Geologický ústav AV ČR, v. v. i.

Badatelské centrum střední velikosti, jehož hlavním cílem je získávat, interpretovat a integrovat znalost zemského systému.

Laboratoř geologických procesů

Výzkum

Jedním z výzkumných směrů Laboratoře je poznání teplotních, tlakových a časových podmínek různých etap magmatického procesu počínaje vznikem tavenin v prostředí svrchního pláště[1] až po chemický vývoj žulových magmat a jejich minerálů v zemské kůře[2]. Vývoj svrchního pláště (ochuzení a obohacení) a kůry je studován pomocí geochemie stopových prvků a izotopové geochemie[3,4]. V rámci středoevropské vulkanické provincie jsou rozpracovány zvláště geochemické a izotopové charakteristiky třetihorního vývoje jak primitivních, tak vyvinutých alkalických magmat[5] a časový vývoj hlavních vulkanických komplexů[6].

Pro vybrané litosférické bloky, jejichž kolize vedla na hranici starších a mladších prvohor ke konsolidaci Českého masivu, je zjišťován jejich materiálový zdroj a teplotní, tlakové a časové podmínky jejich metamorfní přeměny. Z nich lze odvodit geodynamické poměry v etapách jejich kolizního i předkolizního vývoje[7,8].

Vývoj sedimentárních pánví je studován s důrazem na procesy ovlivňující charakter sedimentace a pozdější přeměny pánevních výplní. Současný výzkum se týká teplotního vývoje, oběhu mineralizačních fluid (mobilita Si, Fe) a zlomového porušení v souvislosti s tektonickou inverzí pánví[9,10]. V poslední době je sledován vliv pohřbení a cementace sedimentů na pozdější procesy jejich zvětrávání a eroze[11].

Kolísavý nebo rytmický záznam klimatu v historii Země, vývoj domén v terestrických prostředích[12], v oceánech a atmosféře a odezva katastrofických událostí jsou studovány s využitím moderních stratigrafických metod s vysokou rozlišovací schopností[13]. Studie podobného typu mají mezioborový charakter (např. geoarcheologie, studium atmosféricé depozice, městská geologie), zohledňují přístupy napříč přírodními a materiálovými vědami a opírají se o sledování současných jevů, rozvoj teorií a simulaci procesů, jakož i o experimentální práci v laboratoři[14–16].