Fyzikální ústav Akademie věd ČR

Depozice tenkých vrstev za atmosférického tlaku

  Vyvinuli jsme nízkoteplotní vícekanálový RF plazmatický systém pracující za atmosférického tlaku. Pomocí tohoto systému jsme připravili transparentní vodivé oxidy SnOx , In2O3 a tenké vrstvy ZnO na polymerových substrátech. Plazmatický systém jsme optimalizovali tak, že je možné připravit tyto typy vrstev na ADC ( Allyl diglicol carbonate ) polymeru bez jeho tepelného poškození plazmatem.
  K přípravě tenkých vrstev za atmosférického tlaku jsme vyvinuli RF plazmatický systém pracující na principu bariérového pochodňového výboje (barrier torch discharge). Výboj je stabilizován proudem pracovního plynu (He + O2) a hoří buď v CW módu nebo pulzně modulovaném módu. K deponovaní vrstev na rozměrné substráty lze užít uspořádaní několika trysek vedle sebe s jedinou vnější elektrodou. Tímto způsobem vytváříme vrstvy:
  • oxidové vrstvy: CeOx, ZnO, TiO2
  • průhledné vodivé vrstvy: In2O3, SnO2
  Obdobně jako v případě depozice v nízkotlakých systémech provádíme diagnostiku plazmatu in situ a to především měřením emisních spekter a sondových charakteristik. Rotační a vibrační teplotu stanovujeme ze spektrálních čar OH a N2. Díky velmi nízké rotační teplotě (a potažmo i teplotě neutrálních částic), která dosahuje maximální hodnoty v CW módu bez prekurzorů necelých 500 K (v ostatních režimech je ještě aspoň o 100 K nižší) lze popsané zařízení užívat i pro depozici tenkých vrstev na teplotně citlivé materiály jako např. plasty apod.

Atmosférický barierový pochodňový výboj v uspořádání devíti paralelních trysek při depozici TCO vrstev.


Pracovní tým:
Mgr. Zdeněk Hubička, Ph.D
Mgr. Martin Čada, Ph.D
RNDr. Jiří Olejníček, Ph.D
Ing. Štěpán Kment
RNDr. Vítězslav Straňák, Ph.D
RNDr. Lubomír Jastrabík, CSc.
Mgr. Olexander Churpita

Copyright © 2008-2010, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.