Fyzikální ústav Akademie věd ČR

FZÚ v médiích

Český rozhlas Leonardo, 28.2.2014.

V pondělním Magazínu...

Nadační fond Neuron, 10.2.2014.

Profesor Velický vybudoval a...

Videokanál Střediska společných činností Akademie věd ČR, 3.2.2014....

21. století, 20.1.2014.

Českým fyzikům se pomocí světelného...

Zemřela PhMr. Olga Křepelová

PhMr. Olga Křepelová se narodila v Jasině (dnešní Zakarpatská Ukrajina) v r. 1930. Studovala na Farmaceutické fakultě, kterou zakončila diplomem PhMr. v r. 1953.

Do Fyzikálního ústavu Československé akademie věd v Praze 2, se sídlem ve Viničné ulici, byla přijata 1. 10. 1956. Pracovala v Oddělení kosmického záření, které založil a vedl jako externí vedoucí člen korespondent ČSAV profesor RNDr. Václav Petržílka, DrSc. Oddělení mělo dvě skupiny – skupinu jaderných emulzí, pod vedením RNDr. Jaroslava Pernegra, CSc. a skupinu elektronickou s vedoucím RNDr. Pavlem Chaloupkou, CSc. V první skupině začala Olga svoji pracovní činnost. Byla zařazena do skupiny laborantek, které hledaly dráhy kosmického záření zprvu mikroskopem v jaderných emulzích ozářených v experimentech v kosmu. Později se experimenty přenesly na urychlovače částic ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně u Moskvy a CERN v Ženevě. Ve Fyzikálním ústavu byla pak prováděna analýza interakcí částic ze snímků z bublinových komor a nakonec z magnetických pásek. Pro své mimořádné schopnosti a vysokoškolské vzdělání se stala brzy vedoucí laborantek, později samostatným technikem-specialistou a nakonec vedoucím technikem. V této funkci pracovala až do ukočení zaměstnaneckého poměru ve Fyzikálním ústavu Akademie věd České Republiky v Praze 8, Na Slovance a odchodu do důchodu plných 42 let - do 31. 5. 1998.

Názvy oddělení a jeho pracovní náplň a místo pracoviště v Praze se během působení Olgy v ústavu několikrát měnily, ale její pracovitost, preciznost a svědomitost jí neopustila po celou dobu její pracovní aktivity. Patřila k nejaktivnějším členům oddělení a bylo na ní vždy naprosté spolehnutí. Ovládala rovněž perfektně technické a počítačové funkce potřebné k vyhodnocování experimentálních údajů při jejich měření a analýze. Věnovala se vždy až do posledních chvil před svým onemocněním sportu. Starala se rovněž vždy vzorně o svoji rodinu.

Olga byla vyjímečnou osobností. Znal jsem jí velmi dobře, neboť jsem přišel do Fyzikálního ústavu pouze o rok později, než ona a působím v něm až dosud. Jestliže v pracovním poměru sobě ani svým spolupracovníkům a spolupracovnicím nic neslevila, byla v osobním styku velmi přátelská a pomáhala iniciativně všude, kde to bylo zapotřebí. Zapojila se vždy i do společných akcí při organizaci volného času – slavení osobních i celostátních událostí, výletů a podobně, jako jeden z nositelů dobré nálady. Mohl bych uvést řadu osobních vzpomínek na podobné události, ale pro smuteční obřad by to nebylo vhodné. Měla proto stále obdiv a respekt u svých kolegyň a kolegů. Pro své vzácné vlastnosti se zařadila rovněž v roce 1982 v rámci třicetiletého jubilea založení Československé Akademie věd mezi „Zasloužilé a vzorné pracovníky Fyzikálního ústavu ČSAV“.

Olga zemřela 17. 5. 2012. Jsem přesvědčen, že výjimečnost a dobrota Olgy nebude zapomenuta ani námi, ani tam „nahoře“. Čest její památce.

23. 5. 2012. — Jan Hladký

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.