Pracovní skupina Příběhy pamětních míst
Hlavní stránka » Vědecké útvary » Pracovní skupina Příběhy pamětních míst »
Pracovní skupina realizuje projekt z programu Národní a kulturní identity Příběhy míst. Topografie soudobé paměti národa programu (2012–2015). Pracuje – v souladu se zadáním programu NAKI – především na aplikovaných výstupech pro širší veřejnost a studenty. V rámci skupiny se připravuje základní přehledová slovníková příručka mapující politický, sociální a kulturní vývoj v Československu v letech 1948–1989. Na projektu se podílí pracovní skupina z Filozofické fakulty Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Základní tematickou linku projektu představuje výzkum pamětních míst na komunistický režim v České republice, jenž chce tým uchopit několika způsoby – dokumentačně (databáze, interaktivní mapa, rozhovory), prezentačně (výstava, katalog), výukově (multimediální aplikace) i badatelsky (publikační výstupy). Cílem kulturně-historické analýzy materiálových podkladů je vytvořit typologizaci pamětních míst jako formy abstrahování „paměti na komunistický režim“. Předmětem výzkumu jsou různé aspekty aktivní občanské komemorace: ke kterým událostem z období komunistického režimu se společnost vymezuje, jak ony události – především represivního charakteru – reflektuje, jaké místo v kolektivní paměti obce či regionu zaujímají v současnosti a jak s jejich „pamětí“ místní komunity pracují ve vztahu k „nepamětnickým“ generacím ve výchově k občanskému uvědomění.
Výzkumný tým: Vladimír Březina, Barbora Čermáková, Marie Černá, Markéta Devátá, Jiří Kocian, Michaela Tučková, Oldřich Tůma, David Weber