Detail tiskové zprávy

Setkání českých firem se zástupci Spojeného ústavu jaderných výzkumů Dubna

Publikováno: 4.6.2012

4. 6. 2012 - Technologické centrum AV ČR (TC) ve spolupráci s Výborem pro koordinaci spolupráce s SÚJV Dubna a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR uspořádalo ve čtvrtek 31. května 2012 večerní pracovní setkání českých firem se zástupci Spojeného ústavu jaderných výzkumů (SÚJV) Dubna, které se konalo v rámci „Dnů SÚJV Dubna v ČR“ (30. 5. - 1. 6. 2012).

Večerní pracovní setkání zástupců 17 českých firem, konané v prostorách prezídia Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze, pomohlo prohloubit kontakty firem, které byly navázány v rámci březnových „Dnů ČR v SÚJV Dubna“. V současné době probíhá několik intenzivních jednání mezi zástupci českých firem (popř. jejich poboček v Ruské federaci) a zástupci ředitelství SÚJV Dubna o dodávkách českých technologií nebo komponentů pro jednotlivé laboratoře SÚJV Dubna.

V rámci „Dnů SÚJV Dubna v ČR“ byl podepsán jeden z významných kontraktů. Společnost ENVINET a.s. (s centrálou v Třebíči a pobočkou v Kralupech nad Vltavou) se v rámci spolupráce s Laboratoří jaderných problémů SÚJV podílí na dodávkách vysoko-objemových detektorů pro ionizující záření (tzv. scintilátorů) do Podzemní laboratoře v Modane (LSM) ve Francii. Ing. Larisa Dubská, ředitelka pro marketing a vnější vztahy ENVINET a.s., k tomu poznamenala: „Optimalizace vlastností scintilátorů pro LSM nám poskytne podklady pro vývoj nových produktů a další rozvoj výrobních postupů. V návaznosti na tuto zakázku se firma ENVINET a.s. zapojila do řešení projektu „Vývoj nových scintilačních detektorů a pokročilé technologie testování“ v programu TIP MPO ČR a projektu „Centrum rozvoje technologií pro jadernou a radiační bezpečnost“ v rámci programu Technologické agentury ČR „Centra kompetence“.

Zástupci TC budou ve spolupráci s českými kolegy v SÚJV Dubna i nadále zprostředkovávat českým firmám informace o obchodních a technologických příležitostech pro spolupráci s SÚJV Dubna.

Spojený ústav jaderných výzkumů v Dubně (SÚJV Dubna), ležící přibližně 120 km severně od Moskvy, je mezinárodní vědecký ústav, který je tvořen 7 laboratořemi a zaměstnává přes 5500 osob, z nichž je cca 1000 výzkumných pracovníků a 2000 techniků a inženýrů. Česká republika úspěšně navazuje od r. 1993 na aktivity Československa, které patřilo mezi zakládající členy SÚJV Dubna v roce 1956. Odborné zaměření SÚJV Dubna je velmi široké - zahrnuje základní teoretický i experimentální výzkum v oblasti jaderné fyziky, praktické aplikace jaderných technologií (např. vývoj a stavbu urychlovačů částic), výzkum v oblasti aplikovaného lékařství (např. protonová terapie některých druhů nádorů, vývoj radiofarmak), výzkum v oblasti nanotechnologií (filtry a membrány vyráběné pomocí svazku urychlených těžkých iontů) či v energetice (problematika vyhořelého paliva, reaktorů IV. generace aj.).

Kontakt pro spolupráci ČR a SÚJV Dubna:

Jiří Janošec
Technologické centrum AV ČR
Tel.: +420 234 006 136
E-mail: janosec@tc.cz

 

Technologické centrum AV ČR je neziskovým sdružením právnických osob, od založení v roce 1994 se rychle stalo významným národním pracovištěm pro podporu výzkumu a vývoje v Evropském výzkumném prostoru. Činnost TC se výrazně orientuje i na podporu vzniku a rozvoje malých inovačních firem a na realizaci mezinárodních technologických transferů, koordinuje činnost české části celoevropské sítě Enterprise Europe Network. Specializovanou činností TC jsou analytické a koncepční práce zabývající se strategiemi výzkumu, vývoje a inovací v souvislosti s ekonomickými a sociálními potřebami České republiky. Prostřednictvím České styčné kanceláře pro evropský výzkum v Bruselu (CZELO) současně napomáhá zapojení českého výzkumu do evropské výzkumné spolupráce.
Pro více informací navštivte www.tc.cz. Kontakt pro média: Michaela Blšťáková, e-mail: blstakova@tc.cz; tel.: +420 725 047 814.