Videoarchiv
Diskuse "Co a jak obíhalo? Česká literatura po roce 2000 optikou knižního trhu, veřejných knihoven a knižních veletrhů" (11. 2. 2014)
Co „zabralo“ doma a co v zahraničí? Čekáme na opravdový literární bestseller, nebo ho tu už máme? Vysoké versus nízké – lze s tímto dělením ještě vystačit? Kam se posunuly knihovny? Půjčujeme se více, nebo méně knih než před Listopadem? Co se stalo s knižním trhem – kolabuje, nebo je již stabilní? Kolik titulů unese? Jakou prestiž si vydobyly knižní veletrhy? Baví nás vůbec číst současnou českou produkci? U kulatého stolu se nad těmito otázkami zamýšleli Vít Richter (Národní knihovna), Jaroslav Císař (časopis Biblio, příloha Literárních novin) a Dana Kalinová (Svět knihy). Moderoval Jiří Trávníček.
Diskuse "Přežili rok 2000. Nakladatelské řemeslo za posledních 13 let" (14. 1. 2014)
Jaké změny nastaly na knižním trhu po roce 2000 a co všechno se změnilo? Debata o distribuci, e-knihách, o financování, grantech, prodejích i o změnách DPH a skladech. Ale též o mezích podbízivosti, konkurenci i o denním chlebu a starostech nakladatelování. I když je vydávání knih obchod, je nutné řídit se jen trhem, anebo vědět i o „vyšších“ hodnotách, i když si danou knížku koupí v prvních týdnech jen minimum lidí?
Přednáška Karla Pioreckého Mezi rozpínavostí a marginalitou. Česká literární kultura 2001–2010 (10. 12. 2013)
Česká literatura prvního desetiletí nového milénia není ohraničena revoluční událostí, tak jako literatura předchozí dekády. Můžeme však v jejím rámci sledovat několik vývojových procesů, které ji výrazně poznamenaly a restrukturovaly. V prvé řadě jde o velmi strmý nárůst počtu literární textů ve veřejném oběhu. Toto rozpínání české literatury do šíře bylo způsobeno jednak situací na knižním trhu, jenž z ekonomických důvodů zaznamenával rok od roku kvantitativní růst, jednak mediální změnou, která přišla s rozšířením internetu jakožto snadného a velmi dostupného způsobu distribuce textů. Česká literatura se v nultých letech nového tisíciletí ovšem nejen rozpínala do šíře, ale také – oproti předchozí dekádě – se více otevírala světu a se světovým literárním děním se také začala poměřovat. Tato srovnání však přinášela spíše neuspokojivé výsledky. Ty vedly až k úvahám o krizi české literatury způsobené kvalitativní nedostatečností české literární produkce a především neschopností českých autorů navázat intenzivnější kontakt se čtenáři. Hledaly se cesty jak překonat společenskou mariginalitu literatury – většinou však neúspěšně. Jako nadějná byla prezentována snaha o obrat k aktuálním společenským tématům a sociální a politické kritičnosti v próze i poezii. Všeobecný konsensus však nebyl dosažen. Přesto lze nultá léta nového milénia charakterizovat také jako etapu překonávání programní apolitičnosti, k níž se česká literatura uchýlila v devadesátých letech, a jako období pozvolného návratu politických témat a postojů do literární komunikace.
Přednáška Aleny Fialové Ve znamení návratů. Česká próza v letech 2001–2010 (12. 11. 2013)
Přednáška představila generační i tematické rozvrstvení širokého spektra současné prozaické tvorby, nové trendy a tendence s důrazem na nejvýraznější z nich, návrat k traumatickým bodům nedávných českých dějin.
Přednáška Rajendry Chitnise "Touha po větší otevřenosti: Návrat venkova v současné české próze" (15. 10. 2013)
V přednáškovém sále Ústavu pro česku literaturu AV ČR Rajendra Chitnis (University of Bristol) přednášku "Touha po větší otevřenosti: Návrat venkova v současné české próze". Přinášíme Vám její videozáznam včetně následné diskuse.