Ekonomická sociologie

Oddělení ekonomické sociologie rozvíjí svoji činnost v široké oblasti mezi ekonomií a sociologií od teoretických otázek až po empirický výzkum. Konkrétně pak v oblasti trhu práce, mzdové a příjmové diferenciace, sociálních a ekonomických nerovností, sociální a hospodářské politiky, podnikatelské elity a chování firem. Dále se zabývá otázkami hodnotových a náboženských souvislostí ekonomického a společenského života. V roce 2010 byl zahájen projekt věnovaný dějinám české sociologie a v roce 2011 projekt zaměřený na životní podmínky a spokojenost domácností v zemích střední Evropy.

V listopadu 2010 byl k oddělení přičleněn tým sociální stratifikace, který se obecně zaměřuje na výzkum sociálních nerovností v národní i mezinárodní perspektivě. Konkrétně se zabývá zejména nerovným přístupem ke vzdělání, vnímáním sociálních nerovností a představami o sociální spravedlnosti. Tým dokončil v roce 2010 projekt o proměnách systému sociální stratifikace v postkomunistické éře, přičemž téhož roku zahájil projekt věnovaný environmentálním hodnotám a v roce 2011 pak rovněž projekt zaměřený na problémy snižování bezpečnostních rizik korupce a organizovaného zločinu v České republice.

Publikace

Oddělení vykazuje rozsáhlou publikační aktivitu v monografiích a článcích v domácích i zahraničních odborných časopisech. Z posledních publikací uveďme knihu Jiřího Večerníka Czech society in the 2000s:  A report on socio-economic policies and structures (Praha, Academia 2009), dále knihy Zdeňka R. Nešpora Ne/náboženské naděje intelektuálů. Vývoj české sociologie náboženství v mezinárodním a interdisciplinárním kontextu (Praha, Scriptorium 2008) a Příliš slábi ve víře. Česká ne/religiozita v evropském kontextu (Praha, Kalich 2010). Naposledy oddělení publikovalo kolektivní studii Individuals and households in the Czech Republic and CEE countries (Praha, SOÚ 2010).

Členové týmu sociální stratifikace publikovali mj. knihu (Ne)rovné šance na vzdělání: vzdělanostní nerovnosti v České republice (Praha: Academia, 2006), naposledy pak Nerovnosti ve vzdělávání. Od měření k řešení (Praha, SLON 2010). Dále publikovali články v The Sociological Review, Comparative Education Review, Communist and Post-Communist Studies, British Journal of Sociology of Education, Sociological Theory and Methods, Sociologický časopis/Czech Sociological Review.

Kontakt: tel.: +420 210 310 222, e-mail: ekonomie@soc.cas.cz

Témata: 
dějiny sociologie
ekonomie
historická sociologie
korupce
mzdy a příjmy
náboženství a religiozita
spotřeba
životní úroveň

Připojené obrázky

Obrázky: