Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Rizikové faktory školního, sociálního a zdravotního vývoje mládeže

Projekt Rizikové faktory školního, sociálního a zdravotního vývoje mládeže byl zpracován jako národní část mezinárodní projektu SAHA (The Social And Health Assessment). Jde o tématicky široce založený dotazníkový průzkum, který se zabývá rizikovými a protektivními faktory sociálního a zdravotního vývoje školní mládeže. Projekt SAHA je součástí rozsáhlého programu Centra pro dětská studia Yaleovy University (Yale Child Study Center), který se zabývá trans-kulturními aspekty duševního zdraví a vývojové psychopatologie u dětí a adolescentů (Program on International Child & Adolescent Mental Health - PICAMH). Kromě výzkumné činnosti nabízí tento program i výcvik v oblasti duševního zdraví dětí a mládeže. Hlavním smyslem projektu PICAMH je pak využívat vědecké poznatky při tvorbě politických a preventivních programů.

Studie SAHA byla dosud provedena v USA, Belgii, Rusku, Surinamu a Koreji, připravuje se nebo probíhá ve Francii, Íránu, Mexiku a Německu. V České republice byl výzkum realizován Psychologickým ústavem AV ČR v Brně ve spolupráci s Dětskou psychiatrickou klinikou 2. lékařské fakulty UK v Praze. Potenciálními uživateli jsou instituce zabývající se jak výzkumem a prevencí rizikového chování mládeže a sociálně-patologickými jevy, tak i léčbou duševních poruch vzniklých v důsledku rizikového chování.

V České republice byl výzkum proveden na reprezentativním národním souboru mladistvích z městských oblastí (hlavní město Praha & 12 krajských měst) ve třech věkových kohortách - 12 let (7. třída ZŠ), 14 let (9. třída ZŠ) a 16 let (2. ročník SŠ). Celkem se výzkumu zúčastnilo 4.980 studentů a studentek základních a středních škol. Dotazník SAHA vyvinutý pracovníky Yale Child Study Center sleduje vedle samotného rizikového chování (antisociální chování, užívání návykových látek, sexuálně-rizikové chování) široké spektrum psychosociálních faktorů, které mohou s rizikovým chováním souviset, ať už jako jeho antecedenty či konsekvence (rodinné zázemí, školní prostředí, šikana, kvalita prostředí, expozice násilí, psychiatrické poruchy). Rizikové chování dospívajících je proto možné nejen popsat z hlediska četnosti výskytu, ale poskytnout i relevantní psychologicko-psychiatrické interpretace.




KONTAKTNÍ OSOBY:

Prof. PhDr. Marek Blatný, CSc.
e-mail: blatny@psu.cas.cz
podrobnosti o projektu: http://www.psu.cas.cz/index.php?option=com_content&task=view&id=42&Itemid=82