Previous Next
První konference o díle Ivana M. Jirouse PETRA ČÁSLAVOVÁ Ve dnech 14.–15. 11. 2013 se na půdě FAMU uskutečnila konference o díle Ivana M. Jirouse, již uspořádala...
Aktuální číslo Šesté číslo časopisu Česká literatura obsahuje studii Olgy Zitové, srovnávající Olbrachtův Golet v údolí s románem...
Ztráty americké bohemistiky ONDŘEJ SLÁDEK Na podzim 2012 zaznamenala americká bohemistika tři podstatné ztráty, zemřely tři významné osobnosti našeho...

Pokyny pro autory

Způsob odevzdání rukopisů

Rukopisy, vytvořené v editorech MS Word, T602 či OpenDocument lze zasílat v elektronické podobě na adresu redakce e-mailem, případně poštou na disketě či CD-ROMu. V průvodním dopise je třeba uvést pracoviště a úplnou kontaktní adresu včetně e-mailového spojení autora/autorky.

Obvyklý rozsah rukopisů v normostranách (1 NS = 1 800 znaků včetně mezer) v závislosti na jejich charakteru a řazení do jednotlivých rubrik časopisu činí 35 normostran u delších výzkumných statí (rubrika Studie), cca 20 normostran u kratších tematicky různorodých, výzkumných, ohlasových i diskusních statí (rubrika Rozhledy), do 35 normostran u překladových metodologických statí (rubrika Texty), do 35 normostran u primárních pramenů (rubrika Prameny), cca 10 normostran u recenzí a cca 5 normostran u informativních textů rubriky Kronika a glosy. U statí zařazených v sekci Studie je vyžadováno české resumé v délce cca 1 normostrany, případně s anglickou variantu titulu příspěvku. Zařazení textu do jednotlivých rubrik je v kompetenci redakce. Tištěné texty jsou se souhlasem autora/autorky redakčně upravovány.

Texty přijaté k tisku jsou publikovány na stránkách časopisu Česká  literatura a posléze také elektronicky v archivu digitalizovaných časopisů na webu ÚČL AV ČR, v systému Kramerius a také dále distribuovány prostřednictvím databází vědecké literatury (např. Central and Eastern European Online Library). Souhlas s pozdějším elektronickým zpřístupněním článků dávají autoři už samotným nabídnutím textu redakci České literatury.

Redakce přijímá rukopisy s bibliografickou úpravou shodující se se systémem uvádění citací, odkazů a literatury časopisu Česká literatura, který vychází z bibliografické normy ČSN ISO 690 (010197).

Číslované poznámky pod čarou jsou pouze předmětné, tj. vysvětlují, komentují nebo doplňují text. Primární literatura se uvádí přímo v textu (názvy děl kurzívou). Kompletní soupis primární literatury je uveden za textem ve zvláštním oddíle PRAMENY.

Způsob zápisu je tento:

POLÁČEK, Karel

1939 Vyprodáno (Praha: Fr. Borový)

1994 Vyprodáno; in idem: Spisy Karla Poláčka, sv. 12; ed. M. Chlíbcová (Praha: Nakladatelství Franze Kafky)

 

Sekundární literaturu citujeme rovněž přímo v textu. Její kompletní soupis je uveden ve zvláštním oddíle LITERATURA za textem. Způsob zápisu je tento:

monografie:

VODIČKA, Felix

1948 Počátky krásné prózy novočeské (Praha: Melantrich)

 

stať v periodiku:

ČERVENKA, Miroslav

2004 "Prozodické základy novodobého českého verše?"; Česká literatura LII, č. 6, s. 751-772

 

stať ve sborníku:

KRÁLÍK, Oldřich

1966 "K. H. Mácha a Rukopisy?"; in R. Grebeníčková, O. Králík (edd.): Realita slova Máchova (Praha: Československý spisovatel), s. 11-51