Zejména v posledních dvaceti letech došlo v ČR k zásadním změnám ve formách soukromého (partnerského a rodinného) života. Ty byly předmětem výzkumných šetření, jejichž poznání prohloubíme perspektivou životních drah a jejich hloubkovou analýzou podle skupin. Cílem projektu je vysvětlení proměn partnerských a rodinných forem a identifikace problémů a jejich příčin v kombinování pracovního a soukromého života v soudobé ČR z hlediska konceptu životních drah. Ten umožňuje zkoumání soukromého života a jeho kombinování s životem pracovním z hlediska sekvencí, časování a významů životních událostí v biografickém, sociálním a historickém čase. Životní dráhy zkoumáme kvantitativně (posloupnost a časování) i kvalitativně (významy) s důrazem na explanaci mezigeneračních diferencí a rozdílů mezi socioekonomicky, demograficky, kulturně a regionálně diferencovanými populacemi. Výsledkem projektu bude vysvětlení strukturálně a institucionálně zakotvené diverzifikace a vytváření nových norem partnerských a rodinných uspořádání, kombinování práce a péče, a z nich vyplývajících potřeb a rizik.
Více informací na www.soc.cas.cz/zivotni-drahy
Výzkumná zpráva na téma bezdětnost a jedináčkovství
Mgr. Renata Kyzlinková, Ph.D., vypracovala výzkumnou zprávu na téma bezdětnost a jedináčkovství. Výzkumná zpráva je ke stažení zde.
Call for Papers for a Special Issue in English on the Theme:‘Gender Aspects of the Life Course’
The Czech Sociological Review invites original articles on the theme ‘Gender Aspects of the Life Course’ in any relevant social science discipline and both, quantitative and qualitative methodological approaches. The deadline for submissions is 31 August 2014, with a planned publication date of 2015.
While not required, the guest editors of the special issue, Hana Hašková (hana.haskova@soc.cas.cz) and Marta Vohlídalová (marta.vohlidalova@soc.cas.cz), invite authors to inform them of the intention to submit a paper as soon as they decide to do so.
Publikace vydané v rámci projektu (celkem 37, zobrazeno 1 - 10)
Text se zaměřuje na genderové nerovnosti v oblasti participace na domácích pracích a péči o děti, případně další členy rodiny v ČR. Sleduje, jakým způsobem se tyto nerovnosti proměnily zhruba od poloviny 90. let a klade si otázku, jaké faktory v současnosti ovlivňují dobu, kterou muži a ženy tráví těmito činnostmi. kapitola vychází z dotazníkového šetření "Životní dráhy 2010", které na přelomu let 2010 a 2011 realizovalo oddělení Gender a sociologie Sociologického ústavu AV ČR, v.v.
The paper explores the construction of work and care in various contexts of breadwinning in the Czech Republic. It looks into what importance mothers of small children attribute to work and care in various family arrangements from the perspective ofbreadwinning. The paper also asks what impact various family set-ups have on the possibility for women’s self-fulfilment andrelatedly gender equality in the family and beyond.
To what extent and in what ways does work influence fertility plans? The issue of job instability influences mainly men, the issue of combining work and care pertains mainly women. The chapter explains the low involvement in parenthood of men with low education, the highest childlessness among university educated women, and later entry into parenthood among couples in whichthe man’s education is lower.
The paper focuses on perceptions and constructions of sexual harassment by students and the gap between students’ individual definitions and expert definitions of sexual harassment. The paper centres on two main research questions: i) how do studentsperceive sexual harassment and ii) what are the factors and dimensions that contribute to particular behaviour being labelled assexual harassment? The study is based on qualitative in-depth interviews with students.
The area that comprises today’s Czech Republic has a long and rich history of providing childcare facilities to preschool children. Kindergartens continue to be popular to this day and at present almost all Czech children attend these facilities. On the other hand, nurseries nearly vanished in the Czech Republic.
V tomto tematickém čísle představujeme odborné statě a další texty, které přistupují ke studiu životních drah a přechodových událostí z obou výzkumných perspektiv. Číslo otevírá stať Marty Vohlídalové a Hany Maříkové, které se za pomoci statistické analýzy historie událostí zabývají nestabilitou partnerských vztahů v ČR a identifikují faktory, které ji ovlivňují.
Klíčová slova: rodičovství, trh práce, gender
Článek se věnuje analýze instituce nájemná domácí péče v kontextu globalizace a proměn sociální formy péče. V první části autorka představuje současný vývoj, ve kterém tržní model péče a transnacionální praktiky péče spoluutvářejí proces deformované emancipace. Ve druhé části se zaměřuje na feministické diskuse o významu a možnostech transformace instituce nájemní domácí péče.
The aim of this chapter is to show how students react to sexual harassment initiated by professors and what strategies they use to cope with the situation given that the issue of sexual harassment is marginalized and universities have no anti-harassmentpolicies in place. Students are forced to cope with harassment on their own. Strategies they adopt can be divided into tree types: participatory, passive tolerance and active resistance.
V této kapitole autoři pojmenovávají sedm mýtů, které identifikovali v české společnosti, a které zabraňují rozvoji české rodinné politiky s ohledem na péči o malé předškolní děti.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- další ›
- poslední »
Facebook
Twitter