E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Aktuálně


Program podpory talentovaných doktorandů STARS 2021 je spuštěn

STARS je programem Přírodovědecké fakulty UK, určeným pro podporu Ph.D. studentů z tuzemska i ze zahraničí. I v letošním roce byly vypsány výzkumné projekty v rámci všech sekcí naší fakulty, a to v celkovém počtu 49. Nejzazší termín pro podání přihlášky je 13. březen 2021.

Publikováno 11.1.2021

Výzkum proteinu CD46 posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného oplození

Vědecký tým Kateřiny Komrskové z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR v centru BIOCEV, který se věnuje zkoumání příčin neplodnosti, podal dva mezinárodní patenty, které mají klíčový význam pro budoucí využití tohoto výzkumu. První dokumentuje, jak s mimořádnou přesností určit kvalitu spermií. Druhý dokáže selektovat poškozené spermie od zdravých a ty následně použít pro umělé oplození. Lékařům a neplodným párům pomohou zvýšit pravděpodobnost úspěšného početí.

Publikováno 12.2.2021

Chcete se naučit řídit projekty v oblasti vědy a inovací? Praktické kurzy už od února!

Zajímá vás věda a inovace? Chcete se naučit, jak řídit projekty a uspět? Chcete se potkat s odborníky z praxe a učit se od těch nejpovolanějších? Vyberte si některý z předmětů, které pro LS 20/21 nabízí transferová kancelář UK – Centrum pro přenos poznatků a technologií. Kurzy jsou vhodné pro všechny studenty napříč fakultami a obory Univerzity Karlovy.

Publikováno 22.1.2021

6. DISKUSNÍ PANEL PřF UK: Rok s covid-19

Datum konání 8.2.2021

V lednu 2020 vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO ) stav globální zdravotní nouze v souvislosti s onemocněním covid-19. O té doby urazil virus dlouhou cestu nejen po Zemi, ale po vědeckém světě. Jak dnes vypadá stav poznání jeho nejrůznějších aspektů a jaké jsou vyhlídky do budoucna? Diskutovat bude řada odborníků z Přírodovědecké fakulty UK. Moderuje prof. Jan Černý.

Publikováno 19.1.2021

Info event on Horizon Europe (10 February 2021)

Datum konání 10.2.2021

An online information event on Horizon Europe, the next European research and innovation framework programme, will be organised at the Faculty of Science.The event will be organised by the Project Management Department of the Faculty of Science, Charles University. It will introduce opportunities for participation in Horizon Europe, namely in research projects carried out by international consortia.

Publikováno 27.1.2021

Vlčích teritorií meziročně přibylo, do Česka jich zasahuje dvaadvacet

Podle unikátního terénního monitoringu šelem na celém území České republiky se v roce 2020 nacházelo v České republice alespoň částečně dvaadvacet vlčích teritorií. Devatenáct z nich v pohraničních oblastech, některá na naše území zasahovala jen nepatrně. Ve čtrnácti případech se jednalo o smečky, které v našich podmínkách čítají obvykle 4–6 jedinců. Oproti roku 2019 se počet teritorií zvýšil o čtyři, počet smeček o jednu.

Publikováno 25.1.2021

CUCAM: Výzkum nových materiálů a výchova špičkových vědců

Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů – CUCAM vzniklo na Přírodovědecké fakultě UK před čtyřmi lety díky štědrému evropskému projektu na podporu excelentního výzkumu. Specificky cílená investice 215 milionů korun umožnila vznik špičkově vybaveného centra zkoumající nové materiály pro praxi. Rozhovor o současném výzkumu, mezinárodním přesahu i o budoucnosti poskytli magazínu Forum tři hlavní vědci centra CUCAM - profesoři Jiří Čejka, Petr Nachtigall a Ivan Němec.

Publikováno 25.1.2021

Vědci popsali původce dětských infekcí kůže přenášených morčaty

​Lékaři se ve svých ordinacích čím dál častěji setkávají se záněty kůže u dětí, které způsobují morčata. Tato infekce se v Evropě včetně Česka rozšiřuje zejména v posledních deseti až patnácti letech. Důvod jejího epidemického nárůstu byl dlouho nejasný a přispět k jeho objasnění se nyní podařilo vědcům z mezinárodního týmu vedeného MUDr. Vítem Hubkou z katedry botaniky PřF UK laboratoře Genetiky hub Mikrobiologického ústavu AV ČR. Výsledky byly publikovány v prestižním časopise Fungal Diversity.

Publikováno 22.1.2021

Akce dokumentů