Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Český rozhlas Leonardo, 28.2.2014.

V pondělním Magazínu...

Nadační fond Neuron, 10.2.2014.

Profesor Velický vybudoval a...

Videokanál Střediska společných činností Akademia věd ČR, 3.2.2014....

21. století, 20.1.2014.

Českým fyzikům se pomocí světelného...

Křižující miniplanetka 2012 DA14

Planetka s tímto předběžným označením byla objevena robotickým dalekohledem o průměru zrcadla 0,45 m observatoře La Sagra v jižním Španělsku v noci z 22. na 23. února 2012 a její existenci vzápětí ještě téže noci potvrdili další astronomové ve Francii a v Arizoně. Planetka tehdy proletěla kolem Země v minimální vzdálenosti asi 2,6 mil. km, tj. 6,8krát dále než je Měsíc.

Již přibližná dráha z prvních pozorovacích nocí ukázala, že se planetka v letošním roce velmi přiblíží k Zemi a jelikož je nyní znám už dostatečně dlouhý oblouk její dráhy, vychází odtud, že planetka doslova prosviští kolem Země rychlostí 22 km/s v pátek 15. února 2013, kdy se ve 20:26 h SEČ přiblíží k povrchu Země na vzdálenost asi 27 tis. km, tj. bude k Zemi blíže než jsou geostacionární družice (36 tis. km nad rovníkem). O tři hodiny dříve protne dráhu Měsíce, ale Měsíc bude v té době od průsečíku drah velmi daleko.

Při průletu bude pozorovatelná ve večerních hodinách na jižní polokouli a posléze v ranních hodinách na severní polokouli jako bodový zdroj s nejvyšší jasnosti mezi 6 a 7 magnitudou, čili bude na vhodných stanovištích viditelná na krátkou dobu i v triedru. Po průletu v minimální vzdálenosti od Země však její pozorovaná jasnost rychle poklesne a dokonce se na chvíli ocitne v zemském stínu.

Rozměr planetky činí asi 45 metrů, takže jde o těleso srovnatelné s Tunguským meteoritem, ale naštěstí Zemi bezpečně mine bez jakýchkoliv následků; pouze dráha planetky se vinou zemské gravitace poněkud změní.

Před průletem u Země se planetka pohybovala po eliptické dráze s přísluním ve vzdálenosti 134 mil. km a odsluním 166 mil. km v oběžné době 366,2 dne a se sklonem dráhy k ekliptice 10°. Po průchodu bude možné přesně spočítat její budoucí dráhu ve Sluneční soustavě, ale už teď je zřejmé, že nás toto těleso v nejbližších desetiletích v žádném případě neohrozí.

Průchod planetky v blízkosti Země (© NASA)

Robotické přehlídky oblohy, jež sledují rovněž dráhy planetek v okolí Země, jsou v současné době velmi početné a používaný software umožňuje rychle spočítat předběžnou dráhu pohybujících se objektů a odhadnout případné riziko srážky. Organizace NASA udržuje ve spolupráci s Laboratoří pro tryskový pohon (JPL) v Pasadeně webovou stránku, na níž jsou vždy uvedeny relativně nejvíce hrozící planetky pro nejbližší desetiletí: http://neo.jpl.nasa.gov/risk/ která se automaticky stále aktualizuje.

Další informace:
http://neo.jpl.nasa.gov/news/news174.html
http://en.wikipedia.org/wiki/2012_DA14
Informace o průletu planetky

Jiří Grygar

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.