Společenské proměny v čase socialistického experimentu

Hlavní stránka » Publikace » Soupis vydaných titulů » Společenské proměny v čase socialistického experimentu »

Společenské proměny v čase socialistického experimentu

Lenka Kalinová : Společenské proměny v čase socialistického experimentu. Praha, Academia 2007. 364 s. ISBN: 978-80-200-1536-5.

Práce představuje významný příspěvek ke studiu sociální historie Československa v období dvou poválečných dekád. Orientace na sociální historii představuje nový a produktivní směr bádání, který přispívá k obsažnějšímu porozumění vlivu strukturních okolností na kontext jednání a politického rozhodování ve studovaném období. Představuje první pokus o systematické zpracování sociální historie socialistického experimentu v letech 1945-1968, který se vyznačuje relativně širokým záběrem na sociální oblast, bere v úvahu ekonomické vědeckotechnické, politické a kulturní faktory. V neposlední řadě práce přispívá k porozumění strukturních závislostí, které ovlivňují probíhající sociální proměny v ČR a které jsou předmětem soustředěného zkoumání ve všech sociálních vědách.

Význam práce spočívá v jejím začlenění do nového směru historických bádání ve světě, sbližuje domácí vědu s aktuálním globálním trendem, sleduje mnohooborový přístup a vytváří produktivní poznávací příspěvek pro ostatní sociální vědy i jejich současnou orientaci na problematiku sociálních a institucionálních změn.

Pozn. Publikace je výsledkem grantového projektu ÚSD AV ČR, v.v.i., ústav však knihu neprodává.

 


 


Demokratická revoluce 1989 Československo 1968.cz Němečtí odpůrci nacismu v Československu výzkumný projekt KSČ a bolševismus Disappeared Science

Obrazové aktuality

Bruce Lockhart Lecture: Profesor Richard Overy (University of Exeter) přednáší dne 5. června o britské politické propagandě vůči okupované Evropě. 
Foto: Britské velvyslanectví
1. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 1). Proti směru hodinových ručiček: Albert E. Kersten (University of Leyden), Chantal Kesteloot (Centre for Historical Research, Brussels), Anita J. Prazmowska (London School of Economics and Political Science, London), Detlef Brandes (Heinrich-Heine-Universität, Düsseldorf), Mark Cornwall (předsedající; University of Exeter) a Jan Bečka (FSV UK, Praha)
2. panel konference nazvaný The existence and challenges faced by the exile governments in London (part 2). Zleva: Vít Smetana (koordinátor konference; ÚSD AV ČR, Praha), Jiří Ellinger (předsedající; MZV, Praha), Edita Ivaničková (HÚ SAV, Bratislava), Radoslaw Zurawski vel Grajewski (Univerzita Lodž), Viktoria Vasilenko (Belgorodská státní univerzita)

Mezinárodní historická konference CZECHOSLOVAKIA AND THE OTHER OCCUPIED NATIONS IN LONDON: The Story of the Exile Revisited after Seventy Years 6.-7. června 2013.

více...