Oddělení pro dějiny 2. světové války, okupace a odboje

Hlavní stránka » Oddělení pro dějiny 2. světové války, okupace a odboje »

Oddělení pro dějiny druhé světové války, okupace a odboje vzniklo v roce 1999. Ovšem teprve počátkem loňského roku dosáhlo parametrů malého vědeckého týmu, který v současnosti tvoří pět vědeckých a odborných pracovníků. Činnost oddělení pokrývá problematiku českých a československých dějin v letech 1938–1945. Hlavní pozornost se soustřeďuje na dějiny Protektorátu Čechy a Morava včetně domácího odbojového hnutí, československou mezinárodní politiku v letech 1938–1945 a činnost československých zahraničních jednotek v kontextu dějin 2. světové války. Jedná se v podstatě o tradiční zaměření, které vyplývá z dosud převažujícího celospolečenského zájmu o politické dějiny. Těžiště výzkumu by se však v dalším období existence ústavu mělo postupně posunout k socio-kulturním dějinám české protektorátní a československé exilové společnosti. Dalším připravovaným projektem je analýza československé politické propagandy v letech 2. světové války jakožto jednoho z určujících fenoménů při přechodu k poválečnému lidově demokratickému zřízení.
Jedním z důležitých úkolů oddělení prozatím zůstává vydání výkladového slovníku k československým dějinám v letech 2. světové války. Jeho výchozí pracovní verze vznikla v rámci projektu Encyklopedický slovník českých dějin 1938–1945 podporovaného Grantovou agenturou ČR (řešitel Jaroslav Hrbek). Slovník je koncipován jako obsáhlé kompendium, které přehlednou formou shrnuje stěžejní témata domácího a zahraničního odboje a dějin okupovaného československého území. Většina hesel byla vytvořena na základě nového archivního výzkumu s cílem nahradit alespoň touto formou citelně chybějící moderní syntézu českých a československých dějin 1938–1945.
Nedílnou součást činnosti oddělení představuje příprava edic pramenů. V roce 2004 vyšly v nakladatelství Academia paměti Alberta Pražáka Politika a revoluce, jejichž kritické vydání připravili Stanislav Kokoška a literární historik Miloš Zelenka. Ve stádiu redakční přípravy se nachází sborník dokumentů Velká Británie a podpora odbojového hnutí v českých zemích a na Slovensku 1939–1945, který sestavili pracovníci oddělení na základě rozsáhlého studia v britských i domácích archivech. V loňském roce se rovněž rozběhly práce na edici dokumentů věnované nacistické okupační politice v Protektorátu Čechy a Morava v letech 1943–1945. Jedná se o rozsáhlý ediční projekt podporovaný Grantovou agenturou ČR, na jehož řešení se rovněž podílejí zkušení pracovníci Národního archivu.
Vlastní historický výzkum je zaměřen na monografické zpracovávání vybraných tematických celků let 1938–1945. V současnosti se hlavní pozornost soustřeďuje na čtyři témata: osvobození Československa, Pražské povstání v květnu 1945, československo-britské vztahy 1938–1945 a československo-polské vztahy 1938–1945. Část těchto výzkumů probíhá na základě udělených grantů. Vít Smetana s využitím finančních prostředků Grantové agentury AV ČR zkoumá asymetrický vztah Velké Británie a Československa v letech druhé světové války. Další dva pracovníci oddělení jsou spoluřešiteli grantu Slezského ústavu v Opavě, který mapuje osudy československých občanů zavlečených do sovětských gulagů a dalších internačních zařízení stalinského režimu.
Vedle zajišťování specializovaných přednášek pro potřeby výuky na vysokých školách se pracovníci oddělení rovněž podílejí na přípravě vědeckých konferencí a různých pracovních setkání. V roce 2003 zajišťovali odborný podíl ÚSD AV ČR na mezinárodní konferenci Mnichovská dohoda – cesta k destrukci demokracie v Evropě. Oddělení bylo také spolupořadatelem mezinárodního pracovního semináře Museli pracovat pro Říši, který se uskutečnil 2. dubna 2004 ve Státním ústředním archivu v Praze. Problematika nuceného nasazení českého obyvatelstva v letech 2. světové války pak byla řešena i v rámci projektu Evropské unie Kultura 2000, a to formou kooperace s hlavním řešitelem, kterým byla německá nadace Neue Kultur.
Vedle vědecké činnosti je značná pozornost rovněž věnována popularizaci nejnovějších výzkumných poznatků. Pracovníci oddělení každoročně spolupracují s tvůrci historických dokumentárních filmů, se sdělovacími prostředky a různými osvětovými institucemi, pro které zajišťují přednášky z problematiky československých dějin 1938–1945. Pravidelně také přispívají do odborných a popularizačních časopisů s historickou tematikou.
Celkově úspěšnou vědeckou a odbornou činnost oddělení dokládají i některá individuální ocenění jeho pracovníků. Jiří Friedl obdržel v roce 2003 Cenu ministra školství pro vynikající studenty a absolventy vysokoškolských studijních programů. Petr Koura obdržel cenu Jana Palacha za biografii Podplukovník Josef Balabán. Stanislav Kokoška se autorsky podílel na přípravě výstavy Atentát – Operace Anthropoid 1941–1942, kterou v Armádním muzeu na Žižkově zhlédlo 100 000 návštěvníků a která v roce 2002 získala ocenění Muzejní výstava roku (Gloria Musealis).
Stanislav Kokoška

6. 2. 2006


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality


více...