Search



Týden mozku 2014

Academic bulletin

abicko

Movies from world of sciences

videoprezentace-blok-bgd.jpg

AV ČR věnovala soustředěnou pozornost seznamování veřejnosti s výsledky vědeckého výzkumu u nás i ve světě, neboť si uvědomuje, že probouzení a udržování zájmu o vědecké poznání přispívá k obecné vzdělanosti jako součásti národní kultury i jako významného momentu zvyšování domácího ekonomického potenciálu a podporuje racionální přístupy veřejnosti ke složitým globálním problémům. V uplynulém období se proto podstatně zintenzivnily jednotlivé způsoby prezentace vědeckých aktivit téměř všech pracovišť AV ČR. Tato skutečnost se projevila především zvýšením mediálních ohlasů v průměru o 30 % oproti stejnému období v roce 2001.

Pracovníci AV ČR dále rozvíjeli značnou aktivitu směrem ke středoškolské mládeži s cílem posílit přitažlivost přírodovědních i dalších vědeckých oborů a přispět ke kvalitě středoškolského vzdělávání. Významným podnětem se stalo uspořádání Týdne vědy a techniky 2002, který úzce navázal na pravidelné pořádání Dnů otevřených dveří na pracovištích AV ČR. Program akce vznikl na základě spolupráce AV ČR s organizací pro vzdělávání středoškolské mládeže AMAVET, společností ČEZ, a.s., jako generálním partnerem akce, Grantovou agenturou ČR a dalšími institucemi za aktivní podpory British Council a Francouzského velvyslanectví v ČR. Týden vědy a techniky se konal ve dnech 14.−20. října 2002 a byl naplněn odbornými přednáškami, besedami, filmovými projekcemi, výstavami a především exkurzemi na 53 vědeckých pracovištích AV ČR po celém území republiky. Akce se zúčastnilo na deset tisíc osob, tj. o dva tisíce více než v uplynulém roce i přes to, že zejména příprava celé akce byla zásadně ztížena srpnovými povodněmi.

Při popularizaci výsledků vědy a výzkumu AV ČR úspěšně spolupracovala s Učenou společností ČR, s Grantovou agenturou ČR i s Grantovou agenturou AV ČR; organizačně rovněž zabezpečovala přednášky Českého klubu skeptiků Sysifos. Řadu tiskových konferencí připravila Rada pro popularizaci vědy AV ČR (např. na témata Iracionalita a negativizmus v soudobých interpretacích dějin, Exoplanety aj.). S největším zájmem ze strany médií se setkala konference na téma Změny klimatu a klimatická budoucnost Evropy.

Pokračoval rovněž cyklus přednášek pro středoškolské studenty (Pod dlažbou Pražského hradu. 1000 let historie ve výpovědi archeologických pramenů, Život v půdě, Počítačové zpracování obrazu), jehož se zúčastnilo na 500 posluchačů. Intenzivně pokračovala i dlouholetá spolupráce Fyzikálního ústavu s gymnáziem ve Zborovské ulici v Praze 5 i účast na realizaci programu Nadace Charty 77 “ASTRA 2000”.

Řadu popularizačních akcí připravila jednotlivá pracoviště AV ČR. Pro všechny vědní oblasti bylo společné výrazné navýšení publikační činnosti v periodikách a časopisech určených specializovaným odborníkům i širší veřejnosti v ČR i v zahraničí. Z přehledu aktivit pracovišť za uplynulé období také jednoznačně vyplývá zintenzivnění účasti v rozličných typech rozhlasových a televizních pořadů. K pravidelným aktivitám náležejí série odborných přednášek (seminářů), konzultační a poradenská činnost (Ústav pro jazyk český) a knižní publikační činnost (Botanický ústav, Ústav fyziky materiálů, Geologický ústav atd.). Zvýšilo se zaměření těchto aktivit na středoškolskou mládež (např. cykly přednášek Ústav fyziky plazmatu, Ústavu jaderné fyziky, Matematického ústavu, Fyzikálního ústavu, Geofyzikálního ústavu, Ústavu makromolekulární chemie a dalších pracovišť). K významným aktivitám nesporně patřila klíčová participace Archeologického ústavu v Praze na mezinárodní výstavě Střed Evropy okolo roku 1000 a již třadiční série přednášek v rámci Evropského týdne mozku pořádaná Ústavem experimentální medicíny. Nadále se rozvíjejí spolupráce jednotlivých pracovišť s Krátkým filmem Praha (např. Ústav pro hydrodynamiku, Geofyzikální ústav, Ústav makromolekulární chemie).

Prostřednictvím tiskového odboru(ve spolupráci s jednotlivými vědními oblastmi) AV ČR usilovala o popularizaci vědy jak v ČTK a ve všech periodikách včetně slovenských, tak v rozhlase a televizi. Tiskový odbor sám vydával měsíčník Akademický bulletin a Informační měsíčník, organizoval kulaté stoly (např. Rozdělení Československa) a tiskové konference (Věda na pomoc postiženým záplavami, Historikové proti znásilňování dějin atd.). Vedle toho medializoval 9 mezinárodních workshopů, formou prezentací představil aktuální badatelské výstupy pracovišť i společná pracoviště AV ČR a UK. Formou tiskových zpráv informoval laickou i odbornou veřejnost o jednotlivých událostech a o akcích ústavů. Odbor dále uspořádal 13 výstav v prostorách budovy AV ČR v Praze na Národní 3.

Byl dokončen projekt multimediálního CD ROM Česká věda v kontextu evropské spolupráce, který představuje významné projekty české vědy řešené ve spolupráci se zahraničními výzkumnými týmy. Cílovou skupinou projektu je především středoškolská mládež.

V závěru roku 2002 se uskutečnil soubor akcí, jejichž cílem bylo připomenout 10 let trvání a činnosti AV ČR a v tomto kontextu i 50 let od vzniku její přímé předchůdkyně − Československé akademie věd. Jako odborné akce k těmto výročím proběhlo setkání pamětníků “Reflexe počátků vědecké instituce” (Archiv) a kulatý stůl “AV ČR jako vědecká instituce − zkušenosti a výhledy” (Výzkumné centrum dějin vědy ÚSD a UK). Pro širší veřejnost bylo určeno vydání publikace “Příběhy české vědy”, reprezentativního nástěnného kalendáře AV ČR na rok 2003 a uspořádání výstavy “Knihy v historií akademií” (Knihovna AV ČR). Úspěšným vyvrcholením těchto akcí se stal Novoroční koncert AV ČR v Rudolfinu.