Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Český rozhlas Leonardo, 28.2.2014.

V pondělním Magazínu...

Nadační fond Neuron, 10.2.2014.

Profesor Velický vybudoval a...

Videokanál Střediska společných činností Akademia věd ČR, 3.2.2014....

21. století, 20.1.2014.

Českým fyzikům se pomocí světelného...

Dr. Václav Petříček získal významné mezinárodní ocenění – Barrettovu cenu

Cena Charlese Barretta se uděluje jednou za dva roky od roku 1987 jako ocenění vynikajících vědeckých výsledků v oboru práškové difrakce. Držiteli této ceny jsou nejznámější jména z oboru jako Juan Rodriques-Carvajal, Robert Von Dreele nebo Hugo Rietveld. Letos v srpnu toto ocenění získal první český fyzik - RNDr. Václav Petříček, CSc. z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Václav Petříček, jeden z nejvýznamnějších českých krystalografů, vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu UK a od roku 1972 pracuje jako vědecký pracovník ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Mezinárodní ohlas získaly jeho práce v oboru krystalografie aperiodických struktur a vývoj výpočetního programu Jana, který je s dvěma tisíci uživatelů jedním z nejužívanějších nástrojů pro výpočty komplikovaných krystalových struktur. V současné době se Václav Petříček zabývá metodikou řešení magnetických struktur z neutronových difrakčních dat.

Václav Petříček

Přínos Václava Petříčka k rozvoji krystalografických výpočetních metod byl oceněn pozváním pronést v roce 1998 přednášku při příležitosti udělení Aminoff prize zakladatelům teorie aperiodických struktur, pozváním na klíčovou přednášku 20. kongresu mezinárodní krystalografické unie v roce 2005 a na klíčovou přednášku Evropské krystalografické konference ECM-24 v roce 2007, udělením ceny Učené společnosti České Republiky v roce 2005, udělením Praemium Academiae v roce 2006 a udělením Zlaté medaile Univerzity P. J. Šafárika v Košicích v roce 2013. Barrettova cena byla Václavu Petříčkovi předána 7. srpna 2013 v průběhu tradiční Denverské rentgenové konference, která se v letošním roce uskutečnila ve městě Westminster v Coloradu v USA.

Barrettova cena je pojmenována na počest pionýra oboru rentgenové metalurgie, amerického fyzika Charlese Barretta (1902-1994), jehož práce měla zásadní význam pro využití rentgenové difraktometrie k charakterizaci kovů a slitin, a který je autorem klasické monografie „Structure of Metals“. Svoji vědeckou kariéru Ch. Barrett zahájil v roce 1928 v oddělení metalurgie v U.S. Naval Research Laboratory, později působil mnoha prestižních výzkumných ústavech a univerzitách – na Carnegie Institute of Technology, na University of Chicago, na University of Denver, na University of Birmingham, a na Oxford University.

Dr. Václav Petříček (vpravo) s Barrettovou cenou a s Dr. Jamesem A. Kadukem, který cenu předával

Metoda práškové difrakce, původně použitelná jen na řešení velmi jednoduchých struktur, se stala během let díky instrumentálnímu vývoji značně přesnější a od počátku 90. let se stále častěji používá i na výpočty aperiodických struktur. Program Jana vyvíjený Václavem Petříčkem od roku 1984 jako univerzální krystalografický nástroj byl obohacen o podporu výpočtů struktur z práškových dat v roce 2000. Později, ve verzi 2006, byla doplněna unikátní možnost kombinovat monokrystalová a prášková data pro výpočet struktury téže látky.

Cena Charlese Barreta byla Václavu Petříčkovi udělena jako ocenění za rozvoj teorie nesouměřitně modulovaných a kompozitních krystalových struktur, za využití této teorie v rámci výpočetního systému Jana2006 a za vytvoření systému pro správnou archivaci aperiodických struktur v databázi Powder Diffraction FileTM.

Michael Prouza, Michal Dušek

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.