Technologie

Jeden z nejvýkonnějších superpočítačů v ČR, využívaný naší skupinou významně pomáhá s výzkumem Merkuru, Měsíce a Jupiteru. V současné době se jedná v pořadí o 6. generaci zprovozněnou v roce 2009.

U vývoje stála společnost Sprinx Systems spolu se společností Intel coby dodavatelem procesorů a tým Akademie věd ČR jako jeho majitel a provozovatel. Poslední generace nyní disponuje špičkovým výkonem 2.3 TFlops, který zajišťuje 64 procesorů Intel XEON L5520. 

Výkon sytému nám umožňuje zapojení v kosmických programech celosvětového významu, jako je studium planety Merkur (projekty Messenger/NASA, BepiColombo/JAXA), Měsíce (Lunar Lander/ESA, Artemis (NASA) a nejnověji i Jupiterových měsíců Europa a Ganymed (JUICE/ESA). V minulých letech by na tomto systému vyvinut úplně prvním globální kinetickým modelem magnetického pole Merkuru v rámci projektu MESSENGER. S jeho pomocí se již dříve podařilo vysvětlit i řadu procesů, k nimž dochází v magnetosféře Země, a interpretovat pozorování družice Cluster II (ESA). Dalším projektem, je americký projekt ARTEMIS. V tomto případě jde o výzkum blízkého okolí Měsíce pomocí dvou družic THEMIS, tedy studium magnetických anomálií na Měsíci, jeho exosféry a způsobu interakce malých magnetosfér na jeho povrchu s kosmickým plazmatem, tzv. slunečním větrem.

Součacná konfigurace:

6. generace

 

Typ

Počet procesorů

Počet jader

Výkon GFlops

RAM (GB)

HDD (TB)

Intel®Xeon®ProcessorL5520

64

256

2320

256

19

 

vypocetni cluster