Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Proměny forem a uspořádání partnerského a rodinného života z hlediska konceptu životních drah

 

Řešitelka: PhDr. Hana Hašková, Ph.D.
Doba řešení projektu: 20102013
 
Zejména v posledních dvaceti letech došlo v ČR k zásadním změnám ve formách soukromého (partnerského a rodinného) života. Ty byly předmětem výzkumných šetření, jejichž výsledky v našem projektu prohloubíme perspektivou životních drah a jejich hloubkovou analýzou podle sociálních skupin. Cílem projektu je vysvětlení proměn partnerských a rodinných forem a odhalení problémů a jejich příčin v kombinování pracovního a soukromého života v soudobé ČR z hlediska konceptu životních drah. Ten umožňuje zkoumání soukromého života a jeho kombinování s životem pracovním z hlediska sekvencí, časování a významů životních událostí v biografickém, sociálním a historickém čase. Životní dráhy zkoumáme kvantitativním i kvalitativním způsobem, jelikož nás zajímá nejen časování a posloupnost důležitých životních přechodů a událostí, ale také jejich významy. Důraz klademe na vysvětlení rozdílů životních drah mezi generačně, socioekonomicky, demograficky, kulturně a regionálně diferencovanými populacemi. Výsledkem projektu bude vysvětlení odlišností, které se projevují ve struktuře a formách partnerských vztahů, nových norem partnerských a rodinných uspořádání, kombinování práce a péče, a z nich vyplývajících potřeb a rizik.
V navrhovaném projektu navážeme na dosavadní studie, které ukazují, že formy pracovního života v současných společnostech pozdní modernity významně ovlivňují způsoby uspořádání partnerských i rodinných vztahů mužů a žen a naopak. Konkrétně navážeme na výzkumy pracovního a rodinného života v české společnosti, jejichž poznání prohloubíme a obohatíme o perspektivu životních drah a jejich mezigeneračních a skupinových srovnání.
Dosavadní výzkum se věnoval zejména popisu a vysvětlení principů uspořádání a kombinování soukromého a pracovního života v české populaci jako celku, v různých fázích životního cyklu a z hlediska genderu. Nesoustředil se však na zkoumání různých typů uspořádání a kombinování soukromého a pracovního života u různých skupin populace, jejichž vysvětlení je klíčové pro pochopení dynamiky soudobých změn soukromého života a rozložení sociálních rizik.
Cílem projektu bude proto na základě teoretického výzkumu a empirické analýzy dat kvantitativní a kvalitativní povahy vysvětlit proměny forem a uspořádání soukromého (partnerského a rodinného) života a identifikovat problémy a jejich příčiny v kombinování pracovního a soukromého života v soudobé české společnosti z hlediska životních drah. Důraz bude kladen na zkoumání diferenciovaných životních drah mezi různými skupinami a kategoriemi populace České republiky. Základním předpokladem je šetření diferencí genderových, vzdělanostních, kvalifikačních, ekonomických, regionálních, etnických, národnostních a jejich kombinací.
Zjištěné rozdíly umožní přesah z mikroúrovně životních drah jednotlivců na makroúroveň rychle se měnících hodnot sociodemografických ukazatelů, které signalizují hluboké společenské změny, a v rámci životních drah jednotlivců se projevují také v dopadech na jejich životní spokojenost, úroveň životní ne/jistoty, konstrukci identit a ukotvení jednotlivců ve významných sociálních vztazích. Demografické procesy jsou totiž zakotveny ve struktuře individuálních životních drah a současně jsou podmíněny historicky a generačně. Změna vzorců chování v jedné fázi životní dráhy určité populace (či generace) se následně odráží ve struktuře jejího chování v průběhu celé její další historie.:      
 
 
Kontakt
PhDr. Hana Hašková, Ph.D.
e-mail: hana.haskova@soc.cas.cz         
Webová stránka projektu: http://www.soc.cas.cz/zivotni-drahy
Sociologický ústav AV ČR, v.v.i.
http://www.soc.cas.cz