Vyhledávání



Kalendář akcí

Dnes < 2014 >  < březen > 
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Akademický bulletin

abicko

Videa ze světa vědy

videoprezentace-blok-bgd.jpg

projekt BIOCEV

biocev-logo-color-horizontal.jpg

Více o projektu

 

projekt ALISI

ALISI

Aktuality

Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

26.2.2014

Oslavy 60. výročí založení Fyziologického ústavu AV ČR

V rámci oslav 60. výročí založení Fyziologického ústavu AV ČR můžete v březnu poznat toto pracoviště blíže i formou výstavy ve výloze knihkupectví Academia v Praze na Václavském náměstí č. p. 34. Expozice je věnovaná historii a současnosti ústavu a nese název „Od mozku přes srdce až po tkáňové náhrady“. V 1. patře knihkupectví se pak seznámíte s historicky nejuznávanějšími publikacemi pracovníků ústavu a s nejvýznamnějšími současnými výsledky aplikovatelnými do lékařské praxe.

Ledabylá práce proteinu BRR2 vede k onemocnění sítnice

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140224-ledabyla-prace-proteinu-brr2-vede-k-onemocneni-sitnice.jpg

24.2.2014

Objev českých molekulárních genetiků
Genovou mutaci, která způsobuje onemocnění retinitis pigmentosa, popsal tým doc. Davida Staňka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Výsledky jejich výzkumu jsou shrnuty v článku, který právě vyšel v mezinárodním odborném časopise Human Mutation (viz abstrakt). Retinitis pigmentosa je dědičné onemocnění sítnice, které může vést až ke slepotě. Vyskytuje se přibližně u jednoho ze 4000 obyvatel a první příznaky se dají vypozorovat již u desetiletých dětí. A ačkoliv se jedná o poměrně častou chorobu, zatím neexistuje účinný způsob její léčby.

Návštěva předsedkyně Královské švédské akademie věd prof. B. Cannon

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140217-B_Cannon_medaile_062web.jpg

14.2.2014

Přednáška a převzetí medaile AV ČR
Předsedkyně Královské švédské akademie věd a vynikající profesorka fyziologie ze Stockholmské Univerzity Barbara Cannon, Ph.D., vystoupila v pátek 14. února 2014 ve Fyziologickém ústavu (FGÚ) AV ČR s přednáškou „Hnědá tuková tkáň: výsada savců“. Ta se uskutečnila u příležitosti oslav 60. výročí založení FGÚ AV ČR v rámci Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností. Po přednášce pak předseda AV ČR prof. Jiří Drahoš vyznamenal prof. Barbaru Cannon čestnou oborovou medailí Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách.

Zemřel přední český fyziolog prof. Jiří Křeček

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140205-zemrel-predni-cesky-fyziolog-prof-jiri-krecek.jpg

5.2.2014

Fyziologický ústav Akademie věd ČR se smutkem oznamuje, že ve čtvrtek 30. ledna 2014 zesnul profesor MUDr. Jiří Křeček, DrSc., emeritní pracovník Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy v Praze. V roce, kdy Fyziologický ústav AV ČR oslavuje šedesát let své existence, odešel jeden ze zakládající generace nadšených poválečných fyziologů, kteří formovali profil české vědy a zasloužili se o její úspěchy na poli základního výzkumu a jeho spojení s praxí.

Otevření Centra bio-medicinálních polymerů

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140130-otevreni-centra-bio-medicinalnich-polymeru.jpg

30.1.2014

Využití nalezne v lékařství a bio-technologiích
 
Mezioborové inovační centrum pro výzkum speciálních polymerů využitelných v lékařství a bio-technologiích bylo ve středu 29. ledna 2014 slavnostně otevřeno v Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Tři moderně vybavené laboratoře Centra bio-medicinálních polymerů jsou zaměřeny na metodické přístupy klíčové pro cílený bio-materiálový výzkum. Pomáhají tak překonat bariéru mezi úrovní poznatků dosahovaných chemickým a inženýrským výzkumem a úrovní nezbytnou pro aplikaci biomateriálů v biologii či lékařství.

Centrum excelence Nikon pro super-rezoluční mikroskopii

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140122-centrum-excelence-nikon-pro-super-rezolucni-mikroskopii.jpg

22.1.2014

Nejnovější technologie v Ústavu molekulární genetiky AV ČR
 
Špičkové centrum excelence pro super-rezoluční mikroskopii slavnostně otevřel v úterý 21. ledna 2014 ve spolupráci s firmou Nikon Ústav molekulární genetiky AV ČR. Super-rezoluční mikroskopie je převratná mikroskopická metoda, která umožňuje pozorování menších detailů, než bylo dosud možné konvenčními mikroskopickými postupy. Využití nalézá především v buněčné biologii. Centrum je součástí evropské sítě center excelence Nikon, přičemž v Evropě jich je pouze pět (ÚMG AV ČR, ICFO Barcelona, Koki Budapešť, UvA Amsterdam, Stockholm). Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Vyšla monografie Jiřího Komárka o sinicích

/sys/galerie-obrazky/news-2014/140107-vysla-monografie-jiriho-komarka-o-sinicich.jpg

7.1.2014

Dlouho očekávaný třetí díl monografie o sinicích, po němž volali vědci i odborníci z praxe z celého světa, vyšel v nakladatelství Springer Spektrum v rámci ediční řady Süsswasserflora von Mitteleuropa. Autorem tohoto anglicky psaného rozsáhlého díla je prof. Jiří Komárek z Centra pro algologii Botanického ústavu AV ČR v Třeboni a Přírodovědecké fakulty JU v Českých Budějovicích. Monografie přináší dosud nejucelenější soubor informací o druhové bohatosti evolučně nejpokročilejších heterocytózních sinic a slouží současně jako určovací pomůcka pro tuto skupinu mikroorganizmů. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Norský vědec Dr. Andreas Hejnol bude přednášet o genetickém stromu života

/sys/galerie-obrazky/news-2013/FGU-logo.jpg

11.12.2013

Fyziologický ústav (FGÚ) AV ČR zve v rámci oslav 60. výročí svého založení na další přednášku Burešova cyklu světoznámých vědeckých osobností nazvanou From Genomes to Morphology – The Evolution of Developmental Diversity. V přednáškovém sále FGÚ AV ČR v Praze (areál Akademie věd ČR v Krči) s ní 16. prosince 2013 ve 14 hodin vystoupí význačný genetický biolog Dr. Andrease Hejnola ze Sars International Centre for Marine Molecular Biology v norském Bergenu. Badatel proslul výzkumem v oblasti srovnávací a vývojové biologie orgánů živočichů a člověka. Podrobné informace naleznete v tiskové zprávě.

Dobrodružství botaniky

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131205-dobrodruzstvi-botaniky.png

5.12.2013

Výstava v Průhonickém zámku
 
Dlouhodobou výstavu Dobrodružství botaniky otevírá v Průhonickém zámku Botanický ústav Akademie věd ČR. Jejím cílem je představit botaniku jako vědu krásnou, zajímavou i potřebnou. Málokdo si uvědomuje, co všechno botanická práce obnáší, proto výstava ukazuje botanické výzkumy zblízka a bezprostředně, tak jak vznikají během prací v přírodě, často v nehostinných přírodních podmínkách, ať už v polárních oblastech, v tropech, v Himálaji či jinde. Má také ukázat, že výzkum není anonymní či tovární výrobou vědeckých informací, ale že ho dělají konkrétní lidé s osobitým viděním přírody a světa.

Epigenetická diverzita zvyšuje produktivitu a stabilitu rostlinných populací

/sys/galerie-obrazky/news-2013/131128-epigeneticka-diverzita-zvysuje-produktivitu-a-stabilitu-rostlinnych-populaci.jpg

28.11.2013

Lidstvo je závislé na přírodních ekosystémech coby zdrojích potravy, poskytují však i další zásadní služby. Zachování jejich biologické diverzity je zásadním úkolem současné ochrany životního prostředí. Nedávný výzkum zjistil, že vnitrodruhová diverzita hraje stejně zásadní úlohu ve fungování a stabilitě ekosystémů jako diverzita mezidruhová. Vnitrodruhová diverzita byla do dnešních dnů vždy připisována fenotypové a funkční různorodosti jedinců, zajištěné díky variabilitě DNA. Nicméně fenotyp jedince není řízen pouze sledem bází nukleotidů v DNA, ale je řízen i epigenetickou variabilitou.