Oddělení D 5 – Ultrazvukové metody

Laboratoř ultrazvukových metod se zabývá výzkumem v oblasti mechaniky nových materiálů. Orientuje se na využití principů fyzikální akustiky pro vyšetřování vlastností kovů, intermetalik, keramik, kompozitů a funkčních materiálů (ferroika) a též charakterizaci strukturních změn a poškození materiálů. Pro uvedený účel je rozvíjena vlastní modifikace metody resonanční ultrazvukové spektroskopie, akusto-optické metody atd.

Laboratoř experimentální analýzy napětí se zabývá dynamickou napjatostí v pevných tělesech při rázovém zatěžování metodami koherentní optiky (holografická interferometrie, elektronická koherenční interferometrie či laservibrometrie) či snímáním dynamické odezvy polovodičovými tenzometry nebo akcelerometry. Výsledky jsou použitelné v defektoskopii, stavebnictví, automobilovém či zbrojním průmyslu, v úrazové biomechanice, v kriminalistice a při výzkumu bipedální lokomoce.
Vedoucí
Zástupce vedoucího
Sekretariát

Český rozhlas 3 - Vltava, 14. 1. 2014, Ultrazvuk pro výzkum vlastností materiálů


logo_CRo_modre.jpg

Ultrazvuk zná asi většina z nás z ordinací lékařů jako jednu z vyšetřovacích metod. Vědcům z Ústavu termomechaniky Akademie věd však slouží i k vyšetřování vlastností různých materiálů.
Vědci z Laboratoře ultrazvukových metod vyvinuli jedinečné zařízení v Evropě pro bezdotykové vyšetřování mechanických vlastností nejrůznějších pevných materiálů pomocí metody zvané resonanční ultrazvuková spektroskopie (RUS).  »»» 


Footer menu

© 2008–2013 Ústav termomechaniky AV ČR, v. v. i.     Facebook  YouTube  RSS