lannově vile třiadvacet mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR. V kategorii Vědy o neživé přírodě získali z Fyzikálního ústavu prémii

Úvod

Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i. (FZÚ) je veřejná výzkumná instituce, zaměřená na základní a aplikovaný výzkum v oblasti fyziky. Zřizovatelem FZÚ je Akademie věd České republiky.

Současný program ústavu zahrnuje pět oblastí: fyziku elementárních částic, kondenzovaných systémů a pevných látek, optiku a fyziku plazmatu, kterým odpovídá členění do vědeckých sekcí.

Více o činnosti FZÚ ...

Mapa velkých výzkumných infrastruktur v Evropě

Mapa velkých výzkumných infrastruktur v Evropě (Map of research infrastructures - Maximising the use of research infrastructures in Europe) je zveřejněna na:

http://ec.europa.eu/research/infrastructures/index_en.cfm?pg=mapri.

Křižující miniplanetka 2012 DA14

Planetka s tímto předběžným označením byla objevena robotickým dalekohledem o průměru zrcadla 0,45 m observatoře La Sagra v jižním Španělsku v noci z 22. na 23. února 2012 a její existenci vzápětí ještě téže noci potvrdili další astronomové ve Francii a v Arizoně. Planetka tehdy proletěla kolem Země v minimální vzdálenosti asi 2,6 mil. km, tj. 6,8krát dále než je Měsíc.

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.