Previous Next
První konference o díle Ivana M. Jirouse PETRA ČÁSLAVOVÁ Ve dnech 14.–15. 11. 2013 se na půdě FAMU uskutečnila konference o díle Ivana M. Jirouse, již uspořádala...
Aktuální číslo Šesté číslo časopisu Česká literatura obsahuje studii Olgy Zitové, srovnávající Olbrachtův Golet v údolí s románem...
Ztráty americké bohemistiky ONDŘEJ SLÁDEK Na podzim 2012 zaznamenala americká bohemistika tři podstatné ztráty, zemřely tři významné osobnosti našeho...

Institute of Czech Literature

The ASCR ICL is a research institute specializing in the history of Czech literature and Czech literary thought from its beginnings to the present day. The focus for this activity consists in large-scale lexicographical, literary-historical and theoretical research projects. An essential element in the activities of the Institute is also its function as a national and international information centre for the field. The Institute provides bibliographical and library services to researchers and students of Czech literature and other associated disciplines, and it is meant to be a centre of information and inspiration for foreign bohemicists.


News

4. března od 17:00 v přednáškovém sále ÚČL AV ČR prosloví Pavlína Cermanová přednášku „Čechy na konci věků: Apokalyptické myšlení a vize husitské doby“.

Martin Foret, Pavel Kořínek, Tomáš Prokůpek a Michal Jareš edičně připravili kolektivní monografii Studia komiksu: možnosti a perspektivy, která představuje široký rejstřík podob současného komiksologického bádání.

Nakladatelství Academia vydalo sborník Historické fikce a mystifikace v české kultuře 19. století, který obsahuje příspěvky ze 33. ročníku plzeňského sympozia k problematice19. století. Edičně připravili Kateřina Piorecká a Martin Hrdina.

V sekci Videoarchiv tohoto webu je nově umístněn záznam diskuse „Co a jak obíhalo? Česká literatura po roce 2000 optikou knižního trhu, veřejných knihoven a knižních veletrhů“, která se v přednáškovém sále ÚČL AV ČR konala 11. 2. 2014.

Jako pátý svazek edice Theoretica & Historica vydal Ústav pro českou literaturu AV ČR překlad knihy Wernera  Wolfa Popis jako transmediální modus reprezentace (přel. Olga Richterová; doslov Alice Jedličková). Knihu je možno objednat zde.

Na webu Ústavu pro českou literaturu byl spuštěn redakční blog Česká literatura v síti, kde budou zveřejňovány  recenze, zprávy, poznámky či komentáře, které sledují aktuální dění a jež zpravidla vyšly na stránkách časopisu Česká literatura.

Slovník české literatury po roce 1945 Bibliografické databáze Retrospektivní bibliografie české literatury 1775-1945 České literární osobnosti Databáze literárních cen Thesaurus českých meter 1795–1825  Česká elektronická knihovna Digitalizovaný archiv časopisů Edice E Literatura ke stažení Česká literatura: Časopis pro literární vědu Elektronický katalog knihovny Literárněvědné fórum: přednáškový cyklus Studentská literárněvědná konference kongres-bohemistiky bohemistika Slovník českých nakladatelství 1849-1949 dapl-banner tym gun fre euf dcm hra