veřejné neuniverzitní výzkumné instituce, kterou tvoří soustava vědeckých pracovišť. Svou činnost vyvíjí v souladu se zákonem č. 283/1992 Sb., o Akademii věd České republiky (AV ČR) a dalšími právními předpisy. Výzkum prováděný AV ČR usiluje o rozvoj poznání na mezinárodní úrovni, respektuje však přitom aktuální potřeby české společnosti. Nejvyšším samosprávným orgánem AV ČR je Akademický sněm. Výkonným orgánem AV ČR je Akademická rada v čele s předsedou AV ČR. Jejím stálým poradním orgánem je Vědecká rada, která se zabývá vědní politikou AV ČR. Tyto celoakademické orgány jsou voleny vždy na čtyřleté období.
Ledabylá práce proteinu BRR2 vede k onemocnění sítnice
24.2.2014
Mezinárodní expedice s českou účastí zachytila kometu ISON v přísluní
28.2.2014
Stanovisko Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR k projektu kanálu Dunaj-Odra-Labe
27.2.2014
Komise pro životní prostředí (KŽP) Akademie věd ČR zásadně nesouhlasí s případnou výstavbou kanálu Dunaj-Odra-Labe, která by byla jedním z největších zásahů člověka do fungování zbytků relativně přirozených ekosystémů ČR a střední Evropy za účelem krátkodobého ekonomického prospěchu. Jak mimo jiné komise ve svém stanovisku zdůrazňuje, výstavba kanálu Dunaj-Odra-Labe v současnosti nemá ekonomické, sociální ani ekologické zdůvodnění a opodstatnění. Úplné znění stanoviska KŽP AV ČR s nastíněním nejdůležitějších negativních dopadů naleznete zde.
Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady
26.2.2014
V rámci oslav 60. výročí založení Fyziologického ústavu AV ČR můžete v březnu poznat toto pracoviště blíže i formou výstavy ve výloze knihkupectví Academia v Praze na Václavském náměstí č. p. 34. Expozice je věnovaná historii a současnosti ústavu a nese název „Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady“. V 1. patře knihkupectví se pak seznámíte s historicky nejuznávanějšími publikacemi pracovníků ústavu a s nejvýznamnějšími současnými výsledky aplikovatelnými do lékařské praxe.
Týden mozku 2014
21.2.2014
Setkání špičkových neurologů, které se každoročně v březnu souběžně koná v Evropě a v USA, je letos naplánováno na týden od 10. března 2014. Ústav experimentální medicíny AV ČR, kde je umístěna centrála této mezinárodní akce pro země střední a východní Evropy, proto uspořádal ve spolupráci s Českou společností pro neurovědy cyklus veřejných přednášek v sídle Akademie věd ČR v Praze. Tematicky budou zaměřeny např. na mozek a regenerativní medicínu, jak se vyvíjí a zase mizí mozkové sítě, duševní poruchy aj. Tiskovou zprávu s podrobným programem Týdne mozku naleznete zde..
LABONIT otevírá novou oblast polovodičového výzkumu v ČR
19.2.2014
Fyzikální ústav AV ČR zahájil začátkem roku 2014 práce na projektu LABONIT. Ten získal finanční podporu v rámci 11. výzvy programu OPPK (Operační program Praha – Konkurenceschopnost) ve výši 46 milionů korun a umožní vybudování špičkové technologické laboratoře pro přípravu a charakterizaci nitridových nanoheterostruktur. Na vzniku laboratoře se bude finančně podílet též přímo Fyzikální ústav AV ČR, který projekt podpoří přibližně čtyřmi miliony korun ze svého rozpočtu. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.
Čestné oborové medaile obdrželi tři významní vědci
17.2.2014
Návštěva předsedkyně Královské švédské akademie věd prof. Barbary Cannon
14.2.2014
Experiment NOvA detekoval první neutrina
14.2.2014
Experiment NOvA úspěšně zaznamenal první interakce neutrin ze svazku produkovaného v 800 km vzdálené Fermiho národní laboratoři (Fermilab, USA). Široké mezinárodní spolupráce se též účastní pracovníci Fyzikálního ústavu AV ČR. Experiment se zaměřuje na studium oscilací neutrin. Tyto všudypřítomné a zároveň velmi vzácně interagující částice již řadu let přitahují pozornost fyziků pro svoji schopnost měnit svůj typ, tzv. oscilovat. V přírodě existují tři základní typy neutrin – neutrino elektronové, mionové a taonové. Přirozená schopnost neutrin během letu měnit svůj typ se dnes řadí mezi nejdůležitější otázky současné částicové fyziky.
První snímek družice Gaia
11.2.2014
Siemens ocenil úspěšné vědce, studenty a pedagogy
6.2.2014
Ceny Wernera von Siemense byly již po šestnácté předány na slavnostním večeru, který se uskutečnil ve čtvrtek 6. února 2014 v pražské Betlémské kapli. Tradiční soutěž nejlepších mladých mozků se koná ve spolupráci s předními českými univerzitami a Akademií věd České republiky, pod záštitou ministra školství, mládeže a tělovýchovy a ministra průmyslu a obchodu. Společnost Siemens ocenila talentované studenty, mladé vědce a vysokoškolské pedagogy. Vítězové získali odměny v celkové výši 1,2 milionu korun.
Supernova v doutníkové galaxii
6.2.2014
Zemřel přední český fyziolog prof. Jiří Křeček
5.2.2014