Akce 2010
Přednáška Beneš und die Sudetendeutschen im Jahre 1938
V pondělí 28. 6. 2010 od 15:00 se uskuteční další přednáška z přednáškového cyklu pořádaného v rámci grantového projektu Edvard Beneš, Němci a Německo. Hostem Masarykova ústavu bude Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf), který vystoupí s přednáškou Beneš und die Sudetendeutschen im Jahre 1938. Přednáška proběhne v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3, vchod C, 3. patro, zasedací místnost ÚČL AV ČR.
pozvánka (pdf)
Přednáška Osudný a ostudný dekret. Zdor velkého retribučního dekretu a jeho dopad na poválečnou justici
V pondělí 21. 6. 2010 od 15:00 se uskuteční další přednáška z přednáškového cyklu pořádaného v rámci grantového projektu Edvard Beneš, Němci a Německo. Hostem Masarykova ústavu bude Benjamin Frommer (Northwestern University, USA), který vystoupí s přednáškou „Osudný a ostudný dekret“. Zrod velkého retribučního dekretu a jeho dopad na poválečnou justici. Přednáška bude pronesena v českém jazyce. Přednáška proběhne v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3 ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR.
pozvánka (pdf)
Prezentace publikací
- Jan Rychlík a kol.: Mezi Vídní a Cařihradem I. Utváření balkánských národů
- Korespondence T. G. Masaryk – staročeši (Helena Kokešová a Vlasta Quagliatová eds.)
- Martin Franc: Úderná skupina? Výprava českých lékařů a přírodovědců do SSSR v roce 1950 ve světle dopisů Ivana Málka
Ve středu 16. 6. 2010 v 16,30 hod. v Literární kavárně knihkupectví Academia, Václavské náměstí 34, Praha 1. Knihy a autory představil PhDr. Josef Tomeš.
fotogalerie
Přednáška Lodgman von Auen und seine politische Karriere in der Ersten Republik. Eine Geschichte der Verweigerung
V pondělí 17. 5. 2010 od 15:00 se uskuteční další přednáška z přednáškového cyklu pořádaného v rámci grantového projektu Edvard Beneš, Němci a Německo. Hostem Masarykova ústavu bude Marco Zimmermann (Heinrich Heine Universität Düsseldorf), který vystoupí s přednáškou Lodgman von Auen und seine politische Karriere in der Ersten Republik. Eine Geschichte der Verweigerung. Přednáška proběhne v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3 ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR.
pozvánka (pdf)
Prezentace publikace Karel Kramář (1860–1937): život a dílo
Pozvánka na 28. dubna 2010 v 15.30 v Informačním centru vlády...
Slavnostní uvedení publikace věnované prvnímu ministerskému předsedovi Československé republiky Karel Kramář (1860–1937): život a dílo se uskutečnilo dne 28. dubna 2010 v prostorách Informačního centra vlády ve Vladislavově ulici v Praze. Stalo se tak za účasti přibližně čtyřiceti hostů z řad autorů, reprezentantů institucí podílejících se na projektu a dalších zájemců, především historiků a archivářů.
Prezentaci zahájila ředitelka vládního informačního odboru Lucie Wittlichová. Průvodci dalším programem se stali Jan Bílek a Luboš Velek, kteří publikaci redigovali. Připomenuta byla dlouhodobá a těžko nahraditelná koncepční práce akademických humanitních pracovišť (kniha Korespondence T. G. Masaryk – Karel Kramář, Praha: Masarykův ústav AV ČR 2005 a mezinárodní vědecká konference Karel Kramář, Praha 2007) i její ohrožení současnými tendencemi v řízení vědy a výzkumu. Publikace vydaná jako suplementum časopisu Moderní dějiny vznikla spoluprací pěti pracovišť, za něž k tématu pohovořili a knihu pozdravili Svatava Raková, ředitelka Historického ústavu AV ČR, Lucie Kostrbová, pověřená ředitelka Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, a Michal Stehlík, děkan Filozofické fakulty UK. Suplementum zahrnuje na padesát příspěvků, které podávají všestrannou reflexi Kramářovy osobnosti. Sledují ho od dětství a mládí, jako politika, předsedu vůdčí strany měšťanských vrstev, válečného vězně, prvního československého premiéra, propagátora ideálu novoslovanství a rusofila, souputníka a oponenta T. G. Masaryka, a rovněž jako podnikatele nebo stavitele známé pražské vily. Poděkováno bylo všem autorům a autorkám, stejně jako všem dalším spolupracovníkům, kteří se o vznik reprezentativního, objemného a výpravného titulu, který obohacuje poznání novodobých českých dějin a vychází v roce kulatého výročí Kramářova narození, zasloužili. Závěrečného slova se laskavě ujal Jaroslav Pánek, místopředseda Akademie věd ČR.
fotogalerie
Přednáška Více než jen politická strana... Německá sociální demokracie v Československu v letech 1918–1938
V pondělí 26. 4. 2010 od 15.00 se uskuteční úvodní přednáška z přednáškového cyklu pořádaného v rámci grantového projektu Edvard Beneš, Němci a Německo. Hostem Masarykova ústavu bude Thomas Oellermann (Heinrich Heine Universität Düsseldorf), který vystoupí s přednáškou Více než jen politická strana... Německá sociální demokracie v Československu v letech 1918–1938, která bude pronesena v českém jazyce. Přednáška proběhne v budově Masarykova ústavu a Archivu AV ČR v ulici Na Florenci 3 ve 3. patře v zasedací místnosti ÚČL AV ČR.
pozvánka (pdf)
Přednášky
1955: Staatsvertrag
Die Machtübernahme der Kommunisten im Februar 1948 und das erste Jahrzehnt der ČSSR
Ve čtvrtek 8. 4. 2010 se v rámci pravidelného česko-rakouského přednáškového cyklu Schlüsseljahre und Schlüsselereignisse der österreichischen und tschechischen (tschechoslowakischen) Geschichte 1918 bis heute konají přednášky Thomase Angerera (1955: Staatsvertrag) a Michala Pehra (Die Machtübernahme der Kommunisten im Februar 1948 und das erste Jahrzehnt der ČSSR). Přednášky proběhnou v budově FF UK v Praze, Nám. Jana Palacha 2 v m. č. 201, 15.50–17.25.
Přednášky
1945 – Zwischen NS-Erbe, alliierter Administration und Wiederaufbau
Die Wiederherstellung der Tschechoslowakei, die Vertreibung der Sudetendeutschen, das politische System 1945–1948
Ve čtvrtek 1. 4. 2010 se v rámci pravidelného česko-rakouského přednáškového cyklu Schlüsseljahre und Schlüsselereignisse der österreichischen und tschechischen (tschechoslowakischen) Geschichte 1918 bis heute konají přednášky Olivera Rathkolba (1945 – Zwischen NS-Erbe, alliierter Administration und Wiederaufbau) a Michala Pehra (Die Wiederherstellung der Tschechoslowakei, die Vertreibung der Sudetendeutschen, das politische System 1945–1948). Přednášky proběhnou v budově FF UK v Praze, Nám. Jana Palacha 2, místnost č. 201, 15.50–17.25.
Přednášky
Anschluß 1938
The Munich Agreement 1938
Ve čtvrtek 18. 3. 2010 se v rámci již uvedeného česko-rakouského přednáškového cyklu konají přednášky Gerharda Botze (Anschluß 1938) a Richarda Vaška (The Munich Agreement 1938). Přednášky proběhnou v budově FF UK v Praze, Nám. Jana Palacha 2, místnost č. 201, 15.50–17.25.
Výstava Život TGM na Hradě – všední i sváteční
pořádaná prezidentskou kanceláří a hradní správou na Pražském hradě v prostorách Velkého sálu Rožmberského paláce a trvající od 2. 3. do 14. 3. 2010 vznikla i za přispění Masarykova ústavu a Archivu AV ČR.
Výstava T. G. Masaryk a jeho rodina
Výstavu pořádá Masarykovo muzeum v Hodoníně od 4. 3. do 21. 5. 2010 při příležitosti oslav 160. výročí narození prvního československého prezidenta. Masarykův ústav a Archiv AV ČR, v. v. i., se na ní podílí podle smlouvy o spolupráci s hodonínským muzeem. Z fondů Alice, Herberta, Charlotty, Jana, Olgy a Tomáše Masarykových na ní naše pracoviště zapůjčilo přes 130 výstavních položek včetně několika originálů trojrozměrných exponátů. Mezi ně patří odlitky pečetidla Jana Masaryka (viz obrázek).
Výstava Cesty české ústavnosti
konaná ve dnech 26. 2. – 7. 3. 2010 při příležitosti 90. výročí přijetí československé ústavy v roce 1920 Úřadem vlády České republiky v Hrzánském paláci v Praze zpřístupnila mj. originály dokumentů jako např. Zlatá bula sicilská z roku 1212 nebo Únorová ústava v exempláři pro České království z roku 1861 a také československé a české ústavy z let 1918, 1920, 1948, 1960, 1992. Exponáty zapůjčily Národní archiv, Archiv Národního muzea, Archiv Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Státní oblastní archiv v Třeboni a Archiv Kanceláře prezidenta republiky. Vystavena byla i Washingtonská deklarace z roku 1918 půjčená z našeho archivu. Výstavu doprovází stejnojmenná publikace Petra Mlsny, Lukáše Šlehofera a Dana Urbana. V rámci projektu se uskutečnily též seminář Ústava ČR – vznik, vývoj a perspektivy a konference Ústava 1920 – vyvrcholení konstituování československého státu. Na konferenci vystoupili pracovníci našeho ústavu doc. dr. Eva Broklová, DrSc., prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. a prof. PhDr. Ivan Šedivý, CSc.