Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

An Intellectual Geography of the Seventeenth-Century Republic of Letters

 „Cultures of Knowledge“ je rozsáhlý mezinárodní badatelský projekt z oblasti intelektuálních dějin raného novověku. Zaměřuje se na výzkum a rekonstrukci sítí učenecké korespondence, jež měly značný význam pro šíření vědeckých myšlenek a poznatků v 17. století. Toto významné období intelektuálních dějin je dosud méně zmapované než předcházející století humanismu a reformace a následné období osvícenské. Přitom právě v 17. století se uskutečňovala pozoruhodná intelektuální výměna mezi střední Evropou a západoevropskými centry vzdělanosti, ovlivněná mimo jiné dramatickými válečnými událostmi a náboženskými konflikty i migracemi a nuceným exilem společenských a intelektuálních elit v řadě evropských zemí. Mezinárodní projekt, na kterém spolupracují vedle britských institucí Filosofický ústav AV ČR, v. v. i. (Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského), Maďarská akademie věd a Polská akademie věd a umění, inicioval a vede interdisciplinární tým vědců z Humanities Division Oxfordské university a financuje jej prestižní Andrew W. Mellon Foundation.

 
Korespondenční sítě raného novověku ve své době představovaly nové a efektivní médium přenosu informací a jejich multiplikace. Fungovaly mezinárodně a na značné vzdálenosti, často na způsob skutečných „korespondenčních kanceláří“ organizovaných jednotlivými osobnostmi (a později i prvními vědeckými společnostmi), kde se dopisy archivovaly, přepisovaly a dále rozesílaly. Tímto způsobem si učenci mezi sebou předávali nové odborné poznatky, informace o technologických inovacích i o nových filosofických systémech, výsledky pozorování i vědeckých experimentů, ale i aktuální zprávy o politickém a náboženském dění. V rámci projektu budou katalogizovány, zpracovány pomocí databází, zčásti digitalizovány či vydány rozsáhlé soubory učenecké korespondence uložené v oxfordské Bodleian Library, a v jiných knihovních a archivních institucích.
 
Jedním ze základních cílů projektu je i zpřístupnit korespondenci učenců a osobností ze středoevropského prostoru. Z tohoto důvodu se do něj zapojili odborníci z Oddělení pro studium a edici díla J. A. Komenského Filosofického ústavu AV ČR, kteří pro vznikající databázi připravili rozsáhlý soubor dat o korespondenci Jana Amose Komenského, významného představitele evropské „republiky učenců“ a dobových snah o systematizaci vědění, reformu vzdělávání, překonání náboženského rozdělení a dosažení konsensu v politických konfliktech. Na české straně projektu je v tomto okamžiku značná část tohoto souboru (zatím asi 650 dopisů odeslaných a obdržených Komenským) již do databáze zařazena a v pracovním provozu přístupná na internetu. U většiny dopisů jsou k dispozici jak základní údaje o každém listu a jeho uložení, abstrakt obsahu, tak i naskenovaný originál. V současnosti databáze obsahuje celkově na 39,000 dopisů různých významných osobností 17. století pocházejících ze 6 obsáhlých souborů učenecké korespondence. Během následujících dvou let projektu se počítá s plným zpřístupněním celé databáze veřejnosti. Další informace lez najít na http://www.history.ox.ac.uk/cofk/. 
 
Součástí projektu je i série seminářů, workshopů a konferencí, které tematizují různé podoby raně novověkého vědění a výměny informací v úzkém sepětí s tehdejšími projekty společenských, náboženských a školských reforem. Zatím se uskutečnily tři mezinárodní workshopy (Apocalypticism, Millenarianism, and Prophecy: Eschatological Expectations between East-Central and Western Europe, 1560–1670, Praha 2009; Educational Reform, Philosophy, and Irenicism, 1560–1670, Krakov 2009; Encyclopaedism, Pansophia, and
Universal Communication, 1560–1670, Budapešť 2010) a konference (Universal Reformation:
Intellectual Networks in Central and Western Europe, 1560–1670, Oxford 2010, http://www.history.ox.ac.uk/universalreformation/), na nichž se organizačně i referáty aktivně podíleli pracovníci Filosofického ústavu AV ČR,v.v.i., jako hlavního zahraničního partnera Oxfordské univerzity. Detailní informaci o projektu lze nalézt na jeho webové stránce http://www.culturesofknowledge.org, další informace o prvním z workshopů, který se konal v Praze, jsou přístupné na H-SOZ-U-KULT a Akademický bulletin.
 
Kontaktní osoba:
PhDr. Vladimír Urbánek, PhD.,
Filosofický ústav Akademie věd ČR