Tisková zpráva (19. prosince)
// ARTICLE CREATION AND/OR MODIFICATION DATES // note the special format due to date() not functioning with other languages ?>Praha, 19. prosince 2013. Nejnovější studie IDEA Vzdělání se vyplácí. A hodně. kvantifikuje dopady různých reformních scénářů českého školství na budoucí příjmy ČR (HDP). Autoři Daniel Münich a Tomáš Protivínský docházejí k závěru, že pokud by se vzdělávací systém podařilo zlepšit tak výrazně jako během polské reformy (1999 a 2009), odhadovaný přírůstek HDP by během budoucích 80-ti let představoval ekvivalent 804 miliard korun ročně, tedy dvojnásobek současných ročních výdajů na důchody a šestinásobek ročních výdajů na školství.
Zvýšení vzdělanostní úrovně ČR na úroveň nejlepšího regionu – Praha - odpovídá dodatečnému HDP ve výši téměř 6 biliónů korun, což je například 149 % HDP roku 2012. "Za lepší základní vzdělání si lidé a společnost ani letos, ani za deset let ještě nic moc nekoupí. Za dvacet let však již ano a v dalších dekádách ještě mnohem více," dodává Münich.
Tato studie též upozorňuje, že vlastní národní šetření vývoje znalostí a dovedností žáků Česká republika stále nemá, proto autoři využívají mezinárodního šetření PISA, prováděného OECD.PISA výsledky českých žáků v matematické a přírodovědné gramotnosti mezi lety 2003 a 2009 prudce klesaly v mezinárodním srovnání, nicméně nejnovější výsledky naznačují růst.
Celou studii si můžete přečíst zde.
Kontakt:
Daniel Münich
telefon: (+420) 224 005 175