Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Spinové přechody v kobaltitech

Výsledkem našeho výzkumu je jednotný popis magnetických a elektrických přechodů v kobaltitech LnCoO3 (Ln = La, Y, vzácné zeminy), spojených s teplotně aktivovanými změnami spinového stavu oktaedricky koordinovaných iontů Co3+, a stanovení polaronového charakteru děrových a elektronových nositelů v dopovaných kobaltitech.

Oxidové systémy s ionty kobaltu v oktaedrické koordinaci přitahují pozornost jak základního, tak i aplikovaného výzkumu. Důvodem jsou přechody mezi různými spinovými stavy, kdy v případě Co3+ se v závislosti na síle elektrostatického krystalového pole a míře kovalence může realizovat stav vysokého spinu (HS, t2g4eg2, S=2), středního spinu (IS, t2g5eg1, S=1) nebo nízkého spinu (LS, t2g6eg0, S=0). Typickým příkladem jsou perovskitové kobaltity odvozené od LaCoO3, kde dochází obecně k dvěma přechodům v závislosti na teplotě. Nízkoteplotní přechod odpovídá postupné excitaci iontů Co3+ z diamagnetického LS stavu do paramagnetického (IS nebo HS) stavu, zatímco vysokoteplotní přechod je typu izolátor-kov a je rovněž spojen s magnetickou anomálií. Základní vlastnosti byly popsány již v prvních pracích z 60-tých let. Přes značné úsilí však dodnes zůstává nejistota o charakteru vzbuzených stavů a o podstatě vysokoteplotní kovově vodivé fáze.

Naše práce završují experimentální a teoretické studium perovskitových kobaltitů LnCoO3(Ln=La, Y, vzácné zeminy). Systematické výpočty stability různých spinových stavů iontů Co3+ v perovskitové struktuře prokázaly, že přechod v LaCoO3 při T = 100 K spočívá v lokální excitaci ze základního LS stavu do energeticky blízkoležícího HS stavu, přičemž existuje silná repulse mezi sousedními HS stavy. Významným krokem pro pochopení druhého přechodu (izolátor-kov) při T=500 K bylo odmítnutí tradiční představy o vysokoteplotní kovové fázi jako směsi iontů Co3+ středního a vysokého spinu v poměru blízkém k 1:1. Nová analýza magnetické susceptibility v LaCoO3 totiž ukázala, že podstatou kovového stavu je homogenní fáze s ionty kobaltu středního spinu (IS), která koexistuje se zbytkovými oblastmi ve směsi LS+HS. Na základě výpočtů elektronových struktur bylo pak možno vznik IS fáze vysvětlit jako důsledek teplotně aktivované elektronové výměny mezi páry LS Co3+-HS Co3+. Podstatnou předností nového scénáře dvoustupňového spinového přechodu v LaCoO3 je možnost jeho použití i pro další sloučeniny LnCoO3, kde se základní LS stav stabilizuje se zmenšující velikostí iontů Ln= Nd, Pr,...Dy, Y, a oba přechody se posouvají k vyšším teplotám a přibližují se až splynou.

Na základě nových představ je možno interpretovat magnetické a elektrické chování nejen v monovalentních kobaltitech LnCoO3, nýbrž i v systémech dopovaných, tj. se smíšenou valencí Co3+/Co4+, případně Co3+/Co2+. Práce provedené konkrétně na děrově a elektronově dopovaných systémech LaCo1-xMxO3 a DyCo1-xMxO3 (x = 0 - 0.05, M = Mg2+ a Ti4+) ukázaly, že oba typy nositelů indukují magnetické stavy na sousedních, původně diamagnetických polohách LS Co3+. Tím vznikne magnetický polaron o velkém celkovém spinu. Ve smyslu výše zmíněného scénáře mohou být polarony považovány za kapky IS fáze, které se pohybují na pozadí LS nebo LS/HS nízkoteplotních fází nedopovaných LnCoO3 a nakonec se rozpustí ve vysokoteplotní homogenni fázi IS.

Vybrané publikace
  1. K. Knížek, J. Hejtmánek, Z. Jirák, P. Tomeš, P. Henry, G. André, Neutron diffraction and heat capacity studies of PrCoO3 and NdCoO3, Phys. Rev. B 79, 134103 (2009).
  2. K. Knížek, Z. Jirák, J. Hejtmánek, P. Novák, Wei Ku, GGA+U calculations of correlated spin excitations in LaCoO3, Phys. Rev. B 79, 014430 (2009).
  3. J. Hejtmánek, Z. Jirák, K. Knížek, M. Maryško, M. Veverka, C. Autret, Valence and spin states in perovskites LaCo0.95M0.05O3 (M = Mg, Ga, Ti), J. Magn. Magn. Mater. 320, e92 (2008).
  4. Z. Jirák, J. Hejtmánek, K. Knížek, M. Veverka, Electrical resistivity and thermopower measurements of the hole- and electron-doped cobaltites LnCoO3, Phys. Rev. B 78, 014432 (2008).
  5. K. Knížek, Z. Jirák, J. Hejtmánek, P. Henry, G. André, Structural anomalies, spin transitions and charge disproportionation in LnCoO3, J. Appl. Phys. 103, 07B703 (2008).
  6. K. Knížek, Z. Jirák, J. Hejtmánek, M. Veverka, M. Maryško, B. C. Hauback, H. Fjellvåg, Structure and physical properties of YCoO3 at temperatures up to 1000 K, Phys. Rev. B 73, 214443 (2006).
  7. K. Knížek, Z. Jirák, J. Hejtmánek, P. Novák, Character of the excited state of Co3+ ion in LaCoO3, J.Phys.-Condens. Matter. 18, 3285 (2006).
  8. K. Knížek, Z. Jirák, J. Hejtmánek, M. Veverka, M. Maryško, G. Maris, T. T. M. Palstra, Structural anomalies associated with the electronic and spin transitions in LnCoO3, Eur. Phys. J. B 47, 213 (2005).
  9. K. Knížek, P. Novák, Z. Jirák, Spin state of LaCoO3; dependence on CoO6 octahedra geometry, Phys. Rev. B 71, 054420 (2005).

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.