Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Česká politická pravice v osudových letech 1938–1945

Pětiletý grantový projekt Česká politická pravice v osudových letech 1938–1945 se zaměřuje na diferencované působení a postoje pravicové části českého politického spektra (české nacionální pravice, agrarismu, katolického konservativismu) v době od Mnichova do konce druhé světové války. Pokusí se zmapovat převládající reakce těchto směrů na mnichovskou kapitulaci a německou okupaci, jejich aktivitu v mezích koncentrovaného politického stranictví a ostré ideové polarizace za druhé republiky a posléze mimo stranickou strukturu v omezených možnostech protektorátní legality, ale také v domácím odboji a ukázat jejich reflexi dobové situace národa, z ní vyplývající programové koncepce odboje i představy o poválečném uspořádání a dalším vývoji osvobozené republiky. Spolu s tím bude hledat odpověď na otázku, jak se tyto směry vyrovnávaly s celkovou levicovou vývojovou tendencí v české společnosti během druhé světové války a jakou k ní stavěly alternativu.
Výsledky výzkumu shrne kolektivní monografie, další proponované ediční výstupy představují kritická vydání tří pozoruhodných a dokumentárně cenných memoárových rukopisů českých politiků, které se vztahují k uvedené tematice a období: pamětí Františka Ježka, Jiřího Havelky a Vlastimila Klímy. Každou z edic uvede studie, zasazující příslušné memoáry do historického kontextu a vyrovnávající se s problematikou, k níž přinášejí pramenný materiál; text memoárů doplní poznámkový aparát, medailon autora, ediční poznámka, charakterizující výpovědní hodnotu pamětí, a jmenný rejstřík. V rámci grantu se též počítá s uspořádáním jednodenní mezinárodní vědecké konference, věnované proměnám české politické elity v letech 1938–1945.
Na řešení grantu se podílí Ústav českých dějin Filosofické fakulty Univerzity Karlovy a Masarykův ústav a Archiv Akademie věd České republiky, v. v. i. Řešitelem projektu je prof. PhDr. Robert Kvaček, CSc. z Filosofické fakulty UK, spoluřešitelem PhDr. Josef Tomeš z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v. v. i.
 
 
Kontaktní osoba: PhDr. Josef Tomeš, tomes@mua.cas.cz